Můj čas na kafíčko

TUK NENÍ VŽDY VÁŠ NEPŘÍTEL

Která tučná jídla si můžete úplně bez obav s chutí dopřávat? Tuk pokaždé spojujeme s nadváhou a nezdravým životním stylem. Ale když se zaměříte na tuky zdravé a tělu prospěšné, můžete je bez problémů zařadit do svého jídelníčku. Poradíme vám, které to jsou.

Tuky mohou být ve skutečnosti ve vhodně sestaveném jídelníčku velmi prospěšné. Podporují metabolismus a spalování, ale i produkci hormonů a hubnutí celkově. Někomu dokonce mohou zlepšit stav pokožky, nehtů, vlasů a pleti.

Strava s vysokým obsahem zdravých tuků člověka také zasytí, takže ho mezi jednotlivými jídly nemusí přepadat neovladatelné chutě.

Jaké tuky je tedy vhodné zařadit?  

Olivový olej Mononenasycené tuky jsou lehce stravitelné. Organismus je snadno vstřebá a umí si i účinně poradit s jejich odstraňováním. Rozlučte se proto s klasickým řepkovým a slunečnicovým olejem a nahraďte jej olivovým, extra panenským olejem. Používejte ho na smažení i pečení, místo koupených zálivek si z něj a balzamika vytvořte vlastní zdravý salátový dresink. Kromě olivového si bez výčitek můžete dopřát i olej lněný, obshující omega 3 mastné kyseliny.

Z olejů vedou olivový a lněný.

Losos

Pokud vyberete dobrý, kvalitní a čerstvý kousek, dostanete do těla nenasycený rybí tuk, který je spojován se snižováním rizika srdečních chorob. Dále také bílkoviny, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Ryba je lehko stravitelná, neobsahuje sacharidy, a i přesto, že ve 100 g obsahuje až 6 g tuku, můžeme ji do jídelníčku zařadit několikrát týdně.

Avokádo

Toto ovoce sice patří k jednomu z nejkaloričtějších (na 100 g asi 220 kcal), i přesto je ale vhodné při hubnutí. Kromě toho, že v něm najdeme řadu vitamínů (A, C, E) a minerálních látek (draslík, měď, hořčík, fosfor), obsahuje mononenasycené tuky, které pomáhají snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi.   Vajíčka se žloutky Z obavy ze „zlého“ cholesterolu jí hodně lidí z vajec jen bílky a žloutky často končí v koši. Obsahují totiž hlavně tuky, jenže také vitamíny A, D, E, K a vápník, železo, zinek, biotin, thiamin, kyselinu listovou a vitamíny skupiny B6 a B12. Navíc mnohé výzkumy ukázaly, že bílky mohou mít stejný anebo ještě horší metabolický efekt na hladiny inzulínu a cukru v krvi jako sacharidy. A to z toho důvodu, že postrádají právě tuk ze žloutku, který pomáhá tělu se vstřebáváním proteinu.

Makadamové ořechy

Patří mezi ty nejtučnější. Pokud jich ale denně nesníte dvě hrsti, rozhodně vám na váze nepřibudete. Obsahují esenciální mastné kyseliny, vitamíny, ale také zinek nebo selen. Protože neobsahují cholesterol, jsou velmi vhodné i pro ty, kteří se potýkají s jeho vysokými hladinami. Zejména proto, že obsahují mononenasycené zdravé tuky (nejvíce ze všech druhů ořechů).
Střídmě lze konzumovat i mandle. I když neobsahují příznivý počet omega 3 a 6 mastných kyselin. Vyrovnají to obsahem vitaminu E, železa, hořčíku a vápníku.

Ořechová másla

Pokud si ořechové máslo uděláte sami doma, bude obsahovat daleko více výživných a zdraví prospěšných látek, než ten nejdražší bio výrobek. Pokud je ale kupujete, dávejte si pozor na tepelnou úpravu másla a další přísady, které se do něj ve výrobním procesu mohly dostat. A jak na domácí recept? Dva šálky ořechů rozmixujte s malým množstvím vody, dokud nedosáhnete krémové konzistence. Pokud máslo stále nevypadá podle vašich představ, přikápněte trochu rostlinného oleje..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden