Střídání milenců bylo u Elišky Balzerové během mládí na denním pořádku!

Manžel jí naučil nebýt zarputilá a dívat se na svět s nadhledem a humorem!

Není mnoho hereček, které by si mohly dovolit ještě v 60 letech nafotit odvážné akty. Eliška Balzerová (68) to před časem zvládla bez problémů a neubralo jí to nic z pozice elegantní dámy.

Na svět přišla v květnu 1949 ve Vsetíně jako Eliška Havránková. Maminka byla vášnivou ochotnicí a lásku k divadlu ve své dceři systematicky rozvíjela. Dětství strávila Eliška v Moravských Budějovicích a bylo jasné, kam půjde po základní škole. Úspěšně zvládla konzervatoř v Brně a v jihomoravské metropoli studovala i dál, na JAMU.

Měla slavné spolužáky, mimo jiné Janu Švandovou (70) nebo Karla Heřmánka (70).

A se zmíněnou Janou prý stály za počátkem kariéry další velké hvězdy, Jiřího Bartošky (71), kterého na školu iniciativně přihlásily bez jeho vědomí.

Také vás může zajímat ...
Její seriálový nadřízený.

Slibnou nabídku z ciziny odmítla!

Při popisování svých studentských let se Eliška – nebo Elsa, jak jí říkají její dobří známí – vždy hrdě hlásila k tomu, že nebyla zrovna vzornou mladou slečnou. Ostatně doba tomu přála. Šedesátá léta přinesla uvolnění ve všech oblastech a mimo jiné také sexuální revoluci. Eliška si společně s kamarádkami vychutnávala časté střídání partnerů. Cíleně chodily balit na večírky pěkné kluky.

Sympatická herečka přiznala mimo jiné i zkušenosti s kouřením marihuany; tu ale v druhé polovině 60.let okusil skoro každý. O energickou, inteligentní a krásnou blondýnku měli muži velký zájem a Elišce se tak naskýtaly zajímavé příležitosti. Ta největší jí mohla zajistit život ve Skandinávii. Když totiž studovala JAMU, sblížila se s jedním Švédem.

Ze Stockholmu pak přišla nabídka, že by si ji rád vzal. Stačilo říct „ano“ a Eliška by byla možná už tehdy zajištěná na celý život. Srdce jí to ale nedovolilo: musela by opustit svoji rodinu, všechny kamarády – a samozřejmě by ve Švédsku asi nehrála. S oním ctitelem se setkala po letech znovu po roce 1989.

V té době ovšem už byla šťastně vdaná, takže žádné citové návraty nepřipadaly v úvahu.

Kamarádka z divadla Hana Maciuchová.

Místo Národního přišlo Vinohradské

Moc není známo, že při svém pobytu v Brně patřila Eliška také k zakládajícím členům slavného Divadla na provázku, které postupně proslavilo hvězdy typu Bolka Polívky (68) nebo Miroslava Donutila (67). Osud to ale zařídil tak, že v něm ve skutečnosti nikdy nehrála. S divadelní kariérou začínala v Českých Budějovicích. Měla slíbeno i Národní divadlo, ale to nevyšlo.

Důvod byl typický pro tehdejší dobu: Eliška odmítla vstoupit do strany. V Praze se ale později prosadila na jiné slavné scéně, v Divadle na Vinohradech. To už se ale psal rok 1977 a ona měla za sebou pár filmových rolí a také svatbu a narození syna. Jejím vyvoleným – a skutečným mužem na celý život – se stal režisér a pozdější producent Jan Balzer (77).

O tom, jak si jí cenili herečtí kolegové, svědčí slova Hany Maciuchové (72): „Pamatuji si, že ji na premiéře Klicperova Hadriána z Římsů potěšil můj muž Jiří Adamíra (+67), který ji tenkrát řekl: Milá kolegyně, Vy se dovedete na jevišti v kozla obrátit! Ona miluje jeviště, každou roli inscenuje a hledá pro ni velmi pokorně veškeré vybavení.“ Ve stejném roce, kdy nastoupila do vinohradského divadla, přišla také velká televizní role, se kterou si Elišku Balzerovou budeme už napořád spojovat.

Jana Švandová, spolužačka z JAMU.

Úspěch Nemocnice nikdo nečekal!

Postavou, která přinesla Elišce největší slávu, byla doktorka Alžběta Čeňková z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města. V době, kdy se tohle nesmrtelné dílo připravovalo, byla herečka ovšem vybraná do jiné role: měla hrát zdravotní sestru Inu. Až nedlouho před natáčením došlo k výměně za Andreu Čunderlíkovou (66).

Práci na Nemocnici zkomplikovala hned v úvodu smrt hlavního představitele Karla Högera (+67). Ve slovenském herci Ladislavu Chudíkovi (+91) se naštěstí našla rovnocenná náhrada. Před odvysíláním nikdo nečekal, jak obrovský úspěch bude seriál mít. „Všichni jsme byli zaskočeni mírou popularity,“ vzpomínala Eliška.

„To nečekali ani ti nejzkušenější, natož já.“ Musela si zvyknout, že jí lidé poznávají na ulici, zdraví jí a berou jí jako Alžbětu. „Občas jsem u řezníka dostala kousek telecího, které běžně nebylo k mání. Také jsem dostávala spousty dopisů,“ líčila herečka dopad náhlé slávy.

„Jenže já měla doma roční dítě a práce nad hlavu – tehdy se ještě praly a žehlily plenky – a sláva běžela trochu mimo mě.“ Ví ale, že role doktorky Čeňkové pro její kariéru znamenala hodně. Poznala také, že popularita je dočasná a vratká záležitost a umí se s tím vyrovnávat. „Jednou jste nahoře a jednou dole. Já už s tím dokážu žít, vím, že sláva je opravdu polní tráva,“ řekla.

„Dnes o vás všichni mluví a zítra zapomenou, slávu už mám za sebou.“

V komedii S tebou mě baví svět.

Pomáhal jí doma i v kariéře

Další slavnou rolí Elišky Balzerové byla jedna z trojice hrdinek komedie S tebou mě baví svět. V té si dokonce dvakrát „zahrál“ i její manžel. Nejprve byl trpícím pacientem, kterého masírovala právě Eliška. A potom, když se zjistilo, že Július Satinský (+61) ve skutečnosti vůbec neumí lyžovat, musel zaskočit právě Jan Balzer coby náhradník na lyžích.

Aby vypadal stejně jako slovenský herec, bylo zapotřebí ho poněkud „vycpat“. A při tom všem stíhal Jan ještě dělat i producenta úspěšného filmu. Eliščin manžel je zkrátka všestranně šikovný člověk, což dokázal i v jejich vztahu. Měl na svoji ženu dobrý vliv, což sama ochotně připustila: „Můj muž mě hodně ovlivnil.

Já jsem byla taková zarputilá moravská palice a on mě naučil dívat se na věci s nadhledem a humorem. Zasmát se sám sobě je někdy nejlepší řešení. Mám prostě štěstí, že mám vedle sebe celý život chlapa, který si ví rady. “ Po roce 1989, když přišla v kariéře populární herečky určitá krize kvůli velkým společenským změnám, pak Jan pomohl Elišce i pracovně.

„Léta se věnoval produkci filmů na Barrandově a pak si založil vlastní filmovou produkční společnost, kterou později rozšířil i na produkci divadelní.

“ O práci tedy měla Eliška postaráno a mohla si dokonce vybírat role, které jí zajímaly.

Role, která Elišce změnila život.

Zachránila slavné divadlo

Ještě s jedním pražským divadlem byla dlouhou dobu Eliška Balzerová dávána do přímé souvislosti. Společně se svým kamarádem Tomášem Töpferem (67) se totiž zasloužili o to, aby se znovu uvedla do provozu pražská Fidlovačka. Scéna, která byla naposledy provozována jako Hudební divadlo v Nuslích, a od roku 1976 byla uzavřená, dlouhá léta chátrala.

Až se změnou režimu, kdy se rozvinulo soukromé podnikání, se o Fidlovačku ucházelo více zájemců. Mohlo tam být třeba fit centrum nebo kasino. Eliška s Tomášem ale uspořádali benefiční večery v poničení budově a vyzvali diváky k finanční sbírce. Později se přidaly i různé instituce a příspěvky přicházely z celého světa. V říjnu 1998 tak divadlo znovu zahájilo provoz.

Tomáš se stal ředitelem, ale o 14 let později vyměnil tento post za šéfování vinohradskému divadlu. Vedení proto převzala Eliška, která musela vyřešit finanční krizi. Z postu ředitelky nakonec odstoupila, ale v souboru ještě hrála, až do minulého roku, kdy Fidlovačku definitivně opustila.

I její zásluhou je ale na pražské divadelní scéně o jedno úspěšné jeviště víc!

Inu nakonec hrála Andrea Čunderlíková.

Pokud chtěla hrát, musela se svléknout!

Na pořádnou komickou roli před kamerou si musela Eliška počkat čtvrt století. Tolik času uplynulo mezi filmy S tebou mě baví svět a Ženy v pokušení. Součástí její role bylo i nafotit akty, což byla v šedesáti letech odvážná myšlenka. „Přečetla jsem si ten scénář, moc se mi líbil, ale ty nahé fotky byly součástí té role.

Takže pokud jsem to chtěla hrát, musela jsem se svléknout,“ konstatovala herečka. Její manžel to vzal bez problémů a v pohodě.

„Je to moudrý a dospělý muž, kterému taková prkotina nemůže rozhodit život,“ prohlásila Eliška.

Laďka Kozderková, velká inspirace.

Hrála roli na počest mrtvé kamarádky!

Inspirací pro roli výstřední babičky Vilmy ve filmu Ženy v pokušení byla pro Elišku její dávná kamarádka Laďka Kozderková (+37). Ta se sice babičkovského věku nedožila, ale postava Vilmy prý plně vystihuje její přístup k životu. Eliška a Laďka byly spolužačkami na konzervatoři a kromě jiného tehdy řešily problém s příliš vyvinutými vnadami.

Aby během tělocviku zůstala jejich ňadra v klidu, vymyslely si řešení: převázaly si hrudníky obinadlem a spolužáci přišli o vzrušující podívanou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...