Svatopluk Skopal – Svou lásku musel napřed odloudit jinému

V současných nekonečných seriálech jej neuvidíte. Nabídky určitě byly, jenže Svatopluk Skopal (69) se jen tak zlákat nedá, vybírá si. Je totiž ze staré školy a nesnáší novodobou seriálovou mašinérii.

„Nabízeli mi seriály, u kterých mi nebyli schopní dát přečíst ani jeden díl. Někomu to nevadí, ale já na tom trvám. I když si o mně třeba myslí, že jsem blbec z minulého století,“ vysvětil jednou Skopal. To seriál Vyprávěj, který mapoval několik generací rodiny Dvořákových a diváci jej mohli na obrazovkách vídat celých pět let, byl podle jeho gusta.

Také vás může zajímat ...

Líbilo se mi, že jsem dostal dvacet dílů scénáře a mohl si ujasnit, o jakou postavu jde, kdy se bojí, kdy je statečný, o co mu v životě jde, jak se chová k lidem kolem sebe,“ vyjmenoval herec hlavní důvody, proč se tak snadno sžil s rolí charakterního Pepy Dvořáka. Navíc prý v seriálu prožíval spoustu podobných věcí, které zažil i ve vlastním životě.

Jako například, když jej v sedmdesátých letech naháněli do KSČ. Tlačila na něj i kolegyně Jiřina Švorcová (†83). Přesto dokázal Skopal odolat. Role Josefa Dvořáka mu byla blízká i tím, že se narodil v roce 1919, jako hercův otec Svatopluk Skopal, známý divadelní režisér.

Právě díky němu se stal hercem.

Připadal si nevzdělaný

Ačkoli i jeho matka Věra působila v divadle jako nápověda, Svatopluka herecký svět dlouho nelákal. Více zvažoval studium pedagogiky, ale před maturitou si přeci jen podal přihlášku na brněnskou JAMU. Nebyl si prý pořád jistý, co chce vlastně v životě dělat a jeho otce napadlo, aby zkusil divadelní režii jako on.

„Jenže táta o divadle věděl všechno, uměl němčinu, latinu, oni byli neuvěřitelně vzdělaná generace,“ prozradil Skopal, že si na otce netroufá. Nakonec si tedy přihlášku napsal raději na obor herectví. Na přijímačky ho tatínek připravil a on u nich uspěl. Studoval s Miroslavem Donutilem (69), Pavlem Trávníčkem (69) či Pavlem Zedníčkem (70).

Domácí scénou mu je již přes čtyřicet let vinohradské divadlo. Režisérům se většinou hodil do zemitých a dobrosrdečných postav, jako třeba v nedávno reprízované komedii Křtiny nebo coby charakterní běžec v seriálu z 90. let Dlouhá míle. Herectví zcela propadl.

A nejen jemu.

Na první pohled

Už na JAMU se poprvé setkal s další budoucí herečkou Lenkou Řehovou (65). Tmavovláska s jiskrným pohledem se mu okamžitě zalíbila. „Hned jak jsem ji viděl, řekl jsem si, že je to ženská podle mého gusta. Díval jsem se na ni jako na svatý obrázek,“ prozradil herec. Po celá jejich studia po ní mohl ale jen pokukovat a zůstávalo pouze u vzájemného pozdravu.

Lenka si totiž nakonec vzala spolužáka z ročníku Jiřího Kodeše (65), kterého Skopal i po letech označil za výborného kluka. „Ale málokteré ročníkové manželství vydrželo,“ řekl po mnoha letech jakoby na svou obhajobu. Vždyť taky Lenku nepustil z hlavy ani poté, co se v roce 1973 oženil s porodní asistentkou.

Možná by to tak zůstalo, kdyby se životní cesty Svatopluka s Lenkou opět nezkřížily na scéně vinohradského divadla.

Tam spolu zkoušeli hru Romeo a Julie, kde Lenka, tehdy už Kodešová, hrála Julii.

Jako Romeo

Skopal tu ale její Romeo ještě nebyl, toho tehdy hrál Oldřich Kaiser (64), zatímco Svatopluk hrál Tybalta. I tak to ale mezi těmi dvěma jiskřilo. „Úplně jsem se do ní zbláznil. Na tabuli ve zkušebně jsem maloval srdíčka, všichni si ze mě dělali legraci, že se to mělo jmenovat Tybalt a Julie,“ zavzpomínal herec na počátky svého vztahu s životní partnerkou.

„Líbilo se mi, že máme stejný pohled na svět,“ řekla Lenka Skopalová o jejich prvním rande, které si dali v kavárně Deminka nedaleko divadla. Zatímco herec měl ve svých citech zcela jasno, Lenku situace zaskočila, neměla totiž tehdy žádný vážný důvod k rozvodu. S nadsázkou proto Svatoplukovi pak občas svůj rozvod dávala za vinu. Risk se Skopalem stál ale za to.

Od té doby jsou totiž tito dva nerozluční a patří již sedmatřicet let k nejstabilnějším párům českého showbyznysu. Možná i proto mu lidé tolik věřili, když hrál charakterního Josefa Dvořáka, ačkoli i tato seriálová postava v manželství uklouzla a podlehla na chvíli svodům jiné ženy.

Lidé Skopala tehdy zastavovali na ulici a žádali ho, aby se ke své seriálové manželce v podání Veroniky Freimanové (64) zase vrátil. Tak moc byl herec přesvědčivý. On sám je ale své ženě Lence zcela oddaný. Do druhého manželství se přitom zpočátku příliš nehrnul. Ještě dlouho mu pak manželka vyčítala, že na téma svatby odsekával, že nepotřebuje, aby jim do vztahu mluvil národní výbor.

Slíbil však, že až budou čekat potomka, tak z ní paní Skopalovou udělá. A to také dodržel.

Brali se v roce 1982 a o tři měsíce později se jim narodil syn František (37).

I syn je herec

A nehledě na to, jak se Svatopluk snažil syna vést jiným směrem, nepovedlo se mu to. František Skopal se nakonec vydal ve stopách svých rodičů. „Přísahám, že jsem to nechtěl,“ dušoval se Svatopluk Skopal, který prý syna už v jeho čtyřech letech přihlásil na hokej, aby odvedl jeho pozornost od divadla. „A od drog, alkoholu a kouření. Marně.

Herectví ho nakonec pevně chytlo a nepustilo.“ A Svatopluk Skopal přiznal, že mu syn zpočátku dělal velké starosti. „Já byl na mrtvici, dobře vím, jak to teď mají začínající herci těžké. Divadlo je dnes tvrdé živobytí,“ říká herec s respektem. Dnes už se ale o syna tolik bát nemusí.

Svou cestu si nakonec bez problémů našel nejen v divadle, ale vidět jsme ho mohli například i jako tuláka Vojtu v pohádce Duch nad zlato. O herci se ví, že je velký staromilec a rozhodně nepatří k mužům, kteří se vyžívají v nových technologiích. Svatopluk Skopal dokonce nevlastní ani mobilní telefon.

Nechce ho.

Nechce být snadno dostupný

„Mobily nesnáším, obtěžují mě. Samozřejmě vím, že telefon potřebuji, ale je to pro mě nutné zlo a hned, jak zazvoní, mám vyrážku,“ přiznává Skopal s tím, že má stále ještě pevnou linku se záznamníkem. „Proč bych měl být pořád dosažitelný?“ Ptá se rozhořčeně herec, pro kterého je hororovou představou situace, kdy si vyjde na chatě na procházku s mobilem v kapse.

Chce mít totiž stále své soukromí. A že by kvůli tomu přišel o nějakou zajímavou nabídku? S tím si hlavu rozhodně nedělá. „Možná jsem přišel o pár kšeftů v dabingu, ale když půjde o práci, která stojí za to, tak mě bez problémů seženou,“ říká v klidu herec, který o práci stále nouzi nemá a o účinkování v televizi stejně nikdy nijak zvlášť nestál.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama