Můj kousek štěstí

Trápí vás nadměrné padání vlasů?

Trápí vás nadměrné padání vlasů?

Krásné, lesklé a husté vlasy jsou snem snad každé ženy. Když ale začnou padat víc než obvykle, není třeba hned panikařit.

Průměrně můžeme za den přijít až o sto vlasů, což je v normě. Pokud však při česání náhle zůstávají na kartáči celé chomáče, zpozorněte. Je to známkou toho, že se v těle něco děje. Může jít o hormonální nerovnováhu, nedostatek některých látek ve výživě, stres, ale i o příznak nemoci. Svou roli může sehrát i nesprávný výběr vlasové kosmetiky či špatná péče. A jak poznat, že vlasy padají víc, než je zdrávo? Rozdělte si je pěšinkou uprostřed hlavy a porovnejte pravou a levou stranu – měly by být souměrné. Pokud nejsou a je mezi nimi velký rozdíl, jde zřejmě o nadměrné padání vlasů.

Dodejte jim živiny
Nejdůležitější je odhalit, co za padáním vlasů stojí. Pokud je to hormonální nerovnováha, například v menopauze, je situace řešitelná úpravou životosprávy. Problém zkuste nejdřív řešit změnou jídelníčku. Jezte stravu bohatou na bílkoviny, minerály a vitaminy skupiny B – vlasy mají rády zejména vitamin B2 – riboflavin, B5 – kyselinu pantotenovou a B6 – pyridoxin. Riboflavin je obsažen v kvasnicích, vnitřnostech, mléce, vejcích, vepřovém, hovězím a rybím masu. Kyselinu pantotenovou najdete v mase a vnitřnostech, celozrnném pečivu a luštěninách, pyridoxin také v mase a vnitřnostech, ve vejcích, rybách, kvasnicích, celozrnném pečivu, banánech, bramborách, zelí nebo ořeších. Důležitý je i vitamín C, který získáte z ovoce a zeleniny. Z minerálů a stopových prvků vlasy potřebují hlavně zinek (ten vám poslouží nejen proti vypadávání vlasů, ale i proti jejich lámání a šedivění), železo, hořčík, selen, křemík a fosfor. Najdete je v celozrnných výrobcích, dýňových semenech, sezamu, luštěninách, sóje, žloutku a rýži.

Speciální pomocníci
Pořiďte si, třeba jen na přechodnou dobu, vlasovou kosmetiku určenou právě proti padání a pro hustotu vlasů. Ty by měly obsahovat především keratin, pomohou ale i další látky, jako je panthenol, kofein, extrakt z rozmarýnu a chmele, chinin nebo taurin. Ty usnadňují produkci růstových faktorů a zároveň vlasy posilují a vyživují. Začněte vhodným šamponem, který vyčistí i vlasovou pokožku, a kondicionérem či maskou ze stejné řady. Péči doplňte intenzivní kůrou, kterou po umytí vmasírujete do vlasů – dodá jim sílu, pevnost i hustotu, bude stimulovat růst vlasů a vyživovat, posilovat a zklidňovat vlasovou pokožku. Připravte se ale na to, že ke změně nedojde ze dne na den, až při dlouhodobějším používání budou vlasy plnější, hustší a neměly by v už tolik vypadávat.

Něco navíc
Pomoci může i pravidelná masáž hlavy. Jemné krouživé pohyby prstů v kštici posílí vlasové kořínky a urychlí jejich prokrvení. Masáž je dobré provádět dvakrát denně po dobu tří minut. Můžete ji dělat nasucho, po umytí hlavy nebo použít speciální přípravky – vlasové vody například s kopřivou, rozmarýnový olej či tinkturu. Určitě nic nezkazíte, když si v lékárně koupíte i některý z doplňků stravy určený k omezení padání a pro výživu vlasů. Pak už se jen obrňte trpělivostí. Pokud se však stav nezmění ani za tři měsíce a úprava stravy a životního stylu nepomáhají, určitě navštivte dermatologa.

Dobré rady
Při padání vlasů se rozhodně vyhněte redukčním dietám.
Omezte časté fénování a používejte na fénu chladnější teplotu.

Víte, že…
...příčinou padání může být i prodělané infekční onemocnění, léky či podstoupení operace?
… následky v podobě padání vlasů se obvykle objeví po 2–3 měsících?

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden