Udržujte svá játra v dobré kondici

Udržujte svá játra v dobré kondici

Játra se podílejí na trávení, látkové výměně a zároveň jsou také čističkou organismu, který tak chrání před nejrůznějšími odpady a jedy.

Alespoň jednou do roka byste měli játrům dopřát očistnou kůru, ideálně právě na jaře. Starat byste se o ně však měli po celý rok. Přinášíme pár tipů, čím svá játra nejvíce potěšíte.

Také vás může zajímat ...

1 Pestrá strava
Jídelníček by měl obsahovat všechny živiny, vlákninu, dostatek bílkovin a zdravých tuků. Jezte hodně různě barevného ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, přiměřené množství masa, mléka či másla, zařaďte do něj i různá semena a ořechy, rybí tuk a rostlinné oleje. Ulevíte nejen játrům, ale pomůže vám to i při udržování správné hmotnosti.

2 Opatrně s alkoholem Když pijete alkohol, játra musejí věnovat veškeré své úsilí jen na jeho odbourávání. Pokud to s pitím přeháníte, zaděláváte si na velký problém. Při dlouhodobém pití většího množství alkoholu může dojít k poruše metabolismu tuků.

Ty se pak začnou ukládat v játrech a časem se dočkáte jejich ztučnění, což silně narušuje jejich funkci a navíc může způsobit i nevratné poškození. Zároveň to může vést i k narušení střevního mikrobiomu, tedy k nerovnováze bakterií ve střevě. Ty špatné pak mohou doputovat až do jater a ještě víc je poškodit.

A ztvrdnutí (cirhózu) nebo rakovinu jater si jistě nikdo nepřeje.

3 Černá káva Milovníci kávy se zaradují – zjistilo se totiž, že lidé, kteří vypijí několik šálků kávy denně, mohou mít menší pravděpodobnost onemocnění jater. Podle odborníků takhle funguje filtrovaná, instantní káva i espresso.

Sama o sobě však nic nezmůže, funguje to jen při dodržování vyvážené stravy, dostatečném příjmu tekutin a pravidelném cvičení.

4 Pravidelné testy
Játra mohou být už poškozená, aniž byste zpozorovali příznaky. Nepodceňujte proto pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, kde máte nárok i na jaterní testy. Můžete tak předejít závažným fázím onemocnění.

Pro podporu jaterních funkcí je nejlepší ostropestřec mariánský

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...