Trápí vás bolavá záda?

Už delší čas vás pobolívá za krkem nebo v kříži? Poradíme vám, co s tím!

Jen málokdo se v životě nesetkal s bolestí zad. Ta může mít spoustu příčin, od špatného sezení přes přílišnou nadváhu až po vrozené dispozice. Jak se bolesti zbavit?

Správné cvičení vám může výrazně ulevit, je ale důležité vybrat si správnou pohybovou aktivitu přesně pro vás. Ne všechny jsou vhodné, a některé mohou vše dokonce ještě zhoršit. Ideálních pohybových aktivit pro bolavá záda je pět:

Také vás může zajímat ...

1. Nejpřirozenější pohyb

Tím je chůze. Někdy se ale stane, že vás po chvíli chození záda naopak bolet začnou, což může být způsobeno nesprávným držením těla. V tom případě zkuste raději takzvaný nordic walking, který můžete provozovat bez omezení věku.

Při něm chodíte se speciálními hůlkami, které vás nutí se lépe napřimovat a náležitě dýchat. Při správné technice zapojujete 90 % všech svalů v těle a při pohybu na čerstvém vzduchu tak velmi příjemně celkově zrelaxujete a vyčistíte si u toho i hlavu. Tyto hole seženete už zhruba od 200 Kč.

2. Úžasné vodní hrátky

K ideálním aktivitám pro všechny věkové kategorie patří plavání. Voda nadnáší a tím dochází ke snížení zatížení páteře. Navíc si při plavání skvěle protáhnete záda a nezatěžujete ani klouby. Je však důležité plavat správným způsobem.

Pokud plavete prsa, zapomeňte na styl „paní radová“, tedy s hlavou stále nad vodou – to naopak páteř, zejména krční, spíše zatěžuje. Pořiďte si plavecké brýle a nebojte se namočit si hlavu. Vhodný je také aqua aerobic, tedy cvičení ve vodě.

3. Protažení a relax

Také cvičení jógy je vhodné, zejména pro prevenci bolesti zad. Využíváte při něm plný rozsah pohybu páteře i ostatních velkých kloubů, takže si protáhnete nejen zádové svalstvo, ale postupně zlepšíte i držení těla.

Navíc při józe dochází i k relaxaci – a psychická pohoda může vést k uvolnění svalového napětí a tím zároveň ke zmírnění bolesti. Podobně funguje i strečink, tedy pomalé protahování různých skupin svalů.

4. Pilates jen preventivně

Možná si myslíte, že cvičení pilates vám přinese úlevu, ale pokud vás bolí záda, je namístě raději opatrnost.

Tohle cvičení samo o sobě není špatné, ale při bolestech zad se nedoporučuje, protože v něm chybí ohýbání páteře i na opačnou stranu než do předklonu. Jako prevence je pilates naopak vhodné pro bolesti kolen a ramen.

5. Zdravotní cvičení

Pokud už se vyskytne se zády vážnější problém, jistě navštívíte lékaře – ortopeda. Ten vám může v rámci léčby napsat rehabilitační cvičení, které budete
provádět pod dohledem odborníka.

Většinou se jedná o šest cyklů, při nichž vám rehabilitační pracovník všechno vysvětlí, předvede a dohlédne na správnost provádění jednotlivých cviků. Po zvládnutí v nich pak můžete pokračovat sami doma.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...