Tenistka a herec: Láska, až se tají dech

Herec Petr Rychlý (51) se bavičem nejspíš už narodil. I když on sám nemá tenhle výraz rád, raději by, aby se říkalo, že se narodil hercem. Jenomže herectví může být jak požehnáním, tak prokletím – jak už sám na vlastní kůži zjistil.

Díky výraznému komediálnímu talentu se mu poměrně brzy podařilo proniknout z Nejdku u Karlových Varů do Prahy, kde na něho čekalo štěstí, i když místy draze vykoupené. Za všechno se zkrátka platí daň. A někdy tak vysoká, až se tají dech.

Do všeobecného povědomí pronikl pořady Ptákoviny, Natočto! a Rychlý prachy, nicméně tím se sám odsoudil pobývat ve škatulce s nápisem Bavič, kterou nemá rád. Daleko raději hovoří o své divadelní práci v Divadle Na Fidlovačce a ve vinohradském kulturním stánku.

Petr Rychly

Také vás může zajímat ...

Je nepopiratelným mistrem dabingu a s trochou nadsázky řečeno i nejznámějším tuzemským gynekologem aneb primářem Čestmírem Mázlem v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vzhledem k účinkování ve zmíněném seriálu, dabingu a moderování velkolepých akcí si úspěšný umělec na nedostatek financí nemůže rozhodně stěžovat.

Přesto nelze tvrdit, že by měl na růžích ustláno. Možná byl tehdy, když prvně zazářil v nejsledovanější televizi v Ptákovinách a dalších pořadech, na celostátní slávu příliš mladý. Třeba zaslechl volání kariéry a popularity, kterému muži tak těžko odolávají, stejně jako atraktivním fanynkám.

Zkrátka vztah s půvabnou hereckou kolegyní Pavlou Rychlou rozenou Vojáčkovou (51) skončil rozvodem. Dvojice přitom vychovávala syny Matěje (27) a Ondřeje (24) a bylo nabíledni, že chlapci, tehdy v „telecích“ letech, rozpad manželství rodičů neponesou právě lehce.

Což se stalo. Chodili na základní školu, a jak dnes s odstupem času uznávají, vůbec nic nechápali. Zůstali sami s maminkou, která se velmi trápila, a tatínkovi měli jeho chování za zlé. Ačkoli bolest časem otupěla, synové si v sobě stále nesli křivdu, která je poznamenala i do jejich dalšího života.

Jana Pospisilova Rychla uprostred Poháru federace v Melbourne 1988

Matěj prý těžce nesl, když Petr Rychlý pojmenoval syna, kterého mu porodila současná manželka Jana (46), po sobě – tedy Petr. Matěj je přece jeho nejstarší syn, takže on byl ten, kdo měl na jméno svého otce nárok.

Byl to kalich hořkosti, který museli vypít oba, jak Matěj, tak jeho otec. Nějakou dobu se Petr Rychlý se syny nestýkal, protože mu odchod od rodiny pochopitelně zazlívali. Najít společnou řeč bylo složité.

A aby toho nebylo málo, rozvádějící se manželé v té době pracovali spolu, oba hráli v Divadle Na Fidlovačce. A když hráli spolu, kolegové se na ně chodili dívat a dobře se u toho bavili. Však to také svým způsobem legrace byla: na jevišti si říkali zamilované věty, v zákulisí by se nejraději škrtili.

.. Ukradl synům bezstarostné dětství? Tuhle otázku si herec bezesporu položil nesčetněkrát. Čas je naštěstí ten nejlepší lékař, jen on dokáže otupit ostré hrany podobně dramatických událostí. Petr Rychlý toho, pravda, hodně ztratil, získal však něco velmi podstatného: osudovou lásku.

S tenistkou Janou Pospíšilovou se seznámil pochopitelně na kurtech. Hledal míček, zvedl hlavu, uviděl ji. Měl jasno: to je ona, žena jeho života. Ano, byla to láska na první pohled. Rozhodl se složit jí k nohám celý svět, což vlastně i udělal, aniž tušil, čím vším za to zaplatí.

