Tereza Pergnerová – Zázrakem se zvedla ze dna

Krásné vzpomínky má Tereza (44) na Lužnou u Rakovníka, kde měla její rodina chalupu. „Dováděly jsme tam s mojí nejlepší kamarádkou. Lepily jsme si třeba okvětní lístky z květin na nehty, abychom si je prodloužily, a pak jsme je měly krásně barevné. Taky jsme trhaly kytky a u hřbitova jsme je prodávaly,“ vzpomíná.

Pro dceru textaře Eduarda Pergnera (†65) byly často dobrodružstvím už samotné cesty do Lužné. V pátek nakládali zavazadla do malého červeného autíčka a odjížděli z pražského sídliště Prosek. Pokud se náhodou rodiče před cestou pohádali, naopak zase vynášeli věci z auta do bytu a čekalo se, až se svérázný tatínek umoudří, rodina se mu omluví za to, že ho rozčílila, a začne se opět balit.

Také vás může zajímat ...

Tato malá ukázka celkem výmluvně hovoří o tom, že s Tereziným otcem nebylo jednoduché žít. Jako malá chodila trucovat do pískovny v Lužné. „Je to takové moje přemýšlivé místo,“ říkala o ní. Jako velká se potřebovala proti otci vymezit už trochu jinak než jen nevinným trucováním v pískovně. A to se jí bohužel podařilo. „Otec byl krutý,“ říká dnes dcera o zesnulém tátovi.

V ničem ji nešetřil.

Jeho motto bylo: „Nejsi hezká, musíš být chytrá.“ Podle Pergnerové to nebyl v jádru zlý člověk, zlé byly ale výchovné metody, které ve vztahu k dceři uplatňoval.

Bála se zvedat jeho telefony

Zřejmě upřímně chtěl, aby, jak se říká, to jeho malá blondýnka dotáhla daleko, jenomže byl příliš náročný, despotický a nesmírně kritický. „Říkal věci přímo a natvrdo. Někdy mě opravdu nešetřil,“ posteskla si několikrát Tereza. Její tatínek měl bloček a do něj si zapisoval, co jeho dcera, když moderovala na Nově pořad Eso, řekla nebo udělala špatně.

Jiní otcové by byli na úspěšnou dívenku pyšní, tenhle jí však, obrazně řečeno, permanentně podrážel nohy. „Já jsem se už bála mu zvedat telefony, protože měl samozřejmě jenom negativní připomínky,“ říká Tereza. Necítila, že by ji měl otec rád, což by si bývala zoufale přála. Nechtěla slyšet tvrdou, zdrcující kritiku, i kdyby se sebevíc zakládala na pravdě.

Potřebovala, aby ji táta podpořil.

Peněz až moc

Dodnes nedovede přesně zodpovědět otázku, co ji vlastně přivedlo ke drogám. Většinou odpovídá zhruba takhle: „Taková byla doba. Asi to tak mělo být. Nejspíš jsem si potřebovala něco v sobě vyřešit. “Premiéra hitparády Eso byla 6. února 1994 a Tereza v roli moderátorky oslnivě zazářila, mládež si ji zamilovala, dospělí jí s uznáním poklepávali na rameno.

S úsměvem vykřikovala, že ve třiceti vyhraje prvního Oscara, ale v tom věku už byla ve skutečnosti ráda, že ještě žije. Osudovým se jí stalo, že vydělávala neuvěřitelně moc peněz.

Běžně jí měsíčně chodilo dvacet pět až třicet tisíc na účet, to byla na mladé děvče obrovská suma.

Tuhý kořínek

Terezino jmění šlo celkově do milionů. Nejdřív ji ani ve snu nenapadlo, že by ji peníze mohly zkazit. Byla vychovaná k příkladné skromnosti, radovala se například z toho, že si koupila nové, drahé džíny. Pak přišel děsivý zvrat. „Žilou mi prošlo několik milionů, moje auta i byt,“ šokovala blondýnka. „Vylétla jsem nahoru hrozně rychle a moc mladá,“ říká sama Tereza na vysvětlenou.

„Když je člověk populární, je těžké se s tím vyrovnat. A já jsem se s tím nevyrovnala správně.“ Když jí bylo osmnáct, v rozhovorech s médii tvrdila, že chce být slavná a bohatá a mimo jiné koupit zámek a v něm zřídit domov pro opuštěné děti. Nesnáze začaly v roce 1994, to už intenzivně brala pervitin. A problémy rostly, selhávaly veškeré milostné vztahy a v roce 1998 musela v Esu skončit.

V létě roku 2000 otěhotněla se Samuelem (17). Otec neznámý. Rodila v heroinovém opojení. Nutně potřebovala peníze, nechala se fotografovat nahá pro erotický časopis, čtyřikrát se pokusila o sebevraždu. Vypadalo to, že se blíží její konec. Jenomže Tereza má tuhý kořínek. Vrátila se k moderování a současnému muži Jiřímu Chlebečkovi (48) porodila dceru Natálku (9).

Dokázala vstát z popela jako bájný Fénix.

Odstěhovala se z Prahy na vesnici, pohřbila drogovou minulost a snaží se být v prvé řadě dobrou mámou a ženou.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...