Světové silvestry 2019

U nás šampaňské, chlebíčky, novoroční polibek a ohňostroj, posílání péefek a příští den k obědu čočka. Pojďte se s námi podívat, jak se slaví příchod nového roku jinde, jaké mají kde ve světě zvláštní novoroční zvyky.

New York, USA

Také vás může zajímat ...

Město mrakodrapů má v zimě kouzelnou atmosféru plnou barevných světel, vánočních stromků, obchůdků, stánků a ledových kluzišť. Největší oslava probíhá na náměstí Times Square, kde je tradičně spuštěna křišťálová koule času, aby zahájila oslnivý ohňostroj a ohlásila příchod nového roku. Návštěvníkům zazpívají světoznámí zpěváci a hudební skupiny.

Dostanete se tam ale, jen pokud přijdete na místo kolem poledne, protože v davu je přes milion návštěvníků. Další ohňostroje se odpalují i u sochy Svobody nebo v městských parcích.

Krásný výhled na ohňostroje je z Brooklynského mostu.

Moskva, Rusko

V Rusku jsou vlastně Vánoce i Nový rok v ten samý den. V rodinách se slaví podle pravoslavných zvyků, pod stromečkem (jólkou) nalézají děti dárky. Už je ale příliš nenosí děda Mráz. Typické vánoční jídlo je pšeničná kaše kuťja s medem, ořechy, rozinkami a mákem, to vše přináší štěstí. Hodně se zpívají ruské dumky a pijí se stakany vodky. V lepších rodinách gruziňák, pardon, armaňak.

Oslavy začínají stejně jako u nás o půlnoci, ale protože je Rusko velká země, přivítají zde nový rok celkem jedenáctkrát. Je tady právě tolik časových pásem.

Půlnoční mše je pak vážným zamyšlením až do rána.

Edinburgh, Skotsko

Jedny z největších oslav příchodu nového roku na světě jsou v Edinburghu. Skotové jim říkají Hogmanay a umí se při nich bavit. Slavnosti začínají úchvatným průvodem s pochodněmi, kdy tisíce lidí vytvoří celou řeku ohně mezi Královskou Mílí a návrším Calton Hill. Až sem nese průvod obrovského slaměného lva a tady ho slavnostně spálí pro štěstí.

Oslavy se pak na čtyři dny přesunou na třídu Princess Street v samém centru města ve stínu majestátního Edinburghského hradu.

Silvestrovský den končí masovým mohutným zpěvem skotské písně Auld Lang Syne.

Souostroví Madeira, Portugalsko

Jsou zapsány v Guinessově knize rekordů jako místo největšího ohňostroje na světě. Nečekejte žádnou poezii, je to opravdu show pro tisíce turistů na výletních lodích. Nejdelší noc v roce začíná připlutím mnoha lodí do zátoky Funchal. Na městském molu hraje madeirský orchestr svůj novoroční koncert.

Tady nesmíte zapomenout na novoroční předsevzetí – podle místní tradice byste si měli o půlnoci přát 12 přání, vylézt na jeden schod a nechat si v kapse pár drobných, aby vám nový rok přinesl prosperitu a štěstí.

Po ohňostroji ještě mnoho hodin teče městem šampaňské proudem.

Benátky, Itálie

Italové žijí až v noci nejen o silvestra. Odpoledne využijte na prohlídku města a projížďku lodí, nebo třeba romantiku na gondole, ochutnávku zmrzliny a skvělé kávy. Oslavy ale pak trvají až do rána, protože místní rádi sledují východ slunce. Všude hraje hudba, všechno směřuje k závěrečnému přípitku na náměstí svatého Marka.

Budete potkávat hlavně zamilované páry z celého světa, protože Benátky jsou městem lásky. V Itálii je zvykem při oslavě příchodu nového roku mít pod oblečením červené spodní prádlo. Je to pro štěstí, a komu se v něm povede na Nový rok pomilovat, ten nebude mít o tělesnou lásku po celý rok nouzi.

Vskutku moc hezká tradice.

Bangkok, Thajsko

Opravdový thajský nový rok sice podle kalendáře začíná až v dubnu, ale silvestra tady slaví stejně jako po celém světě. Tancem, dobrým jídlem a pitím. To je ale nepřesné. Tancují miliony lidí, jídla jsou doslova hory a pití, kupodivu hlavně pivo, teče proudem. Výjimečné je gradování oslav až k půlnoci.

Stovky pódií a stálých i improvizovaných barů hecují směsí hudby a vyvolávání dav až k extázi. Všechno vrcholí v ulici Khao San v centru starého Bangkoku. Při odpočítávání posledních vteřin už řvou a poskakují úplně všichni.

V Thajsku je v této době vedro, takže k tradicím patří všelijaké vodní hry a polévání.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...