Tereza Pergnerová utekla za drogami přímo z porodnice!

Všechny vydělané miliony utrácela za heroin!

Málokterá ze známých osobností posledních dvaceti let si prošla takovým osobním peklem jako moderátorka a herečka Tereza Pergnerová (40). Velká sláva, velké skandály, drogová závislost, partnerské krize. Většinu z toho si ale zavinila sama!

Narodila se do rodiny scénáristy a textaře, který psal písničky pro přední české zpěváky. Otec Eduard Pergner (+65), známý pod pseudonymem Boris Janíček, byl jedním ze dvou blízkých lidí s velkým vlivem na Terezin osud. Tím druhým byl její starší bratr Boris (48). Těžko říct, kdo z nich se na drsné životní pouti ženy, která zažila vrchol slávy i pád na úplné dno, podílel větším dílem.

Bratra znala hlavně z vězení

Říká se, že rodiče často chtějí prostřednictvím dětí uskutečňovat své nenaplněné sny o slávě. Možná to byl i případ Eduarda Pergnera, pedanta a perfekcionisty, který si získal dobrou pověst ve svém oboru, ale věřil, že jeho dcera bude mít ještě na víc. Vyrůstat s ním jako s otcem proto nebylo nic jednoduchého. Tereza to v jednom rozhovoru výstižně shrnula takto: „Mohli jsme si vybrat, jestli tátu budeme milovat, i když to strašně bolí, nebo ho nenávidět. Já jsem si vybrala to první, Boris to druhý. Byli spolu na kordy. Já byla bílý andělíček, on grázl. Táta mu pořád říkal, že skončí jako kriminálník. Říkal mu to až do jeho sedmnácti. Pak se Boris rozhodl, že tedy bude kriminálník.“ V osmnácti letech se její starší bratr skutečně poprvé zapletl s podsvětím. Dostal se mezi veksláky a byl odsouzen za podvody a spekulace. Tereza ho v citlivém období dospívání znala hlavně z návštěv za mřížemi. Přesto Borise nepřestala obdivovat a chtěla se dokonce naučit základy práva, aby ho mohla obhajovat před soudem.

Eduard Pergner

Místo konzervatoře tanec u tyče

Ačkoliv jí později národ poznal jako energickou moderátorku, která se nebojí zeptat kohokoliv na cokoliv, byla vždycky spíš plachá a citlivá. Otec jí držel zkrátka a hlídal každý její krok. To se týkalo jak jejího osobního života, tak později toho profesního. Začala studovat na konzervatoři, ale prvotní nadšení brzy pominulo. Rozhodla se, že se nechá vyhodit, což se jí v roce 1991 podařilo. Vystřídala pak několik prací, mimo jiné dělala servírku v kavárně Deminka nebo tancovala u tyče v proslulém nočním klubu Discoland, který vlastnil později zavřený Ivan Jonák (58). Nutno podotknout, že tancovala ve spodním prádle, nikoliv nahá. Do tohoto podniku jí mimochodem také přivedl bratr. „Koukala jsem se na ty holky u tyčí. Vůbec nebyly sexy. Povídala jsem si o tom s Borisem, Ivan Jonák to zaslechl a nabídl mi, abych tedy ukázala, jak to má vypadat. Vlezla jsem si na pódium a už jsem tam zůstala.“ Po téhle epizodě ale přišel velký obrat – nejprve vlastní pořad v Rádiu Golem a potom moderování hitparády MC1 pro Českou televizi. Pořad se vysílal ze Spojených států a znamenal pro Terezu velkou životní školu. Své zkušenosti zanedlouho využila v televizi Nova, která hledala moderátorku pro svoji hitparádu Eso. V letech 1994 až 1998 zažila mladá dívka slávu, o jaké se jí nezdálo ani v těch nejodvážnějších snech!

Chtěla napravit narkomana!

Na mladou vnímavou ženu to byl velký zápřah. Vysílání jí stálo spousty sil i proto, že se bála svého otce, který pečlivě sledoval její vystoupení a dával jí najevo sebemenší chybičku. Sám později přiznal Eduard Pergner: „Nechtělo se mi svěřit Terezu do rukou slovutných manažerů, kteří by ji vymačkali jako citron. Představoval jsem si, že když už, pak někdo, kdo v ni bude věřit. Kdo ji povede po cestě. A pak jsem se do té role pasoval sám.“ Tereza to bohužel nemohla moc dlouho zvládat bez nějaké pomoci. Našla ji v drogách. Nejprve to byl pervitin. Téhle první zkušenosti se ještě polekala a její reakcí bylo, že začala proti drogám bojovat. To mělo za následek, že se stýkala se závislými lidmi. Známí Terezu varovali, že narkomani ji mohou svést na špatnou cestu. Neposlouchala je. Když jí bratr seznámil s jedním z osudových mužů jejího života, jistým Františkem, naivně se domnívala, že tomuto na heroinu závislém člověku pomůže. Dopadlo to přesně naopak. Tvrdou drogu začala brát i ona sama!

Tereza s Františkem, otcem Samuela

Mateřství pod vlivem drog

František se stal otcem jejího syna Samuela, alespoň tak se to povídá. Byl s ní každopádně v porodnici. V době těhotenství brala Tereza osm gramů heroinu denně. „Čekala jsem, že to dítě bude Mesiáš, že přijde, narodí se a že mě spasí,“ svěřila se později. Srazila dávky na dva gramy. Rodila císařským řezem a heroinu se nevzdala ani v téhle chvíli. „Myslím, že není horšího okamžiku, než že se probudíte, máte syna, víte, že se jmenuje Samuel, ale jediné, co skutečně řešíte, je, že nemáte dávku. Sestřičce jsem tehdy večer, asi se třiceti stehy na břiše, namluvila, že musím urgentně jet domů, že se tam něco přihodilo a odběhla jsem si sehnat dávku!“ přiznala v jednom otevřeném rozhovoru s novináři. „Tolik jsem si přála mít rodinu. Bohužel jsem přišla do jiného stavu přesně v době, kdy jsem měla nejméně sil na to, být dobrou matkou,“ dodala. O dítě se museli starat její rodiče, tedy spíše jen matka. Otec se Terezy víceméně zřekl.

Tereza se synem Samuelem

Po smrti otce cítila úlevu

Drogy stojí peníze a těch Tereza měla z doby, kdy byla na vrcholu, spoustu. Všechny ale utratila za heroin. „Určitě padlo několik milionů, moje auta, můj byt. To všechno mi prošlo žilou,“ konstatovala smutně po letech. Brutální zvraty v životě své dcery nevydržel její otec Eduard. V březnu roku 2001 zemřel ve věku 65 let. S drogově závislou bývalou moderátorkou to ale neotřáslo. Prohlásila: „Byl to s ním teror, celý život. Bylo mi to líto, že umřel, ale vážně jsem cítila úlevu.“ Možná to tak bylo lépe i pro samotného otce. Kdo ví, co by s ním udělala další aféra jeho dcery – s odvážnými erotickými fotografiemi. Předtím, než měly vyjít, odjela sice Tereza na Kanárské ostrovy, ale skandálu stejně neunikla. A nic tím pro sebe nevyřešila, její závislost na drogách dál pokračovala. Přivedla ji dokonce až do soudní síně, kde dostala podmínku za jejich distribuci. Prošla si několika léčebnami a v roce 2005 se triumfálně vrátila na obrazovky v reality show Vyvolení. Ani pak ale jí osud nepřinášel jen dobré věci. Tou nejlepší byla určitě dcera Natálie. Vztah s otcem Natálky, Jiřím Chlebečkem (44), se musel přenést přes několik krizí, než se konečně ustálil. Mezitím už začal brát rozum syn Samuel a Tereza musela odpovídat na některé jeho nepříjemné otázky. Se svým synem ale vychází dobře a vynahrazuje mu to, o co ho připravila po jeho narození. „Snažím se nepřijít o jeho důvěru. On mi skutečně zavolá a řekne, že si zkusil zakouřit. Poté mě ukazuje kamarádům a předvádí, že nejsem hysterická. To mě těší. Jeho důvěra je pro mě směrodatná. Musí vědět, že jsem člověk, kterému může říct všechno,“ říká slavná moderátorka přesvědčivě. Věřme, že všechno špatné už má opravdu za sebou.

Jiří Chlebeček, Tereza Pergnerová

Svůj věk si Tereza umí přiznat!

Čas a drsné zkušenosti se na kdysi andělské tváři blonďaté moderátorky podepsaly, ona to ale nijak neřeší. „Když začnou ženy bojovat proti stárnutí, je to stejné jako s fetem nebo pojídáním chipsů: musíte si vzít další,“ vyjádřila se trefně. Se svými vráskami je smířená a nehodlá je řešit drastickými plastikami. „Život není o tom, co vidíme v televizi, ale co žijeme my sami,“ říká. „Co je nám do vrásek, ty milujeme, ty jsou naše. Od toho, že jsme se strašně smály nebo hrozně brečely. Vypadat v osmdesáti na čtyřicet, proboha, co je to zvrácenost?“

Jsou drogy už navždy minulostí?

Stejně jako v případě každé závislosti, existuje zejména u tvrdých drog riziko, že se k nim dotyčný člověk vrátí. Tereza už mnoho let statečně odolává. Prohlásila, že kdyby někdo přímo před ní připravil dávku heroinu, vedle dal stříkačku a odešel, maximálně by si zapálila cigaretu a v klidu by odešla. „To, co se mi od té doby povedlo, ten návrat, bych už nikdy nevyměnila ani za vteřinu opiátového opojení,“ říká. Není důvod jí to nevěřit. Jako matce dvou dětí a ženě, která ví, co je to dno, jí držíme palce!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...