Suché oko je nemocí naší moderní doby

Pálení a řezání v oku, pocit zhoršeného vidění a oteklých víček. To všechno mohou být příznaky syndromu suchého oka, problému, který trápí čím dál tím více lidí.

Špatné podmínky

Také vás může zajímat ...

Příčinou syndromu suchého oka jsou hlavně podmínky,v kterých žijeme. Prašné prostředí, přemíra umělého ostrého světla, práce na počítači, hodiny sledování televize. Ke vzniku obtíží u žen ale přispívá i hormonální nerovnováha, hlavně v období menopauzy. Příčinou ale může být i příliš časté užívání některých očních kapek a mastí.

Když pouhé slzy nestačí

Za všemi výše zmíněnými obtížemi stojí poruchy slzného filmu. Jednoduše řečeno, oko trpí, protože slzný film není dostatečný nebo nemá potřebnou kvalitu. Oko tvoří málo slz, proto je zhoršeno odstraňování nečistot z očí, sliznice vysychá a víčka se po povrchu oka hůře pohybují. Problém může být i v kvalitě slz. Zdravé slzy obsahují ve správném poměru vodu, hlen a olej.

Je-li poměr narušený, nemohou slzy dostatečně plnit svou roli.

Samoléčba je málo

Většina lidí se snaží, hlavně zpočátku, řešit obtíže sama. Nakoupí si různé oční kapky a doufají, že jim jejich užívání přinese úlevu. Na nějaký čas se jim může ulevit, později se ale obtíže bohužel většinou zhorší. Měli byste tedy pamatovat na to, že žádné kapky do očí, které si zakoupíte v lékárně, byste neměli užívat déle jak deset dnů.

Když obtíže nevymizí, je na čase vyhledat očního lékaře.

Léky i úprava životosprávy

Lékař posoudí váš stav a vybere optimální léčbu. V lehčích případech předepíše umělé slzy a doporučí opatření, jako je zkrácení doby práce na počítači nebo skoncování s kouřením. Ve vážnějších předepíše i gely a masti, které se často užívají na noc. Jestliže je zdrojem problémů poškození slzných kanálků nebo deformace očních víček, může být řešením operace.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...