Umíte stanovit dětem hranice?

Také vás někdy děsí výbuch hněvu vašich dětí či vnoučat? A tak jim ustoupíte, jen aby byl v rodině klid? Je důležité stanovit si jasné hranice. Umíte to?

Není dobré, když se život rodičů a prarodičů podřizuje dětem. Je důležité stanovit si pravidla. Ti, kteří v sobě nemají zpracované emoce ohrožení a žárlivosti z dětství, se s nimi setkávají v partnerství nebo u svých dětí. Když chválíte jedno dítě před druhým, a druhému něco vyčítáte, vyvolává to v něm pocity méněcennosti.

Také vás může zajímat ...

Pravidla jako zdroj bezpečí

Dítě se stáhne do sebe a nechce pak o svých pocitech mluvit. Popírá to, co cítí, a potlačenou žárlivost si v sobě nese dál. Takové dítě se pak srovnává s dalšími po celý život. Je pro něj důležité vědět, kde je v rodině jeho místo a jaké jsou vztahy mezi rodiči, prarodiči i sourozenci.

Pravidla jsou pro něj zdrojem bezpečí. Je důležité ukázat dítěti, že se s vlastními pocity umíme vypořádat a že ani ono se nemusí bát svého citového života a nemusí prožívat strach z ohrožení. Tak z něj bude vyrůstat člověk se zdravým uvědoměním si sebe sama a svého místa v rodině i ve světě.

Mluvit o svých pocitech je důležité

Je důležité ptát se dítěte na to, jak se cítí, co prožívá a jak věci, které se kolem něho dějí, vlastně vnímá. Jen tím, když s ním budete mluvit otevřeně, vytvoříte bezpečné prostředí pro jeho zdravý vývoj. Tímto přístupem můžete předejít různým negativním projevům, k nimž dochází, když se dítě cítí nejisté.

Např. noční pomočování, vzdorovitost, odmítání, nemluvnost či záchvaty vzteku. Ukažte dítěti, že veškeré emoce, které prožívá, jsou v pořádku, ať v sobě nic nepotlačuje. Všechny emoce patří k životu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...