Můj čas na kafíčko

Tunisko, klenot severní Afriky

Celoroční slunečné počasí, krásné pláže, modré moře, úchvatné památky a poušť, ale také zalesněné hory na severu, to všechno nabízí Tunisko.  V orientálních resortech zažijete atmosféru jako v pohádce Tisíc a jedna noc a navíc za skvělé ceny.

Většina resortů má velké bazény se sladkou vodou, aby hosté spláchli sůl.

Chcete-li si Tunisko projet, je jedno, budete-li bydlet na severu v Bizertě, uprostřed v Monastiru nebo na jihu v Djerbě. Můžete si v hotelu domluvit vyjížďku kamkoli, na solná jezera, na památky z římských dob nebo výlet na Saharu, která zdaleka nenabízí jen písek. Místní lidé jsou zdvořilí a vstřícní, a mají i smysl pro humor. A málo známou možností je vlak. Místní dráhy překvapí čistotou a moderností, před kterou se naše železnice může schovat. Severní cesta vlakem z Tunisu horami do Nebeuru nebo přímořské Tabarky přinese krásná „panoramata“ a v cíli možnost vycházek do horských lesů, kde lze potkat gazely, dikobrazy, hyeny, rysy a na nebi vidět majestátné orly.

Magický západ slunce v uličkách mediny starého města Súsa.

Kdo chce na pláže?

Pro osoby chtivé pláže a odpočinku je tu ostrov Djerba. Ostrov je placatý, a ideální pro výlety po něm je vypůjčené kolo nebo skútr. Romantické duše navštíví vesničku Midoun, kde se každé úterý koná tradiční berberská svatba a diváky tu vítají. Tamtéž lze navštívit krokodýlí farmu a pokochat se při krmení jejich ostrými ještěřími zuby. Ve vsi Guellala se můžete dívat pod ruce tradičním hrnčířům a koupit si nějaký tradiční výrobek. Pěkných letovisek je tu ale na tuniském pobřeží „neúrekom“ a většinou kromě moderního resortu mají městečka historická centra s kouzelnými uličkami, trhy a restauracemi. Taková je Mahdia, Sousse, Monastir, Hammamet a mnohé další.

Takhle končí moc i sláva. Ruiny Kartága, které konkurovalo a překáželo Římu.

A co památky?

Každé město má svoji starou čtvrť, medinu. Třeba už ta v hlavním městě Tunisu s velkou mešitou Jama Ez Zitouna stojí za to. Slavné Kartágo, tedy jeho zbytky, jsou k vidění už na předměstí. Ale asi 120 km směrem na jih leží El Jem, a ten vám vezme dech. V  ohromném římském koloseu máte dojem, že ještě slyšíte pokřik gladiátorů a řev šelem. Před ruinami u Douggy a Jendouby na západě Tuniska se mohou jít schovat i slavné Pompeje! A kdo se chce ocitnout rovnou v pravěku, ať se ubytuje v jeskynním hotelu v Matmatě – ideálním startu pro výlet do pouští národního parku Jebil. Národní park Ichkeul, zapsaný do UNESCO, se stejnojmenným jezerem, je od Bizerty „na dostřel“.

Srdce plážového povaleče plesá. Na lehátku se můžete i nasnídat.

Tunis a jeho kuchyně

V hotelu vám sice udělají i evropskou snídani, tj. míchaná vejce a uzeninu (ne vepřovou), ale jinak dominují místní pokrmy, které se dají snadno připravit ve velkém množství. Brochettes – jako špíz podávané kousky grilovaného jehněčího. Tajjine – směs masa a vajec, podává se s kuskusem. Marguez – pikantní párečky za skopového masa. Mechouia – salát z rajčat, paprik, vařených vajec, tuňáka a kapari. Harissa – ostrá pasta z chilli papriček, česneku a oleje. Kuskus – pšeničná krupice podávaná se zeleninou a masem. Doulma – zelené papriky nebo dýně plněné směsí mletého masa, pažitky, cibule a vajec. Kefta – grilované kuličky sekaného jehněčího masa, obvykle kořeněné kmínem a koriandrem. Ojja – kousky ryby, masa nebo mozečku uvařené v omáčce z rajčat a pálivých paprik, ochucené především česnekem, mátou a koriandrem. Brik – piroh z listového těsta plněný vejcem, tuňákem, mletým masem či cibulí a bramborami.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden