Tvář jako odraz vašeho zdraví: co o vás prozradí?

Tělo je chytré a často dává najevo, že se v něm „něco děje“.

Podle různých bolestí, nevolnosti, horečky či změny tlaku většinou sami rozeznáte typické potíže. Řada z nich se ale dlouho neprojevuje nebo se ukáže na zcela nečekaném místě.

Kruhy pod očima nemusí vzniknout jen po prohýřené noci a nevyspání. Zrovna tak červený nos neoznačuje vždycky alkoholiky. Co vás už ale může znepokojit?

Také vás může zajímat ...

Kruhy pod očima

Za tmavým zbarvením kůže u očí může být nedostatek železa, hormonální nerovnováha, zadržování vody, stres či přetěžování očí. Zrovna tak to ale může být alergická reakce nebo příznak vážnějšího zdravotního problému, jako je třeba nedostatečná funkce štítné žlázy, onemocnění jater, ledvin nebo střev.

Co s tím?

Pokud vás kruhy trápí pár dní, nemusí to být důvod k návštěvě lékaře. Zvyšte příjem tekutin (nepočítá se káva, alkohol, černý čaj). Zlepší se funkce ledvin a předejdete zadržování vody. Odpočívejte a omezte koukání do počítače. Pokud to nepomůže, raději se poraďte s odborníkem.

Červený nos

Zarudlý nos není nic příjemného, zvlášť pro ženy. Člověk vypadá, jako když holduje alkoholu nebo je věčně nachlazený. Červený nos – i jiná část obličeje – může být nemoc kůže – růžovka (rosacea) Ta častěji postihuje ženy. Příčina není zcela jasná, většinou je to důsledek jiných chorob spojených třeba s trávicím ústrojím či vysokým tlakem.

Co s tím?

Pokožka extrémně reaguje na běžné situace (změna teploty, sluneční záření, horké nápoje, léky, stres či hormonální změny). Zarudnutí je zpočátku přechodné, později může zůstat trvalé.

Někdy ho provází pálení, pupínky, otoky i boláky. Určitě situaci řešte s lékařem. Čím dříve léčba začne, tím je vyšší pravděpodobnost, že situaci dostanete pod kontrolu a příznaků se zbavíte.

Nová znaménka

Pokud vám přibývají nové pihy a znaménka, nemusí to být jen tak. Může to být následek spálení kůže, zánětů, hormonálního onemocnění, ale objevovat se mohou i přirozeně s věkem. Až 95 % nových znamének je nezhoubných. Přesto může někdy jít o zrádný melanom.

Co s tím?

Určitě si všímejte těch, která mění tvar, zvětšují se, krvácí, svědí a mokvají. Riziková jsou i ta pod nehtem, protože je pacienti zaměňují za modřinu, nebo ta, co vzniknou v uchu či na pokožce hlavy ve vlasech a jsou obtížně viditelná. S takovou skvrnou ihned vyrazte k specialistovi.

Zažloutlá pleť

Zbarvila se vám pleť do žluta? Zdrojem žluté barvy v těle je bilirubin, za normálních okolností vedlejší produkt rozkladu červených krvinek. Pokud je látky v těle víc, projeví se to právě výrazným zbarvením kůže.

Jasný žlutý tón pleti nejčastěji poukazuje na onemocnění žlučníku či jater, případně i rakovinu. Nemusí jít ale o tak závažné choroby.

Co s tím?

Pokud máte do žluta zabarvená jen chodidla a dlaně, může jít pouze o nadbytek betakarotenu v organismu – v tom případě stačí jíst méně potravin, které tuto látku obsahují. Jestli ale pozorujete nažloutlé i oční bělmo či sliznice, určitě vyrazte k lékaři.

Červené skvrny

Trápí vás červené pupínky, puchýřky a zarudlá kůže? Nemusí jít přitom o akné, ale možná máte tzv. nemoc letušek, jak se periorální dermatitidě lidově říká. Ta trápí ženy používající velké množství kosmetiky. Typické je místo s jemnou kůží kolem nosu, úst a okolí očí.

Co s tím?

Příčinou je zvýšená citlivost kůže na různé podněty, jako je klimatizace, střídání teplot, prach a vítr. Roli hraje i dlouhodobý stres a přetrvávající nedostatek spánku. Zajděte si k dermatologovi, který vám předepíše zklidňující obklady či speciální pastu, v krajním případě vám nasadí antibiotika.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...