Svojí radou zachránila manželka Kirku Douglasovi život!

Utekla do Francie před nacisty a po čase tam potkala budoucího manžela!

Legendární Kirk Douglas (100), kterého proslavil například film Spartakus, poznal svoji druhou ženu Anne (97) na romantickém místě, v Paříži. A romantika jim oběma vydržela 62 let!

Slavný hollywoodský herec, který nedávno oslavil neuvěřitelné sté narozeniny, byl ženatý dvakrát. S druhou manželkou je přitom dodnes.

První láska z titulní strany

Kirk se vypracoval nahoru z toho nejnižšího společenského dna. Jeho otec, emigrant, dělal v New Yorku hadráře, což byla hodně opovrhovaná práce. Kirk měl herecký a sportovní talent. Nejdřív sklízel úspěchy v boxu a zápase, později studoval na Akademii dramatického umění. Tam už všichni věděli o jeho talentu a tak dostal speciální stipendium.

Také vás může zajímat ...

Jednou z jeho spolužaček zde jiná budoucí hollywoodská hvězda Lauren Bacall (+89), další pak byla ctižádostivá herečka Diana Dill (+92), o níž ještě bude řeč. Lauren se do něho bláznivě zamilovala. Protože neměl peníze a svěřil se jí, že strávil dokonce noc ve vězení, když neměl kde spát, snažila se mu pomáhat.

Aby ho mohla vídat, chodila schválně s matkou do restaurace, kde si vydělával jako číšník. Snila o tom, že z nich bude pár na jevišti i v soukromí, později ale se zklamáním pochopila, že Kirk ji bral jen jako kamarádku a že pro něho byla asi příliš mladá. Větší štěstí měla již zmiňovaná Diana – tu Kirk znovu spatřil na obálce časopisu Life, když sloužil za války jako voják u námořnictva.

Přísahal v tu chvíli, že si ji vezme a opravdu to udělal: svatba se konala v listopadu 1943. Měl s ní dva syny, přičemž tím prvním je nejslavnější Kirkův potomek, herec Michael Douglas (72).

Manželské štěstí ale vydrželo jen osm let, v roce 1951 se pár rozvedl.

Lauren Bacall ho kdysi moc milovala!
Lauren Bacall ho kdysi moc milovala!

Několikrát mu šlo o život!

Svoji druhou ženu, Anne, rozenou Němku, poznal v Paříží při natáčení filmu Žízeň po životě. Do Francie předtím utekla z Německa před nacismem a díky svým jazykovým schopnostem se živila překládáním titulků k filmům. Vzali se v květnu 1954 a stejně jako se svojí první ženou, i s Anne měl Kirk dva syny. Mladší z nich bohužel před 12 lety zemřel na předávkování drogami.

Anne a Kirk jsou spolu dodnes, už neuvěřitelných 62 let. Za století svého života se Kirk několikrát se ocitl v jeho přímém ohrožení. V roce 1958 unikl téměř jisté smrti, když dal na radu své ženy Anne, aby neletěl soukromým letadlem divadelního producenta Michaela Todda (+48). Stroj se totiž zřítil a všichni na palubě zahynuli.

Tehdy se tragickému konci vyhnula i Toddova manželka Elizabeth Taylor (+79). V srpnu roku 1986 zkolaboval Kirk Douglas v jedné restauraci – zradilo ho srdce. Od té doby měl voperovaný kardiostimulátor. V únoru 1991 utrpěl vážná zranění při srážce malého letadla a vrtulníku, která si vyžádala dva lidské životy. V roce 1996 pak utrpěl mrtvici a do značné míry ztratil schopnost mluvit.

Ve věku 80 let už se z takového handicapu lidé dostávají většinou těžko, ale „Spartakus“ projevil nezlomnou vůli a během několika let se za pomoci řečové terapie dostal z nejhoršího.

Byl pak schopen si ještě stoupnout před kameru.

Nejstarší syn Michael z Douglasova prvního manželství se potatil.
Nejstarší syn Michael z Douglasova prvního manželství se potatil.

Darovali miliony na charitu!

V roce 2003 došlo dokonce k setkání celého „klanu“ Douglasů ve snímku Tak to chodí: zahráli si tu Kirk, jeho slavný syn Michael, vnuk a první žena Diane. Se svojí druhou ženou Anne se postupně zapojil do spousty dobrovolnických a charitativních aktivit. Dávali peníze různým školám, zdravotnickým zařízením a dalším organizacím v jižní Kalifornii.

Nechali obnovit více než čtyři sta školních hřišť a vybudovat centrum pro ženy bez domova v Los Angeles. Cestovali na své náklady po více než 40 zemích světa a Kirk vystupoval jako ambasador dobré vůle. Kirk Douglas tuto činnost vždy vykonával bez ohledu na osobní uznání nebo prospěch.

V devadesátých letech Kirk a Anne darovali více než 40 milionů centru pro léčbu Alzheimerovy nemoci, aby bylo postaráno o vysloužilé pracovníky filmového a televizního průmyslu v nemocnici Motion Picture Home. Loni přidali dalších 15 milionů na výstavbu nových pavilonů.

Je to zkrátka opravdu ukázkový pár jako z toho nejlepšího filmu!

Konají dobro na své náklady!
Konají dobro na své náklady!

I ve svém věku ještě bloguje!

Na trápení a špatné nálady měl vždy Kirk po ruce svojí ženu, nepotřeboval chodit k psychologovi. Mluvili spolu často dlouho do noci, někdy prý až do rána, navzájem si naslouchali a neodbývali se. „Anne mi pomohla vypořádat se s tolika složitými věcmi,“ pochvaloval si herec. Ačkoliv je mu už sto roků, jde s dobou a dokonce se aktivně zapojil i do internetového života.

Považuje se dokonce za nejstaršího blogera na světě mezi celebritami, a jistě oprávněně.

Tělo zestárlo, duše ale jede naplno dál!
Tělo zestárlo, duše ale jede naplno dál!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...