Tak dlouho se o ni staral, až bylo na cestě miminko

Vlastimil byl vynikající kuchař, který pro svou manželku skvěle vařil, takže Daně nevadilo, že doma neuměl přitlouct ani hřebík.

Dana Syslová (74) vyrůstala bez otce, takže není divu, že si vybrala muže, který byl o dost starší než ona. Soužití s Vlastimilem Haškem († 63) jí klapalo, i když prý občas připomínalo Itálii.

Dana Syslová (74) jistě v počátcích své kariéry působila mezi svými kolegy jako zjevení. Aby ne, vždyť byla tak odlišná od dívek, co odjakživa toužily po kumštu a šly si cílevědomě za svým snem. Budoucí úspěšná herečka se totiž narodila do zvláštní doby za velmi pohnutých událostí.

Také vás může zajímat ...

Jejich láska vyšuměla do ztracena

Jejím otcem byl totiž francouzský válečný zajatec a maminka Češka za války totálně nasazená v Německu. Tam se také její rodiče seznámili. Za krátko z toho byla láska jako trám a miminko na cestě.

Jenže po skončení války se každý z rodičů vrátil do své vlasti. Sice si ještě nějaký čas psali, pak ale jejich láska vyšuměla do ztracena. Dana tak svého otce nikdy nepoznala a dokonce dlouho věřila tomu, že zemřel. Když ale jako třináctiletá objevila doma nějaké fotografie, začal se maminky vyptávat na podrobnosti svého narození.

Maminka za ní jezdila jen o víkendech

Budoucí herečka strávila dětství na venkově u prarodičů, kam za ní maminka jezdila o víkendech na návštěvy. A byla to právě maminka, která pracovala jako knihovnice, kdo v malé Daně probudil lásku k literatuře a umění vůbec. Ačkoli Dana vyrůstala bez otce, nikdy neměla pocit, že by byla o něco ochuzená.

Jak sama herečka později tvrdila, ženy v jejich rodě byly tak silné osobnosti, že jim mužský element nikdy nechyběl. To až mnohem později začala Syslová podvědomě hledat pocit bezpečí v náručí muže, který byl o mnoho let starší než ona. Ale to bychom předbíhali.

Doma neměli ani televizi

O tom, že z Dany bude herečka, rozhodla vlastně náhoda. Doma totiž neměli televizi, jen se na ni občas jezdili dívat do podniku, kde maminka pracovala. Při jedné takové příležitosti viděla Dana pořad o divadle Disk.

Dnes už je téměř k neuvěření, že Syslová do té doby ani netušila, že něco takového existuje. Jakmile ale spatřila tento pořad, okamžitě se rozhodla, že by chtěla dělat divadlo. Na radu svého třídního učitele se pak přihlásila do dramatického kroužku. Odtud byl už jen krok k tomu, aby Dana zatoužila po DAMU.

Byla to holčička s bílým límečkem

Protože ji vzali hned napoprvé, ocitla se Dana rázem ve velkém světě. Vinou různých školských reforem maturovala už jako sedmnáctiletá, takže byla o něco mladší, než její světaznalí spolužáci.

„Byla jsem taková ta holčička s bílým límečkem a spončičkou. Chvíli mi trvalo, než jsem se zařadila,“ zavzpomínala později herečka, která po absolvování nastoupila v roce 1964 do svého prvního angažmá Divadle komedie.

Tam se také seznámila s osudovým mužem svého života, o sedmnáct let starším hercem Vlastimilem Haškem (†63). V jejím úplně prvním představení spolu hráli milenecký pár a už jim to zůstalo.

Z vyučeného prodavače se stal skvělý herec

Haškova cesta k divadlu však nebyla zdaleka tak přímočará, jako jeho budoucí manželky. Vlastimil se totiž původně vyučil jako prodavač metrového zboží, jenže ho to už od mládí táhlo k divadlu.

Dlouho se proto této profesi nevěnoval a přihlásil se na DAMU. Po úspěšném absolvování studia hrál v divadle v Karlových Varech, odkud v polovině šedesátých let přestoupil do Městských divadel pražských.

Hašek se po celou dobu své kariéry věnoval nejen divadlu, ale i filmovému a televiznímu herectví. Ačkoli role, které ztvárnil, nebyly svým rozsahem příliš velké, dokázal se jich zhostit s velkou bravurou.

Konečně se dočkal velké příležitosti

Vlastimilovo mistrovství si tak můžeme připomenout pokaždé, když televize reprízuje komedie Což takhle dát si špenát, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Tři chlapi na cestách.

Na tu skutečně velkou příležitost si musel Hašek počkat do roku 1982, kdy si zahrál nadporučíka Rudolfa Pekaře ve skvělém seriálu Malý pitaval z velkého města. Spolu s Danou si pak zahráli v manželský pár v seriálu Křeček v noční košili. Jak se ukázalo již od samého počátku jejich známosti, ti dva byli pro sebe jako stvořeni.

Brzy bylo dítě na cestě

Hašek se téměř okamžitě ujal role Danina ochránce a moudrého učitele. „Začal o mě pečovat, až z toho byl vztah a dítě na cestě,“ vyprávěla herečka. Ti dva se vzali v roce 1969, Dana jen krátce po sobě porodila syny Jiřího a Daniela, a užívala si spokojeného rodinného života.

Ačkoli i nadále hrála v divadle a v televizi, nikdy neměla problém skloubit práci a péči o chlapce. Dlouho s nimi totiž bydlela manželova neprovdaná teta, která fungovala jako skvělá chůva.

I toto téměř idylické uspořádání si však jednoho dne vybralo svou daň. Chlapci totiž Daně vyčetli, že jim večer nečte pohádky jako jiné maminky svým dětem, a odchází pryč. Jinak si ale všichni žili dlouhá léta poměrně spokojeně.

Doma neuměl přitlouct ani hřebík

Vlastimil byl vynikající kuchař, který pro svou manželku skvěle vařil, takže Daně vůbec nevadilo, že byl jinak velmi nepraktický a doma neuměl přitlouct ani hřebík.

Také jí utěšoval, když si naříkala, že stále nedostala tu opravdu velkou hereckou příležitost. „Když jsem měla pocit, že málo točím, říkal mi můj muž, abych byla trpělivá, že můj čas přijde,“ říká Syslová a dodává, že Vlastimil měl ve všem pravdu.

Jeho slova se totiž potvrdila. Zatímco některé Daniny vrstevnice jsou už dávno v důchodu, sympatická herečka je stále na roztrhání. Syslová jde z jednoho seriálu do druhého, ať už se jedná o diváky zbožňovanou Ulici, či nově teď Sestřičky Modrý kód.

Manžel jí zemřel přímo v náručí

I proto je velká škoda, že se její soukromý život tak trochu zašmodrchal. Ačkoli se mezi ní a Haškem jednalo v prvních letech manželství téměř o idylu, po čase to začalo trochu skřípat.

Dana totiž pod vedením svého moudrého manžela dospěla a začala mít svou vlastní hlavu. A protože byl Vlastimil cholerik, připomínalo jejich manželství občas pořádnou Itálii. To ale rozhodně nemůže nic změnit na tom, že se ti dva hluboce milovali.

A byli si vzájemně oporou zvlášť v posledních letech manželství, když Haška zradilo zdraví. Začal marodit se srdíčkem a po návratu z jednoho ze svých pobytů v nemocnici, přesněji 12. dubna 1992, zemřel Daně přímo v náručí.

Přišla o milovaného syna

To byla rána, z které se zoufalá herečka nemohla dlouho vzpamatovat. První roky po Vlastimilově smrti prý prožila jakoby v mlze, možná i proto, že to nebyla jediná krutá rána, kterou jí osud tehdy přichystal.

Ještě v tomtéž roce totiž herečka přišla o milovaného syna Jiřího, který v pouhých pětadvaceti letech spáchal sebevraždu. Naštěstí tehdy prý potkala člověka, který jí pomohla se přes všechny tyto strašlivé události nějak přenést. Dana později naznačila, že spolu strávili dalších deset let, nic bližšího však o něm nikdy neřekla.

Raduje se z každého hezkého dne

Dnes je Syslová spokojená a vyrovnaná. Rozhodně si nemůže stěžovat na nedostatek práce a také prý už konečně pochopila, že některé tragické momenty ze svého života skutečně nemohla ovlivnit. Toto poznání jí dodalo sílu jít dál a radovat se z každého hezkého dne.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...