V roce 2006 se vzali. Uživit tak velkou rodinu není hračka. S předchozí manželkou má dva syny, s nynější ženou syna Petra (11), přičemž ještě společně vychovávají její dceru Denisu (17). Časně ráno herec spěchá do televizních ateliérů na natáčení Ordinace.

ordinace 2015_11_26 191b

Pak uhání na zkoušku do divadla nebo do dabingového studia, případně moderuje anebo hraje ve večerním divadelním představení. Domů se vracívá až v pozdních večerních hodinách. A povinnosti mu občas ani nedají spát.

Sám přiznává, že je workoholik, na práci myslí neustále. Když natáčel show Tvoje tvář má známý hlas, trénoval dokonce i v noci. Nemohl jít do postele, dokud svůj výstup nevypiloval k naprosté dokonalosti.

Celý byt proměnil ve studio. Posedlost prací je chvályhodná vlastnost, pokud nepřekročí určité hranice. Herec, téměř až románově zamilovaný do své krásné druhé ženy, si ovšem ke vší své práci a starostem o luxusní dřevostavbu za Prahou zatíženou hypotékou přibral ještě podnikání.

Udělal to – ostatně jako všechno – kvůli ní. Kvůli Janě. „Šílím po své ženě a ona šílí po italské módě,“ rozplýval se v době, kdy plnil manželčin sen. Zařídil jí butik s luxusní italskou módou na Václavském náměstí.

Na večírku u příležitosti otevření obchodu se to hemžilo hvězdami, těžko si představit lepší propagaci, pásku slavnostně přestřihla Helena Vondráčková. Herec doufal, že se mu nemalá investice, včetně šedesátitisícového nájmu, vrátí.

Výběr kolekcí nechal na manželce, sám se staral o peníze a marketingovou strategii. Neúspěch si nepřipouštěl, je velký optimista. Tvrdil, že si věří a že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jenže zkušenosti s podnikáním manželé neměli žádné.

Krámku se nedařilo. Láskyplné gesto do rodinné pokladny peníze nepřineslo. Regály nabízející noblesní zboží se zvolna proměnily v zaprášený prostor k pronájmu. Smutný pohled. Herec se nehroutil, jen podotkl, že si na ta horká kamna prostě musel sáhnout.

gwuzd_MG_10013b

A že to jeho vztah s Janou nerozbilo, ale naopak posílilo. Horší bylo, že namísto očekávaného zisku se dostavily dluhy. Ukázkový koktejl, namíchaný z nesmírného přepracování, rozvodu, neshod se syny, podnikatelského krachu a z něho vyplývajících dluhů by udolal i daleko mladšího a méně unaveného chlapíka, než byl v té době Petr Rychlý.

Zhruba tři roky uběhly od chvíle, kdy dostal během natáčení infarkt. Jeho život visel na vlásku. Když po operaci ukázal docentovi diář, ten se vyděsil. Vyzval herce, aby se nad sebou zamyslel a vzpomněl si, kdy naposledy odpočíval.

Petr Rychlý si vzal jeho slova k srdci a velmi poctivě se nad sebou zamyslel. Došel k závěru, že si už si skutečně nevzpomíná, kdy odpočíval. Nezastírá, že se ke svému tělu choval jako nezničitelnému tanku.

Od té doby jeho srdce funguje jen díky dvěma ocelovým pružinkám, které mu roztahují tepny a umožňují normálně žít. Po zákroku mu doktoři důrazně přikázali zvolnit, Herec souhlasil, tehdy tvrdil, že života je třeba si vážit.

Jenže… jak dlouho vydrží workoholik v klidu? Rychlý se už dávno nijak nešetří, drží se osvědčené linie: divadlo, televize, dabing, k čemuž si ještě musíme přičíst starosti o velkou rodinu a dům se zahradou.

Měl by víc dbát na své zdraví. Když už nemyslí na sebe, je třeba, aby myslel na svou životní lásku – ta přiznává, že si o něj dělá starosti. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...