Stop bolavým kloubům

Podzimní chladné dny společně s nedostatkem pohybu se mohou promítnout do problémů s klouby.

I klouby stárnou

Také vás může zajímat ...

S bolestí kloubů se potýká stále více lidí. Může za to sedavé zaměstnání, nadváha nebo civilizační choroby, například diabetes. Mezi další rizikové faktory patří prodělané úrazy, přetěžování při nevhodném sportu, genetika a věk. S přibývajícími lety totiž dochází k rozvoji osteoartrózy.

Toto degenerativní onemocnění kloubů postihuje obvykle lidi už kolem padesátky a v šedesáti artrózou trpí okolo 40 % lidí.

Hýbejte se

Kloubním problémům lze do určité míry předcházet – a čím dřív začnete, tím lépe. Ideální je věnovat se přiměřenému pohybu. Stačí denně chodit na procházky, to je pro klouby ideální pohyb a navíc si tak dobijete energii a časem můžete i snížit váhu. Čas na návštěvu ortopedické ambulance nastává v případě, že dochází k rozvoji bolestivosti, otoku či omezení rozsahu pohybu kloubu.

Při vyšetření lékař zhodnotí stav kloubu a posoudí, jestli jsou potíže adekvátní věku, nebo je potřeba již zahájit léčbu.

Jak na kloubní bolesti

Dříve se bolesti kloubů zaháněly různými prostředky v podobě mastí a obkladů z bylinek, například kostivalu lékařského, jitrocele nebo zelných listů. Dnes máme navíc širokou škálu různých doplňků stravy, které dokáží pomoci při příznacích artrózy.

Pohybovému aparátu prospívají zejména chondroitin sulfát a glukosamin sulfát, které mají příznivý vliv na kloubní chrupavku, vazy i šlachy, pomáhají při jejich regeneraci a obnově a zmírňují opotřebování.

Prospěšnou látkou je také aescin, což je extrakt z jírovce maďalu (kaštanu koňského), který pomáhá proti otokům a zánětům.

Dobré rady

V lékárně si vyberte preparát, který obsahuje chondroitin sulfát i glukosamin sulfát.

Na podzimní procházky se oblečte do teplého, ale prodyšného oblečení.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama