Můj kousek štěstí

Tenisový loket

Tenisový loket není jen z tenisu

Jde o onemocnění svalových úponů a šlach v oblasti lokte, které se projevuje pronikavou bolestí. I přes svůj název jím trpí spíše lidé pracující v kanceláři, řidiči nebo uklízečky.

Namáhané šlachy Touto nemocí trpí i tenisté, ale spíše ti amatérští sváteční hráči, kteří nepoužívají správnou techniku. Vzniká hlavně po nezvyklé nebo fyzicky náročné práci, při které dochází k zatěžování loketního kloubu, ale také dlouhodobou stereotypní prací, při které dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach – štípání dříví, zahradničení, práce s počítačovou myší… Projevuje se silnou bolestí vnější strany lokte, která někdy vystřeluje i do dalších částí těla.

Kloub může být i nateklý a bránit v uchopení a nošení těžkých věcí. Při léčbě je nejdůležitější klidový režim, který obvykle zajistí zafixování paže ortézou. Aby ale svaly neochably, je potřebné cvičení pod vedením fyzioterapeuta – sami si je neordinujte, to byste si spíš ublížili.

Proti bolesti pomáhají léky i ledové obklady. Někdy přicházejí ke slovu kortikoidy, obstřiky, ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie a podobně. Pokud se ale přesto stav nezlepší, je nutná operační léčba.

Obklady a masti na bolesti „Babské“ rady doporučují zábal z cibule: na plátky nakrájenou cibuli přiložte na loket, obvažte bavlněným šátkem a nechte alespoň dvě hodiny působit. Nebo zkuste octový obklad? rozmíchejte lžíci octa ve sklenicí vody, namočte v ní hadřík a přikládejte na postižené místo.

Na tenisový loket pomáhají i přírodní masti, například s konopím nebo měsíčkem lékařským. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden