Můj kousek štěstí

Stop bolavým kloubům

Podzimní chladné dny společně s nedostatkem pohybu se mohou promítnout do problémů s klouby.


I klouby stárnou


S bolestí kloubů se potýká stále více lidí. Může za to sedavé zaměstnání, nadváha nebo civilizační choroby, například diabetes. Mezi další rizikové faktory patří prodělané úrazy, přetěžování při nevhodném sportu, genetika a věk. S přibývajícími lety totiž dochází k rozvoji osteoartrózy. Toto degenerativní onemocnění kloubů postihuje obvykle lidi už kolem padesátky a v šedesáti artrózou trpí okolo 40 % lidí.


Hýbejte se


Kloubním problémům lze do určité míry předcházet – a čím dřív začnete, tím lépe. Ideální je věnovat se přiměřenému pohybu. Stačí denně chodit na procházky, to je pro klouby ideální pohyb a navíc si tak dobijete energii a časem můžete i snížit váhu. Čas na návštěvu ortopedické ambulance nastává v případě, že dochází k rozvoji bolestivosti, otoku či omezení rozsahu pohybu kloubu. Při vyšetření lékař zhodnotí stav kloubu a posoudí, jestli jsou potíže adekvátní věku, nebo je potřeba již zahájit léčbu.


Jak na kloubní bolesti


Dříve se bolesti kloubů zaháněly různými prostředky v podobě mastí a obkladů z bylinek, například kostivalu lékařského, jitrocele nebo zelných listů. Dnes máme navíc širokou škálu různých doplňků stravy, které dokáží pomoci při příznacích artrózy. Pohybovému aparátu prospívají zejména chondroitin sulfát a glukosamin sulfát, které mají příznivý vliv na kloubní chrupavku, vazy i šlachy, pomáhají při jejich regeneraci a obnově a zmírňují opotřebování. Prospěšnou látkou je také aescin, což je extrakt z jírovce maďalu (kaštanu koňského), který pomáhá proti otokům a zánětům.


Dobré rady


V lékárně si vyberte preparát, který obsahuje chondroitin sulfát i glukosamin sulfát.


Na podzimní procházky se oblečte do teplého, ale prodyšného oblečení.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden