Svého prvního manžela držela Dagmar Veškrnová-Havlová při odchodu ze světa za ruku!

Poprvé se vdávala v kostele a oba za to s manželem dostali rektorskou důtku!

Prožila si velkou společenskou proměnu, když se z oblíbené herečky stala první dámou. Dagmar Havlová-Veškrnová (66) se ale popasovala i s touto rolí. Oba osudoví muži jejího života už dnes bohužel nežijí.

Herečka Dagmar Havlová-Veškrnová přišla na svět do umělecky založené rodiny. Tatínek byl hudebním skladatelem, maminka operní pěvkyní, která svoji kariéru přerušila kvůli dětem. Větší pozornost se vždy věnovala starší sestře Dagmar – ta se jmenovala Eva (71).

Také vás může zajímat ...

Sestra byla vážném ohrožení!

O Evu měli rodiče velký strach kvůli jejímu zdraví. Když jí bylo pouhých pět let, onemocněla zánětem srdečního svalu, o dva roky později začala mít vážné problémy s ledvinou.

Podstoupila operaci, ale lékaři udělali děsivou chybu a Evě vzali omylem zdravou ledvinu, na což se přišlo až po letech. Celé roky tak sestra Dagmar žila, tančila a zpívala s jedinou ledvinou, kterou měla nemocnou a vůbec o tom netušila.Pro Dagmar byla Eva vzorem, na konzervatoř se vlastně přihlásila proto, že chtěla být jako ona.

Ukázalo se, že z obou sester je právě Dagmar tou více ambiciózní. Eva se sice v showbyznysu také uplatnila, ale nebyla tak ctižádostivá.

Měla nabídky z Prahy i ze zahraničí, ale dala přednost účinkování v Brně. Dagmar v jihomoravské metropoli sice vystudovala JAMU a získala angažmá v Divadle na provázku, ale brzy jí zlákalo hlavní město a film. Díky komedii Holky z porcelánu se v 21 letech stala populární komediální hvězdou.

Láska vykvetla na lyžařském výcviku

V Brně se Dagmar rovněž seznámila se svým prvním manželem, Radvítem Novákem (+63). Byl to její spolužák z konzervatoře a později i z JAMU.

Chodit spolu začali ještě na konzervatoři. Do té doby byli jen velkými kamarády, i když Dagmar prý byla dost divoká a neřízená střela. Radvít později vzpomínal, jak během vyučování tajně jedla nebo dokonce pletla – a jednou ho i píchla jehlicí, když jí nechtěl dát písemnou práci k opsání.

Milostná jiskra přeskočila při lyžařském výcviku. Radvít tehdy trochu machroval a předstíral, že zná zkratku. Místo toho ale oba skončili v závějích. Vzali se v roce 1975 a byl z toho dost průšvih, protože měli svatbu v kostele.

Protože oba tehdy ještě studovali, dostali na škole rektorskou důtku. Manželství trvalo pět let, ale na Radvíta vždy Dagmar vzpomínala v dobrém. „Byl vzdělaný renesanční člověk.

Za ta společná léta mě naučil orientovat se ve výtvarném umění, architektuře, historii, literatuře a hudbě,“ prohlásila. Pár spolu měl dceru Ninu (42). I po rozvodu zůstali oba dobrými přáteli. Před časem Radvít zemřel a Dagmar s ním byla v jeho posledních chvílích.

„Nad jeho srdeční nemocí nešlo zvítězit. Bojoval dlouho a statečně. Jsem šťastná, že mi bůh dovolil držet ho za ruku, když se odebral k němu,“ řekla smutně.

O ruku jí požádal na Hrádečku

Největší životní změna čekala na Dagmar v devadesátých letech. S Václavem Havlem (+75) se seznámila díky Jiřímu Suchému (88) v říjnu roku 1989. Postupně se sblížili.

Na jaře roku 1990 Václav už jako prezident tančil s Dagmar na plese v Lucerně. „Posléze jsem se vnutil k ní domu na kafe,“ prozradil později.

„Dal jsem pokyn ochrance, aby jeli tiše a bez světel, Prý svým troubením a svícením vzbudili celou ulici.“ Oficiálně se po boku Václava začala Dagmar objevovat od konce roku 1996, kdy bojoval s rakovinou plic.

To už měli oba ale dávno domluvenou svatbu, která se – pro veřejnost nečekaně – konala začátkem ledna 1997. Vše bylo zorganizováno tři čtvrtě roku předem.

O ruku požádal Dagmar prezident na své chalupě na Hrádečku. S Václavem zůstala Dagmar až do jeho smrti koncem roku 2011. Z bolesti z jeho odchodu se vzpamatovávala dlouho.

„V prvních měsících po smrti manžela nastalo velké prázdno a temnota,“ konstatovala. Postupně se ale vrátila ke své původní profesi a znovu zářila na divadelní scéně!

Postavu v novém filmu si pořádně vychutnala!

Velký návrat na plátna kin prožila Dagmar Havlová-Veškrnová loni v úspěšné komedii Vlastníci. Když dostala scénář, neváhala.

„Poprvé po hodně dlouhé době jsem se smála od začátku do konce. A poprvé po dlouhé době jsem se rozhodla okamžitě nabídku přijmout,“ prohlásila. Původně se s ní počítalo do role, kterou nakonec hrála Pavla Tomicová (57).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...