V době, kdy Josef Dvořák bojoval s rakovinou, dostal od své ženy netypický dárek!

Když slaví narozeniny, trvá to celkem osmačtyřicet hodin!

Herec a komik Josef Dvořák (76) si prošel celkem třemi manželstvími, z toho dvě z nich byly se stejnou ženou. Tou hlavní vyvolenou se nakonec stala čtvrtá žena Jarmila (75).

Rodák z Vysočiny vyrůstal v jiném konci tehdejšího Československa, konkrétně v Kadani v severních Čechách. Z gymnázia, kde ho studium nebavilo, utekl Josef Dvořák (76) do učení. Zvolil si obor automechanik. Herectví se ale doma pěstovalo amatérsky a to budoucího populárního komika hodně ovlivnilo, i když si to zpočátku nepřiznával.

Také vás může zajímat ...

„Tatínek hrál ochotnické divadlo a do spolku Slovan přitáhl i moji sestru. Ta hrála ráda a maminka zase napovídala. Já jediný jsem s tím nechtěl mít nic společného. Bavila mě auta a sport,“ vzpomínal. „Já divadlo dlouho jen okukoval. Raději jsem měl biograf, grotesky. Ale že bych se proháněl po plátně, jsem si nepředstavoval.

Největší trest, jaký jsem mohl doma dostat, bylo, že jsem měl zakázáno jít do kina.“

Patřil i do Nemocnice na kraji města.

Chtěl se utopit v oceánu!

Pro herectví se Josef rozhodl až na vojně. Svoji kariéru začal v ústeckém souboru Kladivadlo, kde vystupoval více než pět let. A pak přišla nabídka ze Semaforu. Ve hře Kytice si tam zahrál Vodníka, čili postavu, se kterou bývá nejčastěji spojovaný. Když se Josef poprvé ženil, bylo mu pětadvacet let. Možná si ve svatební síni myslel, že manželský slib skládá doopravdy navždycky.

Nevěděl, že ho čeká ještě trojí opakování a mezitím jedna velká láska s tragickým koncem. S první ženou se rozešel po dvou letech. Následovalo druhé manželství, během kterého se Josef zamiloval do mladičké studentky. Ještě ani ne osmnáctiletá Alena byla důvodem k rozvodu. Dnes už nikdo neví, jak by vztah Josefa s onou dívkou dopadl, protože krutě zasáhl osud.

Nepozorný řidič srazil Alenu na silnici. Těžce zraněná pak bojovala v nemocnici v kómatu o život. Josef tam za ní pravidelně chodil. Bohužel smrt mu jeho lásku nadobro vzala. Pro herce to byl brutální citový šok. Začal hodně pít. Měl dokonce v plánu skoncovat se životem a myslel to vážně. Když odletěl s československou delegací na exotickou Kubu, chtěl se utopit v oceánu.

Odplaval hodně daleko od břehu, ale jeho kolegové, když zjistili jeho nepřítomnost, se za ním vydali a včas ho zachránili!

V legendárním televizním seriálu Návštěvníci.

Měli toho opravdu hodně společného!

Zlomeného Josefa se ujal ten, od koho by se to v dané situaci dalo čekat nejméně: jeho druhá žena, se kterou se kvůli Aleně rozvedl. Došlo to dokonce tak daleko, že se podruhé vzali. Ani tentokrát ale vztah nevydržel a přišel další rozvod, už třetí v Josefově životě. Čekalo na něho ještě čtvrté manželství – to nejdůležitější a nejdelší!

S Jarmilou (75), které nikdo neřekne jinak než Jája, se Josef seznámil, když natáčel populární televizní seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka. Zatímco on hned věděl, že se stalo něco osudového, jakmile ji spatřil, ona s ničím moc nespěchala. Při dalším sblížení se ale ukázaly zajímavé spojitosti. „Vůbec se jí do vztahu nechtělo.

Ale potom, když už jsme spolu chodili, začali jsme zjišťovat, že to asi nebude náhoda. Oba jsme narození ve znamení Býka, Jája je přesně o rok a den mladší, máme stejný monogram J.D. a na pravé ruce jizvu,“ odhalil Josef. Téměř stejné datum narození má výhodu hodně dlouhé oslavy. „Udeří čtyřiadvacátá hodina a moje oslava se překulí do její.

A pokračujeme dál,“ konstatoval herec s nadsázkou.

Vodníci mu byli zkrátka souzeni!

Do obřadní síně bez občanky

Na svatbu si ale nějaký čas počkali. Po předchozích manželských zkušenostech se Josef znovu před oddávajícího úředníka nijak nehrnul. Byl si dobře vědom chyb, které v minulých vztazích udělal. Příliš se věnoval práci, skoro vůbec nebyl doma. Odcházel ráno, vracel se pozdě v noci. Rodinný život, to pro něho neexistovalo – společné snídaně nebo večeře se nekonaly. To už nehodlal opakovat.

„Poznali jsme se v roce 1983, osm let jsme spolu žili a mysleli si, že už to nějak doklepeme. Ale pak jsme si řekli, že bychom měli dát věci do pořádku, a tak jsme se vzali,“ uvedla Jája. A přidala jeden trapas, který se jim stal před obřadem: „Když jsme stanuli před paní oddávající, zjistili jsme, že ani jeden nemáme u sebe občanku.

To bylo docela pikantní, ale prošlo nám to.“ Josef si své partnerky nesmírně váží. „Děkuji pánubohu, že mi ji seslal v pravou chvíli. Ubral mi řadu starostí a zachoval mě pro divadlo,“ uvedl v jednom rozhovoru. Oceňuje, že manželka má dobré rady a postřehy v situacích, kdy je třeba udělat závažná rozhodnutí.

Není z těch, které by všechno jen odkývaly, ale na druhou stranu se ani nepouští do zbytečných hádek a konfliktů.

A podržela ho i ve chvílích, o kterých veřejnost moc neví – v době, kdy Josef bojoval s vážnou nemocí!

Všechny role vodníků by asi už nespočítal.

Nemoc úspěšně utajili

Pět let po svatbě zjistili lékaři u Josefa rakovinu tlustého střeva. Pro oba manžele to byl šok, Jája se ale brzy vzpamatovala. „Nejdřív jsem měla hrozný strach. Ovládla mě panika. Pak jsem hned z vojenské nemocnice jela k mému bratrovi a tam jsem vzteky pěstí třískala do stolu a řvala: Ne, takhle to nebude, to není pravda, to nepřipouštím.

Bratr si tehdy myslel, že jsem se zbláznila,“ vzpomínala na kritické chvíle. Josefa operovali krátce před Vánoci. Podstoupil pak půlroční chemoterapie, ale dál chodil do divadla na zkoušky. Všechno naštěstí dobře dopadlo a Josef zákeřnou nemoc porazil. Všechno se podařilo utajit, aby měl na léčení klid. Když byl herec v nemocnici, Jája mu dala neobvyklý dárek.

„„Operace proběhla týden před Štědrým dnem. Pod stromeček, který jsem v nemocničním pokoji nastrojila, jsem Pepovi přinesla dvě nádherné sekery,“ prozradila. „To aby myslel na práci, která ho na chalupě čeká.

Mělo mu to dodat sílu připomenutím, kolik práce ho čeká na milované chalupě, až se uzdraví.“ Další neobvyklá věc, které si na Jáje Josef váží je ta, že se dokázala spřátelit i s jeho bývalými manželkami. Prozradil, že prý spolu chodí i do divadla nebo jezdí na dovolenou.

„A mě zavřou doma,“ dodal s úsměvem.

Jako kuchař Svatopluk.

V čem se příliš neshodnou? V tom, co je teplo a zima!

Jaké je tajemství dlouhodobého vztahu Josefa a Jáji? Je to asi hlavně vzájemná tolerance. „Není moc věcí, ve kterých bychom se neshodli,“ konstatovala Jarmila. Nějaké třecí plochy se ale najdou – třeba míra tepla a zimy, jakou oba snáší. Josef dává přednost horku, Jája se prý snad narodila jako Eskymák!

Nakonec to ale stejně dopadlo tak, že vledovém bazénku na chalupě se Josef koupe každé ráno, ať je zima nebo léto. „Já, milovník tepla, se koupu v šestistupňové vodě,“ posteskl si Josef.

„Tak to bude láska.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...