Můj kousek štěstí

Ulevte těžkým nohám včas

Otoky nohou, metličky nebo křečové žíly jsou v posledních letech stále častějším problémem nejen žen, ale i mužů.


Křečové žíly se neobjeví jen tak zničehonic. První varování začíná nenápadně v podobě otékajících nohou, brnění nebo nočních křečí. Na vzniku onemocnění se podílejí různé faktory jako obezita, špatný životní styl, vystavování se vysokým teplotám, dlouhodobé sezení či stání, časté sezení s překříženýma nohama, nedostatek pohybu, dědičnost, ženy pak mohou „křečáky“ postihnout pravidelným nošením vysokých podpatků, v těhotenství nebo při hormonální léčbě.


Ach, ta gravitace...


Předpokládá se, že vznik křečových žil souvisí se vzpřímeným držením těla – to potvrzuje i fakt, že u zvířat křečové žíly nenajdete. Naše krev musí skoro stále bojovat s gravitační silou při snaze vrátit se zpět k srdci. Ve zdravých žilách jí v tom pomáhají chlopně, které brání zpětnému toku. Pokud se ale žíly rozšíří a začne se v nich šířit zánět, chlopně se od sebe vzdálí a krev tak zůstává v dolních končetinách. Projevovat se to začne nejprve výše zmíněnými příznaky nebo také třeba pocitem, jako byste tahali na nohou „kouli“.


Co můžete udělat sami


Vzniku křečových žil se dá do jisté míry předcházet. Především vyváženou stravou, bohatou na vlákninu, vitaminy, antioxidanty a další prospěšné látky, která žíly udrží v lepší kondici. Dopřejte si například pohanku, citrusové plody či šípky, které jsou bohaté na tzv. bioflavonidy. Hýbejte se, stačí třeba pravidelné procházky, místo jízdy výtahem zvolte chůzi do schodů. Začněte se věnovat nějakému sportu – jako prevence proti křečovým žilám skvěle funguje běh, nordic walking, jízda na kole nebo plavání. Snížení nadváhy nohám také uleví. Pokud v práci sedíte, občas se pod stolem zujte, protahujte nohy, houpejte se ze špiček na paty, promasírujte chodidla pomocí masážního míčku. Po práci si dejte nohy alespoň na chvíli do vyvýšené polohy a nechte je odpočinout. V noci si je můžete podložit polštářem. Začněte s otužováním, střídejte horkou a studenou sprchu.


K lékaři jděte hned


Žilní onemocnění je celoživotní a s věkem se zhoršuje. Ať už je původ křečových žil jakýkoliv, je třeba je řešit co nejdříve, ještě než jsou viditelné. Pokud přijdete včas, lékař vám pomůže zmírnit příznaky a průběh nemoci zpomalit. V případě zanedbání se otoky a metličky mohou změnit ve varixy (křečové žíly), později v trvalé otoky a kožní změny způsobené špatnou cirkulací krve. Posledním stadiem je bércový vřed.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden