Svoji první ženu opustil Petr Štěpánek půl roku po svatbě kvůli partnerce o 14 let starší!

„Každý si myslí, že jméno vám v něčem pomůže. Je to naopak. Na začátku to spíš ubližuje."

S manželstvím to Petr i Zlata mají "do třetice všeho dobrého".

Až ve třetím manželství našel herec Petr Štěpánek (68) klid, pohodu i spoustu zajímavých dobrodružství. Svůj vztah ale veřejně odhalil až po smrti druhé ženy.

Ačkoliv byl Petr Štěpánek většinou známý jako představitel klaďasů a slušňáků, v dětství prý míval i dvojky z chování. A jako malý kluk do divadla chodíval za trest.

Musel sedět tři metry nad zemí!

Petrovým otcem byl legendární český herec Zdeněk Štěpánek (+71). Zatímco ve filmech a na scéně Národního divadla byl velkou hvězdou, doma všechno fungovalo jako v kterékoliv jiné rodině. „Otcova práce nám vůbec do života nezasahovala,“ svěřil se Petr v jednom rozhovoru. „To, že lidi tátu na ulici zdravili a usmívali se na něho, bylo příjemné, ale to bylo vše.

Také vás může zajímat ...

Otec s námi o své práci nemluvil.“ Mnohokrát ho ale samozřejmě viděl v divadle, tam ovšem chodit musel. Jako dítě byl Petr hyperaktivní. Když už to s ním doma nešlo vydržet, maminka ho poslala do divadla. Některé otcovy inscenace tak viděl třeba více než třicetkrát! Neseděl ovšem normálně v hledišti. Svoji židličku dostal na osvětlovací rampě.

Bylo to proto, aby měl otec jistotu, že Petr nebude pobíhat po divadle. Fungovalo to.

Tři metry nad zemí se opravdu ani neodvážil pohnout.

Regina Rázlová mu jeho zradu nikdy neodpustila.
Regina Rázlová mu jeho zradu nikdy neodpustila.

Neměl odvahu předvést se otci

Maminka se pro Petra stala celoživotním vzorem ženství. Mluvil o ní jako o krásné a inteligentní ženě, která by si zasloužila svatozář. Mít doma nejen umělce, ale i tolik dětí po sobě, to muselo vyžadovat spoustu trpělivosti a síly. „Byla skvělá, prostě rodinná kotva nás všech,“ vzpomínal populární herec.

„Samozřejmě, že byla laskavá, ale i vychovávala, přesně v takovém poměru, jak to u maminky má být.“ Když se Petr rozhodl pokračovat v rodinné tradici a jít studovat herectví, neodvážil se splnit jeho přání a ukázat mu to, co si připravil ke zkouškám. „On měl jeden, pro nás traumatizující dar – uměl se dívat,“ vysvětloval.

„A já jsem mu tehdy řekl, že kdybych ho viděl se na mě takhle dívat, tak už nikdy na jeviště nevylezu. Takže neukázal. Ani slovo. A asi to tak bylo správné.“ Od hereckého povolání otec ani Petra, ani jeho bratra Martina (+63) nezrazoval, i když věděl, co všechno je čeká. Bohužel zemřel, když bylo Petrovi dvacet let.

Bylo to hrozně brzy, býval by se od něho potřeboval dozvědět ještě hodně věcí, z profese i ze života.

Se svou druhou manželkou zůstal až do konce.
Se svou druhou manželkou zůstal až do konce.

Chtěl dát také výpověď!

Hned po DAMU nastoupil Petr do Národního divadla. Tam už byl i jeho starší bratr Martin – ten se na rozdíl od něho ještě stačil na scéně Zlaté kapličky potkat s otcem. Vstoupit do tak slavné budovy se slavným jménem nebylo nijak jednoduché. Oba bratři to brali spíš jako nějakou zátěž, než aby jim to všude otevíralo dveře.

„Na jevišti žádné sebeslavnější jméno nikomu nepomůže,“ bylo Petrovi jasné. „Tam je každý dvě a půl hodiny sám a to že jsme s bráchou byli z těch „rodinných klanů“, měli jsme to jen o to těžší. “ S Martinem to měli rozdělené celkem jasně: bratr hrál záporné role, Petr ty kladné. Rádi by si bývali tuhle škatulku někdy vyměnili, ale nedošlo k tomu.

Na rozdíl od Petra, který vstoupil do strany, byl Martin rebel a doplácel na to. Z Národního divadla musel odejít a postupně ho vyhazovali i z dalších angažmá. Nakonec se rozhodl i s rodinou emigrovat na Západ. „To, co se tehdy Martinovi stalo, bylo velmi nepříjemné. On odešel a já zůstal,“ vyprávěl Petr. „I když – a to se málo ví – jsem původně dal taky výpověď.

Rozhodl jsem se, že v Národním nebudu. Ale pak jsem dostal trvalou smlouvu a zůstal. Hrdinská gesta typu – když tu nebude Martin, tak já taky ne, mi moc nesedí.

Ostatně brácha to ode mě ani neočekával.“

Dopisy dostává ještě dnes

Se svým přitažlivým vzhledem neměl Petr nouzi o ctitelky. Jeho první manželkou se stala kolegyně Regina Rázlová (69). „Moc se mi líbil. Byl to krásný, jemný, něžný muž,“ vzpomínala na něho herečka po letech. Současně mu ale nikdy nedokázala odpustit jeho zradu. Po půl roce manželství totiž odešel za jinou – vyměnil Reginu za mnohem starší režisérku televizních pohádek Vlastu Janečkovou (+77).

Ta ho režírovala už v populárním seriálu Kamarádi, ale jiskra mezi nimi přeskočila až při natáčení pohádky Zlatovláska, která Petrovi získala nemalou oblibu. Petr díky ní dostával spoustu dopisů od diváků a na tom se vlastně dodnes nic nezměnilo – dostává je prý i dnes, když Zlatovlásku v televizi vysílají. Lidé si pohádku zamilovali a nezapomněli na ni ani v době, kdy se nesměla vysílat.

Důvodem byla emigrace Jana Třísky (80), který v ní hrál malou roli rybáře. Díky své postavě Jiříka, který vypadal dost exoticky, prožíval Petr i kuriózní situace. „Když jsem šel po ulici a jeli hoši, kteří rozváželi uhlí, většinou byli tmavší pleti, tak na mě vždycky volali: Nazdar! Mysleli si, že jsem jeden z nich.

Já byl fakt černej jak uhel,“ vzpomínal.

Talent v rodině zdědili i Petrovi sourozenci.
Talent v rodině zdědili i Petrovi sourozenci.

Poznal to podle uvaděček

Ani Petr nakonec v Národním divadle nevydržel. Na rozdíl od staršího bratra ale v roce 1993 odešel dobrovolně. Ostatně nebyl sám, tehdy scénu, která se změnila k horšímu, opustila spousta dlouholetých herců. „Začal jsem být na jevišti nešťastný,“ přiznal Petr.

„Jakmile herec ztratí radost z toho, že je na jevišti, tak musí rychle utéct, nebo změnit divadlo.“ Důkazem toho, že se něco děje, pro něho byly uvaděčky. Pokud se na herce usmívaly, bylo prý jasné, že se usmívají i lidé v hledišti. V 90. letech se ale na jejich tvářích objevil vyčítavý výraz. Stěžovaly si, že lidé jim kvůli uváděným hrám nadávají, protože jsou první na ráně.

Petr raději začal působit na volné noze a takhle mu to plně vyhovovalo. Jedna velká změna ho čekala i v soukromém životě, ta ovšem přišla až o řadu let později. Jeho žena měla dlouhodobě problémy s pitím. Ty se bohužel stupňovaly poté, co se manželství po citové stránce rozpadlo. Spekulovalo se, že se Vlasta Janečková pokusila i o sebevraždu kombinací léků a alkoholu.

Proto ji Petr raději umístil do protialkoholní léčebny, nejprve do Bohnice, později jí zařídil léčbu v soukromém sanatoriu za Prahou a platil tam měsíčně velké částky peněz. Byl jediný, kdo ji pravidelně navštěvoval a koho přijímala.

Poslední týdny života už jen prý odevzdaně čekala na smrt.

Spokojené manželské dvojici to sluší i v rolích královského páru.
Spokojené manželské dvojici to sluší i v rolích královského páru.

Vybral si romantické místo!

V té době měl už Petr vztah s další hereckou kolegyní, Zlatou Adamovskou (58). Potkali se už dřív při natáčení televizní pohádky, ale tehdy byla ještě Zlata zadaná a spokojená. A vlastně si ani nikdy nechtěla vzít herce, většina kolegů jí připadala moc sebestředných. Se svým vztahem vyšla dvojice najevo až po smrti Petrovy ženy.

Protože má Petr v krvi smysl pro tradice a slušnou výchovu, rozhodl se po nějaké době Zlatu požádat o ruku. Bral to jako vstřícný krok směrem k partnerce. „Mně připadá správné uzákonit svůj vztah. Dát všem najevo, že k sobě patříme. V dobrém i zlém,“ prohlásil jasně. O ruku svoji třetí ženu požádal na romantickém a výjimečném místě: během silvestrovské noci na safari v Africe.

Prstýnek měl pro tu příležitost u sebe už dlouho.

Podle všeho jde pro oba herce o skvělý vztah, ve kterém už prožili spoustu skvělých zážitků a další je určitě čekají!

Zlatovláska se vysílá i po letech.
Zlatovláska se vysílá i po letech.

Vánoční půst býval k nevydržení!

Populární herec rád vzpomíná na to, jaké prožíval v dětství Vánoce. Probíhaly u Štěpánků prý už od Mikuláše a on dodnes obdivuje, že v nelehké době dokázali rodiče sehnat i nedostatkové mandarinky nebo buráky. Na Štědrý den pak všichni poctivě dodržovali půst, což se Petrovi ani jeho sourozencům moc nelíbilo. Podařilo se jim vzít si maximálně kousek sýra nebo vánočky.

Z kuchyně to vonělo a oni běhali kolem a z hladu se jim kroutily prsty.

Vánoční půst jako tradici dodržuje Petr i dnes ve zralém věku.

Petrův otec byl legendou.
Petrův otec byl legendou.

Hádky a nemoc jenom na obrazovce

V minulosti se stal Petr jednou z hvězd seriálu Ordinace v růžové zahradě. Ba co víc, měl tam „nanečisto“ za manželku Zlatu Adamovskou. Trochu mu vadilo, že v divadle odehrál desítky rolí a slávu mu přinesl až televizní seriál. Ví ale, že taková je dnes doba. Ze seriálu odešel, ovšem nyní se do Ordinace vrátil. Se Zlatou předváděli divákům občas pěkné hádky, ale také vážnou nemoc partnerky.

Tyhle „radosti“ života ale naštěstí zůstaly omezeny jen na televizní role.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...