To je tvoje dítě, Karfíku?

Seriál ještě pořádně neviděl. Možná, až bude v důchodu.

V každém seriálu bývá mnoho herců, ale obvykle jen jedna postava, podle níž si, mnohdy celá léta, ono dílko pamatujeme. V případě My všichni školou povinní to byl Miroslav Vladyka. I když to nerad slyší.

Seriálový učitel matematiky Karfík měl už na začátku jedno velké plus. Autorka scénáře Markéta Zinnerová jeho postavu napsala podle svého vlastního matikáře z libereckého gymnázia. A měla ho tenkrát ráda. Ostatně to bylo na Karfíkovi vidět.

Také vás může zajímat ...

Neokoukaný matikář

Vyšla i sázka na jeho představitele. Mladý, neokoukaný herec Miroslav Vladyka (*1959) sice začínal filmovat už v pěti letech, ale dosud se objevil v menších rolích ve snímcích Káťa a krokodýl nebo Přijela k nám pouť.

V kůži středoškolského matikáře se ale zjevně cítil jako ryba ve vodě a rychle si získal srdce především mladých divaček. Ti, kdo si stačili zjistit, že je mu ve skutečnosti 24 let, nestačili kroutit hlavou. Vypadal přece na osmnáct.

Matikář Karfík a pionýrská vedoucí Vychodilová

Byla to pěkná role

I díky tomu jsme tehdy zažívali dosud nevídaný úkaz, kdy ráno po každém odvysílaném díle probírali zdejší puberťáci, co všechno se Karfíkovi stalo.

„Je pravda, že Karfíka mi už nikdo neodpáře,“ připouští Miroslav Vladyka s tím, že se za svůj tehdejší výkon ani v nejmenším nestydí. „Byla to pěkná role ve fajn seriálu. Žádná v té době typická komunistická stupidita.“

Během vysílání byl na vojně

I když se stal na pár týdnů největší tuzemskou celebritou, slávu si neměl jak užívat. V době, kdy Karfík řádil v televizi, totiž byl Vladyka na vojně. „Viděl jsem tehdy dva, možná tři díly, na víc nebyl čas,“ vzpomíná.

A vzdělání si nedoplňuje ani při občasných reprízách. Čeká, až jednou bude mít víc času. Předběžně se na to chystá, až bude v důchodu.

A kdopak je tatínek?

To, že se kvůli vojně tenkrát na dlouhé měsíce ztratil lidem z očí, vyvolalo lecjaké spekulace. Zvlášť, když se v době vysílání začala objevovat jeho seriálová milenka Veronika Žilková (*1961) s malou Agátou Hanychovou v kočárku.

Kolikrát prý musela těm, které jí nakukovaly do kočárku, složitě vysvětlovat, že tatínkem není právě Vladyka.

Už by podobnou roli nechtěl

Ačkoliv mu tehdy Karfík nastartoval hereckou kariéru, postaral se mu o početný dav fanynek i přísun dalších pěkných filmových rolí, zahrát si v podobném seriálu už by nechtěl. Změnila se doba, léta se podepsala i na jeho tváři.

A hlavně, nikdy se do televize sám nehrnul, a tak mu na oplátku teď nabídnou velkou televizní roli jen málokdy. „Beru to tak, že každá životní etapa s sebou přináší něco nového, krásného,“ říká muž, který nám navždy zůstane v paměti jako zbožňovaný matikář Karfík.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama