Udělejte si lázně doma

Nic nestíháte, všechno na vás padá… To by chtělo lázně! A proč si je neudělat doma? I jediný den nebo večer vaší psychice i tělu může hodně pomoct.

Základem každých lázní je voda. Nemusí být léčivá, stačí ta obyčejná z kohoutku. Voda má blahodárné účinky na tělo i duši, odplaví únavu i smutek. Navíc je spousta způsobů, jak si koupel zpříjemnit, ať už jsou to různé koupelové soli, pěny, bylinky… Volte je podle toho, co právě potřebujete – zklidnění, vzpruhu, regeneraci atd.

Také vás může zajímat ...

A když si k tomu připravíte voňavý čaj nebo sklenku dobrého vína, případně na vanu rozestavíte a zapálíte vonné svíčky, iluze lázní bude dokonalá.

Voňavá olejová lázeň

Přidejte si do vody několik kapek aromatického oleje. Pro zmírnění neklidu a strachu dobře funguje mandarinkový nebo levandulový, osvěžení a regeneraci přinesou grapefruitový nebo citronový. A pokud potřebujete rychlou vzpruhu, pomůže olej bergamotový. Podle toho, co zrovna potřebujete, zvolte i teplotu vody a délku pobytu v ní.

Chladnější desetiminutová lázeň vás příjemně probere, dvacetiminutový odpočinek v teplejší vodě zase uvolní.

Bylinková lázeň

Zrovna tak můžete využít nálev připravený z bylinek. Zkuste třeba tuto směs: smíchejte po jedné polévkové lžíci kopřivy, jitrocele, bazalky a meduňky. Zalijte 1 l vody a přiveďte k varu. Pak odstavte a nechte 20 minut vyluhovat a nalijte do vany. Tato lázeň má výrazné uklidňující účinky a navíc čistí pleť.

Nebo do 1 l vody vsypejte 2 lžíce sušeného kozlíku lékařského a přiveďte k varu. Odstavte, nechte 15 minut vyluhovat a vlijte do lázně. Kozlík zvyšuje soustředěnost a uvolňuje stres. Nebo si připravte si koupel mátovou. 200 g čerstvých nebo 100 g sušených listů máty zalijte 2 litry vařící vody, nechte 20 minut vyluhovat a přidejte do vody.

Taková lázeň osvěží, posílí nervy, pomáhá při svalových křečích a léčí i rozpraskanou kůži na nohou a rukou.

Koupelí to nekončí

Po koupeli se namažte tělovým mlékem nebo máslem, nejlépe s přídavkem ingrediencí, které jste použili do lázně – na trhu je takových přípravků velký výběr. Pak se zabalte se do osušky nebo županu, na chvíli si lehněte do klidné, málo osvětlené místnosti a odpočívejte.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...