Svůj poslední koncert měla Laďka Kozderková v nemocnici pár hodin před smrtí!

V pětatřiceti letech se dozvěděla, že má v těle zhoubný nádor. Bojovala dva roky.

Zpěvačka a herečka Laďka Kozderková (+37) měla smůlu na čas a místo. Pokud by se narodila v Americe, stala by se světovou hvězdou. Zazářila ale i u nás, i když k tomu měla bohužel málo času.

Hudbu měla Laďka Kozderková (+37) v krvi díky svému otci. Ten skládal swingové písničky a byl i dirigentem a klavíristou.

Také vás může zajímat ...

Jeho orchestr byl v Brně, odkud „Lady Muzikál“, jak se Laďce říkalo, pocházela, velmi dobře známý. Svůj talent dokázala zpěvačka prosadit už v dětství.

Bylo jí pouhých jedenáct let, když nahrála první píseň v rozhlase. O rok později natočila svoji debutovou malou gramodesku.

Svěřil jí svůdníkovi!

V době dospívání byla Laďka už hlasově i tělesně hodně vyvinutá, takže vždy působila jako o něco starší. Samozřejmě, že se kolem ní točila spousta mužů.

Tatínek jí chtěl uchránit před svůdníky a tak, když v osmnácti měla jet na první velký zahraniční zájezd, svěřil ji do opatrovnictví svému kamarádovi.

Tím byl trumpetista Richard Kubernát (+56). Bohužel to nebyl moc dobrý nápad. Richard se o mladou Laďku staral tak důvěrně, že přišla do jiného stavu.

Z toho tatínek po jejím návratu z několikaměsíčního zahraničního turné šťastný nebyl. Richard se k těhotenství postavil jako chlap a Laďku si vzal.

Šťastná s ním ale moc nebyla. Vzala si totiž bohéma, který se hodně rád napil. Nezůstalo bohužel jenom u alkoholu, později přišly na řadu i drogy.

Laďka, která neměla se vztahy moc zkušeností, doufala, že se po jejím boku manžel změní. Nestalo se tak. Jedinou radostí pro ni tak byla dcera, která se narodila – s manželem se nakonec musela rozvést.

Tvrdil, že je to známá z Ameriky!

O něco veselejší bylo zpěvaččino druhé manželství s hercem Vlastimilem Bedrnou (+89). V lecčems se situace opakovala. Měla s ním dceru stejně jako s Richardem a ani Vlastimil neměl daleko k alkoholu.

Nevyhýbal se ani jiným ženám. Na rozdíl od prvního Laďčina muže byl ale současně i zábavným a vnímavým partnerem. Rozhodně nežárlil na její skvělou kariéru, která nabrala rychlost právě v době jejich manželství.

Oba měli smysl pro humor. Jedna z oblíbených historek vypráví o tom, jak v Hudebním divadle v Karlíně hrála Laďka černošku Queenie v muzikálu Loď komediantů.

Byla nalíčena tak věrohodně, že když ji po představení přijel Vlastimil vyzvednout, mohl předstírat, že je to jeho známá z Ameriky. V divadle dokázala být také pěkně ostrá ke kolegům, když se jí něco nelíbilo.

Ladislav Županič (77) vzpomínal, jak ho na jednom zájezdovém představení zamkla v hotelovém pokoji se ženou, kterou nesnášel.

Prohlásila, že neodemkne dřív, dokud si to s ní nevyříká a neusmíří se. K tomu doopravdy došlo a Laďka pak Ladislavovi vyčetla, že kdyby byl chytřejší, nemusela by takové věci řešit za něho.

Věděla, že už nezvítězí

Rok 1984 přinesl Laďce Kozderkové tvrdý úder. Od lékařů se dozvěděla, že má rakovinu děložního čípku. Jako správná bojovnice se nezhroutila a s nemocí poctivě bojovala.

Pravidelně dojížděla na ozařování. Vypadalo to, že se jí opravdu podaří nad rakovinou zvítězit, jenže nemoc se ukázala nakonec být silnější. Laďka pochopila, že její život se krátí.

Nedlouho před smrtí odjela s Vlastimilem na Vinohradský hřbitov a tam vyčistila rodinný hrob se slovy, že chce jít do čistého. Jejím posledním divadelním představením byl muzikál Zvonokosy.

Všichni kolegové věděli, že už Laďku na jevišti neuvidí, takže na chvíli i přestali hrát a všechno ztichlo. Doktoři pak byli v šoku, když si zpívala v nemocnici ještě v den své smrti.

Bylo prý jí slyšet přes několik pater. Dcera z prvního manželství prohlásila: „Myslím, že to byl nejkrásnější a zároveň nejstrašnější koncert v jejím životě, protože všichni věděli, že zpívá naposledy.“

On považoval manželství za ideální, ona se prý trápila!

Stejně jako pro Laďku Kozderkovou, bylo i pro Vlastimila Bedrnu jejich manželství už druhým „pokusem“. Zatímco Vlastimil považoval jejich manželství za ideální, Laďka se podle vyjádření jejích známých často trápila.

Těžko říct, jestli jí více ubližovalo poznání, že Vlastimil není věrný nebo poznání, že si opět vzala muže, který hodně pije. Kvůli manželově zálibě v alkoholu si pořídila auto pouze pro sebe, aby nebyla při cestách závislá na tom, jestli je Vlastimil zrovna střízlivý nebo ne.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...