Svými slovy při prvním setkání připravil Salvador Dalí slavné zpěvačce šok!

„Naučil mě, jak se dívat na věci jeho očima a jak být středem pozornosti. Bylo to, jako být s Elvisem.“

Tajemná zpěvačka Amanda Lear (81) byla obestřena mnoha tajemstvími. Možná právě proto tak lákala slavného malíře Salvadora Dalího (+84), pro kterého se stala milenkou, chráněnkou, múzou a tak trochu i jeho výtvorem.

Malíř Salvador Dalí (+84) měl jako svoji hlavní životní múzu manželku, která si říkala Gala. Pocházela z Ruska, ve skutečnosti se jmenovala Jelena Ivanovna Diakonova (+87) a původně byla ženou jiného muže. Gala trpěla nymfomanií, vyhledávala stále nové milence a Salvador Dalí se stal jedním z nich. Vzala si ho za manžela dokonce dvakrát – v jediném roce se rozvedli a znovu dali dohromady.

Také vás může zajímat ...

Ani velký malíř si na věrnost nepotrpěl a jednou z jeho životních múz se stala právě zpěvačka Amanda Lear (81).

Rok a místo narození? Nejisté!

Amanda se narodila někde v Asii. Přesně to dodnes není jasné. Jako pravděpodobné místo se uvádí Saigon nebo Hongkong. Nic se neví ani o jejích rodičích. Podle některých pramenů byl otec Angličanem, Rusem nebo dokonce Indonésanem, matka pak Angličankou, Francouzskou nebo Číňankou. Stejně záhadné je to s datem, kdy Amanda přišla na svět. Jeden zdroj říká rok 1939, jiný zase 1946.

Oficiálně se uvádí ten první rok a Vietnam, takže se toho budeme držet i my. Amanda studovala uměleckou akademii. Její život se změnil v roce 1965. Tehdy kráčela po ulici a oslovila jí šéfka pařížské modelingové agentury. V první chvíli si Amanda myslela, že si z ní dotyčná žena dělá legraci, protože sama sebe nepovažovala za hezkou.

Nechala se ale přesvědčit, aby to zkusila na přehlídkovém molu – a dopadlo to na jedničku. Zanedlouho se ozvali s nabídkou ke spolupráci prestižní fotografové i magazíny. Se Salvadorem Dalím jí seznámil zakladatel skupiny Rolling Stones Brian Jones (+27).

Stalo se tak v Paříži a první slova, která malíř Amandě řekl, prý zněla: „Máte krásnou lebku.“

Sblížila se i s manželkou!

Salvador se mladé Amandy ujal, uvedl ji do společnosti a naučil spoustu věcí. Dívala se pak na svět jeho očima. Navštěvovali spolu muzea, Amanda malíři pózovala a vystupovala s ním před novináři. Pomáhal také vytvářet kult její osobnosti. Samozřejmě Amandu představil také své ženě Gale. Varoval ji přitom, že není jednoduché vyhovět jejím velkým nárokům.

Aby udělala Amanda dojem, musela si dát fialové oční stíny, vlasy si vyčesat do drdolu a na sebe vzít minisukni. Salvadorova manželka přitom svému muži buď věřila, nebo jí bylo jedno, že se malíř Amandě tolik věnuje. Zpěvačka se jí dokonce časem svěřovala i se svými problémy.

„Trpělivě poslouchala povídání o mých zklamáních v lásce, občas mi zaplatila letenku, vykládala mi tarotové karty,“ popisovala Amanda. „Jednou se mi svěřila, že za ty roky už má Dalího plné zuby a občas má chuť ho opustit.“ Vztah Salvadora a Amandy trval hodně dlouho, celých patnáct let. Jenom oni dva vědí, nakolik byl citově a tělesně důvěrný.

Pro Amandu byl každopádně přínosný i po stránce společenského uznání. V jednom rozhovoru uvedla, že chodit po jeho boku bylo jako být s Elvisem Presleyem (+42). Salvador se prý opravdu choval jako rocková hvězda a neustále byl obklopen nejrůznějšími druhy fanoušků i novinářů. „Kdekoli se objevila kamera, okamžitě změnil způsob řeči i pohybů.

To on mě naučil, jak manipulovat s médii, když chcete, aby o vás lidi mluvili,“ konstatovala Amanda.

Manžela jí nedoporučoval!

Kromě dalších věcí naučil Salvador Dalí svoji chráněnku také malovat. Ačkoliv sám prohlašoval, že opravdové umění zvládnout dělat pouze muži, Amanda dokazovala, že nemá pravdu. Jeden čas se dokonce přestěhovala na jih Francie, kde tvořila v minulosti spousta malířů a tam se věnovala malování obrazů. V roce 1979 se pak provdala, i když jí manžela Salvador nedoporučoval.

Se svým mužem vydržela přes dvacet let, do jeho tragické smrti.

Uhořel při požáru jejich domu a spolu s ním vzaly za své i některé obrazy, které Salvador Amandě daroval!

Malířovo tělo vytáhli z hrobu kvůli otcovství!

Extravagantní malíř, který rád provokoval veřejnost, měl typicky dlouhé španělské jméno: Salvador Felipe Jacinto Dalí i Domenech. Před třemi lety muselo být jeho tělo exhumováno, protože se jedna Španělka soudila o to, že Dalí byl jejím otcem. Exhumace nebyla snadná a stála hodně peněz, protože náhrobek vážil jeden a půl tuny. Musely ho vyzvednout jeřáby, potmě, aby se zabránilo fotografování.

Otcovství Salvadora se nakonec neprokázalo a žena musela zaplatit pokutu i náklady!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...