Svatba Hany Zagorové se Štefanem Margitou byla v ohrožení a tak musela zpěvačka unést taxík!

Kvůli Štefanovi se Hana na čtyři roky vzdala kariéry, ale pak se stýskalo po publiku.

Život zpěvačky Hany Zagorové (74) nebyl vždy snadný. Nemoc a cizí zásah ji připravily o možnost mateřství. Kariéru ale měla skvělou a vztah s manželem Štefanem Margitou (64) je jedním z nejkrásnějších v našem showbyznysu.

Držitelka devíti Zlatých slavíků Hana Zagorová (74), patří k opravdovým legendám naší populární hudby. Své fanoušky těší písničkami více než půl století.

Také vás může zajímat ...

Rodačka z Ostravska na sebe poprvé upozornila v roce 1963 v soutěži Hledáme nové talenty. Nastoupila na brněnskou JAMU, kde studovala nejprve herectví.

Kvůli vážné nemoci musela studium přerušit a po návratu do školy se zaměřila na zpěv. Vůbec přitom nevadilo, že měla vadu řeči, které se nikdy úplně nezbavila.“ Nakonec si na změkčování a šišlání všichni zvykli a mně to zůstalo dodnes,“ konstatovala.

Najednou byl konec

Nemoc, se kterou Hana dlouhá léta bojovala, spočívala v poruše tvorby červených krvinek. Musela kvůli tomu chodit každých devět týdnů na transfúzi krve. Na její úspěchy u mikrofonu to nemělo vliv, podepsalo se to ale na možnosti otěhotnění. To by bývalo bylo vysoce rizikové a lékaři by jí ho v podstatě nedovolili.

Hana se snu o mateřství nechtěla vzdát a tak vážně uvažovala o adopci. Na to ale potřebovala být provdaná. V roce 1976 se tak jejím manželem stal populární tanečník Vlastimila Harapese (74). Později výslovně prohlásila, že by si ho nevzala, kdyby neusilovala o adopci – a že její vztah s ním vlastně nebylo ani manželství.

Stejně tak se vyjádřil i sám Vlastimil: „Hanka toužila po dítěti a na to jsme tehdy museli být manželé.“ Každopádně tenhle oficiální svazek vydržel šest let. Během té doby měla Hana velmi reálnou naději, že si splní své maminkovské sny. V dětském domově si vybrala čtyřletou holčičku, blonďatou Aničku.

Jenže pak se vše zkomplikovalo. Zpěvačka později popisovala: „Byla to holčička, která měla rodinu. Neměla jsem ji ani týden, když někdo donesl její babičce, že ji mám adoptovat a ona se ozvala.

Najednou byl konec. A já si uzavřela celou tuto kapitolu. Vím, že mi prostě není přáno. Je to oblast, která se vám úplně uzavře. Naopak ještě získáte trochu odstup k jiným dětem. Tělo se tak asi brání té hluboko ukryté bolesti.“

Viděl je v autě!

Hlavním důvodem, proč nakonec manželství Hany a Vlastimila skončilo rozvodem, nebyla ale neúspěšná adopce. Zpěvačka se totiž zamilovala do jiného muže. Tím mužem byl o něco mladší operní zpěvák Štefan Margita (64). „Slyšela jsem ho zpívat a zaujal mě jeho zpěv, v jeho hlase bylo cítit něco andělského, čímž mě strašně okouzlil.

Jeho hlas musí zasáhnout každého, i posluchače, kteří vážné hudbě moc nerozumí,“ líčila. Kdo ví, jak by se to všechno odehrálo, kdyby býval na pozvání Štefana na operní představení ve Švýcarsku, odjela Hana ještě se svým manželem. Vlastimil ale nemohl, takže s sebou zpěvačka vzala kamarádku.

Mezi ní a operním pěvcem přeskočila okamžitě jiskra. Svůj vztah chvíli udržovali v tajnosti, ale brzy vyšel najevo, a to dost pikantním způsobem. Jednoho večera totiž Hana vezla Štefana autem domů a vedle na semaforu zastavilo auto se Vlastimilem Harapesem. „Nejdřív jsme dělali, že ho nevidíme, ale on troubil tak, že se všichni otáčeli,“ líčil Štefan.

„Museli jsme nějak zareagovat.“

Stihla to za 22 hodin!

Přirozenou reakcí byl právě rozvod. Následovala svatba, obojí se ovšem odehrálo vysloveně v závodním tempu. S Vlastimilem ukončila oficiálně Hana své manželství 29. května roku 1992. Na další den už měla domluvenou svatbu se Štefanem. Od rozvodu do nového manželství uplynulo pouhých dvaadvacet hodin. Bylo to ale hodně napínavé.

Hana si objednala taxík, který ji měl odvézt na místo obřadu. Ten ale nepřijel. Musela prý proto vysloveně unést jiného taxikáře a svatbu nakonec stihla. Za týden si ji se Štefanem zopakovala i v církevním duchu. Ženich byl prý v kostele svatého Jakuba na Starém

Městě během obřadu tak dojatý, že se před farářem neubránil slzám. Zvláštní pocity měl i během svatební hostiny. U sváteční tabule tam totiž seděla řada mužů, o kterých Štefan dobře věděl, že byli do Hany zamilovaní.

Čtyři roky bez publika

Štefan dobře věděl, že vedle Hany se nemůže stát otcem, ale byl s tím smířený. „Dlouho jsem se nechtěl vázat, a když už jsem se rozhodl, tak jsem přijal partnerství jako lásku i jako rodičovství,“ řekl.

„Chtěl jsem ji jako člověka, kterého miluji, a tak jsem oželel i dítě.“ Tak jako se Štefan vzdal role otce, vzdala se na nějaký čas také Hana své kariéry zpěvačky. Asi v ní trochu doutnala obava, aby se neopakovaly situace z minulosti, kdy většina jejích vztahů končila právě kvůli její pracovní vytíženosti.

S koncerty a vystoupeními byl na nějaký čas konec. Podle jejích slov jí první roky doma nic nescházelo – postupně ale začala Hana zjišťovat, že jí publikum chybí. „Štefan viděl, že se mi stýská a nutil mě, ať zase začnu,“ vzpomínala. Z předchozího náročného pracovního kolotoče vypadla na čtyři roky.

Když se vrátila, potěšilo jí, že na ní publikum nezapomnělo. Vyprodaná pražská Lucerna hovořila za vše. Svůj pracovní diář ale stejně podřídila Štefanovi. „On má práci, tedy premiéry, jasně dané na několik let dopředu. Já svoje závazky tudíž plánuji podle jeho diáře,“ přiznala.

Zkusil to jen jednou!

Stříbrnou svatbu už Hana a Štefan oslavili, zanedlouho, v roce 2022, je čeká perlová, tedy třicetileté výročí. Za tu dobu spolu neměli žádnou krizi nebo vážnější konflikt. Samozřejmě, že mívají na věci odlišné názory, ale nikdy to neohrožuje jejich vztah. Jednou z takových třecích ploch je pořádek.

Hana jednou popisovala, jak se kdysi vrátila v noci po vystoupení do bytu na Vinohradech, kde tehdy bydleli. Zažila totální šok, protože Štefan celý byt přestavěl. Myslela si v tu chvíli, že se rozpláče. Zbytek noci pak oba strávili tím, že byt uváděli do původního stavu. Pro Štefana to bylo dostatečné ponaučení, aby se o nic podobného už nepokoušel.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...