Teprve rodinná tragédie nám otevřela oči!

Kvůli přístavbě domu si začali manžel se synem dělat schválnosti.

Lidé si často nedokážou vyjít vstříc a domluvit se, i když pro to vlastně nemají důvody. O své zaslepenosti se pak bohužel přesvědčí pozdě.

Několik let jsme bydleli v jednom rodinném domku dohromady se synem a snachou. Nechali jsme jim horní patro, kde bylo víc pokojů, což se jim hodilo, když se narodila vnoučata. Syn Tomáš přišel jednoho dne s myšlenkou, že by bylo dobré domek stavebními úpravami rozšířit. Manžel řekl, že o tom bude přemýšlet. Toho dne začala válka, která se pak pomalu stupňovala.

Všechno zavinila přístavba

Tomáš byl celkem paličák po svém otci. Zdeněk, můj manžel, byl v jádru hodný chlap, ale občas dokázal vyletět jako čertík z krabičky a následná hádka vždy napáchala velké škody. Situace se pak uklidňovala i dost dlouho, tím spíš, že Zdeněk uměl i trucovat. Syn bohužel zdědil tyhle vlastnosti po něm. Nejhorší spory vedli ti dva, když si Tomáš procházel pubertou, to občas padla i nějaká facka.

Také vás může zajímat ...

Po synově svatbě se situace zklidnila, tím spíš, že jsme na ty dva rozhádané kohouty byly dvě, já a Tomášova žena Ivana. Snacha byla klidná, usměvavá, nehádala se a občas jsem viděla, že se manžel i syn za své výlevy před ní později styděli. Ohledně té přístavby jsem si myslela, že ta hádka nebude mít dlouhého trvání a Zdeněk s Tomášem se nakonec nějak dohodnou.

To jsem se ale ošklivě spletla. Manžel si z titulu majitele domku (který zdědil po svých rodičích) postavil hlavu a několikrát hodně nahlas opakoval, že se nic stavět nebude. Tomáš reagoval všelijak, občas výhrůžkami, občas nadávkami a jednou dokonce řekl, že se tedy s Ivanou a s dětmi odstěhuje.

Snacha i já jsme se tentokrát marně snažily ochladit rozpálené hlavy.

Osudná hádka

Manžel a syn si začali dělat schválnosti. Tomáš si nechal od kamaráda vypracovat projekt na přístavbu a nechal ho provokativně dole v obývacím pokoji na stole. Zdeňka to samozřejmě rozčílilo a papíry roztrhal. Začala jsem se obávat každé chvíle, kdy si ti dva přišli na oči. Bylo jasné, že už je v tom něco víc než jen hádka o přístavbu. Teď šlo oběma o nějakou falešnou chlapskou hrdost.

Napětí v domě by se dalo krájet. Mně a Ivaně to bylo nepříjemné, ale netušily jsme, co s tím udělat. Děti to naštěstí nevnímaly. Jak starší Lukášek, tak mladší Lucinka na to byli ještě moc malí. K oběma se naštěstí chovali Tomáš se Zdeňkem normálně. Jejich zaslepenost ale bohužel vyústila v rodinnou tragédii.

Toho podzimního dne jsem šla na návštěvu ke známým, zatímco Ivana odjela k rodičům do sousední vesnice. Manžel a syn zůstali doma s dětmi. To, co se stalo, vím jen z vyprávění. Oba se znovu začali hádat a zapomněli, že mají hlídat Lukáška s Lucinkou. Vnouček spadl do vypuštěného bazénu a těžce se zranil. Ležel tam dlouho, protože Lucinka si hrála ve svém pokoji a tak o něm nikdo nevěděl.

Když Zdeněk a Tomáš malého objevili, hned volali záchranku.

V nemocnici ale Lukášek bohužel druhý den zemřel.

Změnili se, ale už je pozdě

Smrt chlapečka, který se nedožil ani pěti let, nás krutě zasáhla. Ivana se zhroutila a já jsem také prožila několik dnů na sedativech. Nejvíce ale poznamenala Zdeňka a Tomáše, kteří si – bohužel oprávněně – kladli Lukáškovu smrt za vinu. Po vnoučkově pohřbu byli dlouho oba uzavřeni do sebe.

Měsíc po tragické události sepsali v naší přítomnosti smlouvu, ve které slibovali, že už se nikdy nebudou hádat a vždy budou hledat cestu k porozumění. Syn a snacha se zanedlouho odstěhovali a do roka se jim narodilo další dítě. Já mívám občas deprese kvůli zbytečnému konci dětského života. Zdeněk je dnes už jiný, tichý a pokorný. Občas ho také přistihnu, jak tajně pláče.

Je smutné, že oči se lidem otevřou teprve poté, co je k tomu přinutí taková krutá zkušenost.

Šárka L. (52), Jihlava

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...