Úžasný muž, se kterým není lehké žít

Originální, vtipný, nadaný. Takový je vizovický rodák Bolek Polívka (69), herec, mim, principál, dramatik a scenárista. Jeho největší obava z dětství byla následující: k smrti se bál, že rodiče budou chtít emigrovat. „Já byl zamilovanej do Vizovic, asi jako každé dítě do svého prostředí. Neuměl jsem si vůbec představit, že bych se stěhoval jinam.

Ale naši chtěli do Kanady za mým bratrem, který byl o patnáct roků starší než já,“ svěřuje se umělec se svou noční můrou. To se naštěstí nestalo, Bolkovi by to bývalo patrně utrhlo srdce, tak své Vizovice miloval. Jeho tatínek byl prý mimořádně vtipný, což syn evidentně zdědil po něm. Jednou se tátovi svěřil s tím, že by sice rád byl hercem, ale cožpak je Polívka jméno pro herce?

Také vás může zajímat ...

Otec se rodového jména zastal. Řekl synovi, jen ať si ho ponechá, bude pak mít reklamu na každém jídelním lístku. Bolek vystudoval brněnskou JAMU a stál u zrodu proslulého Divadla Husa na provázku v Brně. Za ztvárnění postavy faráře Holého ve filmu Zapomenuté světlo získal Českého lva a cenu za herecký výkon na MFF Karlovy Vary v roce 1997.

Druhého Českého lva dostal za roli ve snímku Musíme si pomáhat.

Lze ale bez nadsázky říci, že každá role, kterou ve filmech ztvárnil, je nezapomenutelná.

Roztrhaná letenka

Charismatický herec je otcem šesti dětí. Nejstarší je Kamila (43), kterou má se Stanislavou Polívkovou. Následuje Anna (39), tu mu porodila herečka Evelyna Steimarová (73). S osudovou partnerkou Chantal Poullain (62) má Vladimíra (29), se současnou partnerkou Marcelou Černou (46) své tři nejmladší potomky.

Nezapomenutelný a médii nejsledovanější byl Bolkův vztah s již zmíněnou krásnou Francouzkou Chantal. Seznámili se na divadelním festivalu v Ženevě. Tehdy se Chantal rozhodla pokračovat ve studiu herectví za oceánem. Už s letenkou v kapse a pouhé tři dny před odletem potkala v divadelní šatně Bolka Polívku, který na festivalu vystupoval coby mim.

Podívali se na sebe a všechny plány do budoucna vzaly zasvé.

Letenku a možná také vstupenku do světa slávy krásná Francouzka roztrhala a rozhodla se doprovázet herce do jeho vlasti, i když to bylo někdejší socialistické Československo.

Za Bolkem do ČSSR

Její nejbližší byli v šoku, když jim Chantal sdělila, že v jejím životě nastala významná změna. Nepoletí do Spojených států amerických, ve skutečnosti pojede do ČSSR. Maminka jen polkla, podívala se dceři do očí a tiše konstatovala: „Ty ho miluješ. Rozmlouvat ti to nemá cenu,“ a rozplakala se.

Štíhlá blondýnka neměla ponětí, co ji v cizí zemi, která ještě ke všemu úpěla pod sovětskými okovy, čeká. Čekalo ji nejkrásnější a současně nejkomplikovanější životní období. Přišla do země, kterou neznala, neovládala jazyk a neměla tu žádné kontakty. Zato měla velké iluze. Myslela si, že bude stále zamilovaná, že se bude věnovat rodině, že bude mít sedm dětí.

Jenomže potom přišel Šašek a královna, hra, s níž s Bolkem procestovali velký kus světa, a další představení.

Muž jejího života

Po svatbě žili v Brně a Bolek současně budoval vysněnou farmu v Olšanech, ale protože byl odjakživa bohém, nikoli podnikatel, farma později zkrachovala a herec sklouzl do dluhů. V roce 1989 se narodil syn Vladimír. Bolkovy Olšany, to byl pro Francouzku, která neznala život na československém venkově, obrovský šok. Bolek předpokládal, že se manželka bude starat o koně, o hospodu, a on bude hrát.

To se jí ale nelíbilo. A problémy se začaly nemilosrdně hromadit. Chantal si všimla Bolkovy neustále se stupňující příchylnosti k alkoholu. Když se začal připravovat na film Dědictví aneb Kurvahošigutntag, spoustu večerů „ze studijních důvodů“ popíjel s lidmi z vesnice a ona se cítila hrozně sama. Tvrdil, že kvůli natáčení potřebuje najít ducha vesnice, na což Chantal nebyla připravená.

Svérázného herce velice milovala, avšak nechtěla mu dělat hospodyni, někoho, kdo žije jenom pro manžela a zapomene na všechny své sny. Dnes Chantal připouští, že rozchod po patnácti letech byl velmi bolestivý. Pro ni byl Bolek mužem jejího života, ale ke konci se ti dva už jenom trápili. Dnes nejsou nepřátelé, svým způsobem se budou mít rádi po celý život.

Chantal tvrdí, že je teď moudřejší a měla by víc trpělivosti a tolerance. Za Bolkem by se do cizí země odstěhovala znovu, jen by se ještě usilovněji snažila mít víc dětí a manželství určitě udržet.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...