V době, kdy se Lence Termerové dařilo nejlépe v životě, přišla zdrcující diagnóza!

Kolegové ze seriálu se o nemoci dozvěděli, až když už Lenka měla po operaci!

Herečku Lenku Termerovou (73) si oblíbili diváci hlavně díky televizním seriálům, jak v mládí, tak i v současnosti. Před časem jí ale osud přidělil roli, o jakou rozhodně nestála!

Nejprve to vůbec nevypadalo, že z Lenky Termerové (73) jednou měla být uznávaná a oblíbená herečka. Je dobře známo, že spousta umělců pochytila inspiraci nebo přímo geny doma od rodičů. Otec Lenky byl výtvarníkem a maminka pracovala jako účetní – ani jedna z těch profesí nemá k herectví moc blízko. A v dětství Lenka spíše sportovala.

Také vás může zajímat ...

„Pamatuji si, že v deseti dvanácti, jak jsem přišla ze školy, pohodila jsem doma aktovku a na kole jela na tenis,“ líčila v jednom rozhovoru.

„Později jsme v Praze na Hanspaulce bydleli vedle kurtů, kam jsme chodili hrát celá rodina.“

Takhle vypadala v 80. letech.

V divadle se uzavíraly sázky!

Lenka šla studovat na gymnázium a právě tam se rozhodla pro své budoucí povolání. Doma jí moc nevěřili, báli se, že na tvrdý a nejistý herecký život nemá jejich dcera povahu. Ukázalo se, že jí podcenili. Lenka přiznává, že může mít problémy s komunikací v běžném prostředí, protože je spíš introvertní – poté, co se ocitne na jeviště, stává se z ní ovšem úplně jiný člověk.

Profese, kterou si vybrala, nebyla ovšem jediným překvapením v životě, které si pro rodiče přichystala. To další přišlo i s výběrem partnera. Stal se jím syrský student Morris Issa (75). Lenka ho poznala na studentské koleji v 60. letech. „Tehdy to byl takový zhuštěný svět, ve kterém jste našla lidi z Islandu, Afriky, Polska, Španělska,“ popisovala.

„Moje nejlepší kamarádka byla studentka FAMU ze Západního Německa. Šedesátá léta byla inspirativní, nejenom na koleji, ale celý náš vysokoškolský život odrážel určité uvolnění ve společnosti. Výborní profesoři, nová vlna ve filmu, v divadle. A taky jeden student filmové režie z FAMU,“ zdůraznila Lenka. S Morisem čekala dítě a vzala si ho. To už byla v angažmá v Ostravě.

Se svatbou to nebylo jednoduché. „Museli jsme mít potvrzení ze Sýrie, abychom se mohli vzít a aby ta svatba byla platná. Pořád jsme na něj čekali a Moris říkal, ať řeknu, že jsem těhotná, že to půjde rychleji.

To jsem dělat nechtěla, ale už za měsíc to byla pravda, takže se v divadle uzavíraly sázky, jestli bude dřív syn, nebo svatba,“ vzpomínala herečka.

Pamatujete si její koktavou Jiřinku z Ženy za pultem?

Několik let v odloučení

Dvojici se narodil syn, ale manžel Lenky si ho příliš neužíval, protože měl práci v Praze. Lenka tak zůstala v severomoravské metropoli s dítětem sama. I když vlastně ne tak úplně – měla totiž skvělou hospodyni, která jí pomáhala, když to situace vyžadovala. V Ostravě se sice Lence líbilo, ale pro jejího potomka tam bylo nevhodné prostředí.

Špinavý vzduch jeho průduškám opravdu těžce nevyhovoval. Proto ho herečka svěřila své mamince. Ta už byla v té době v penzi a bydlela v Hradci Králové. Lenka tak musela překonávat velké vzdálenosti, když chtěla vidět někoho ze svých nejbližších. Trvalo to celkem pět let, než spolu celá rodina žít pěkně pohromadě.

Jediné, k čemu bylo odloučení možná dobré, bylo to, že si nestačili s manželem vypěstovat nějakou vztahovou „ponorkovou nemoc“. Moris musel také řešit problémy s občanstvím, které nejprve nedostal. Kdyby s ním bývala Lenka odešla do Sýrie, znamenalo by to pro ni stoprocentně, že by musela skončit s vytouženým herectvím. „Takže se pro mě vlastně tak trochu obětoval.

Naštěstí se to později zlepšilo a i on mohl dělat to, co má rád, tedy režírovat,“ ocenila Lenka svého muže. I jinak pro něho měla vždy jen slova chvály, hlavně proto, že se nikdy nehádal. Není prý žádných dramatických výstupů schopen.

Krize, které přináší život, tak spolu vždy řešili v klidu a s nadhledem.

S manželem Morisem a dcerou Marthou.

Kontrola odhalila nebezpečí!

Deset let po narození syna se rodina rozrostla ještě o dceru – tou je známá herečka Martha Issová (39). V syrských rodinách dvěma dětmi většinou nic nekončí, ale Lenka chtěla také pokračovat ve své kariéře. To se jí úspěšně dařilo. Hrála v prestižním divadle, v pražské Ypsilonce. Přesto s příchodem padesátky vnímala, že by měla svůj život nějak změnit.

V té době plánovala takové věci jako cestování kolem světa, masérský kurz nebo tvůrčí psaní. Tyto plány ale změnil televizní seriál Rodinná pouta; z ročního závazku se stala šestiletá příjemná anabáze. Tehdy už slavila úspěchy i dcera Martha. Zdálo se, že se v životě Lenky nemůže nic pokazit. Právě v té době ale udeřila zákeřná nemoc!

V červnu roku 2008 šla na kontrolu s nezhoubnou bulkou v prsu. . „Všechno bylo v pořádku, ale brzy mě bolesti donutily dožadovat se vyšetření ještě před dalším termínem. A ukázalo se, že za tím »neškodným« se objevilo něco, co není tak nevinné a co na to »neškodné« tlačí,“ prozradila. Výsledky vyšetření pak potvrdily krutou diagnózu: rakovinu prsu. První reakcí byl pochopitelně šok.

„Musela jsem se z toho ale rychle probrat, protože jsem věděla, že mě čeká maraton vyšetření, která rozhodnou co dál,“ líčila Lenka.

S dcerou si zahrála i ve filmu.

Důvěřuje i bylinkám!

Chvíli se Lenka rozmýšlela, komu všemu má tu závažnou zprávu oznámit. U manžela a u těch nejbližších neváhala, s dětmi si nebyla nejprve jistá. „Zkuste ale rok s holou hlavou předstírat, že se nic neděje,“ podotkla. Když jí lékaři operativně odstranili nádor, přišla na řadu půlroční radioterapie. „Chtěla jsem být v přírodě.

Pořád jsem jezdila na kole a doufala, že to zvládnu,“ popisovala Lenka. Zajímala se aktivně i o přírodní prostředky léčby. „Kromě operace, chemoterapie a radioterapie jsem se ještě léčila bylinkami. My ženy jsme intuitivnější, jsme blíž přírodě, a proto nás i víc přitahují věci mezi nebem a zemí,“ uvedla.

Shodou okolností v té době natáčela seriál Doktoři z Počátků, kde si zahrála bylinkářku, takže před kamerou nemusela ani nic předstírat. O její nemoci se kolegové z televize dozvěděli vlastně až kvůli nedopatření, tři čtvrtě roku po šokující diagnóze. „To už jsem měla léčbu i operaci za sebou a i psychicky už jsem na tom byla dobře,“ vzpomínala herečka.

„Když už to bylo venku, rozhodla jsem se o tom otevřeně promluvit s tím, že to snad někomu pomůže.“

V současné době hraje v seriálu Modrý kód.

Už nikdy žádný stres!

Při zpětném pohledu Lenka ví, že jí rakovinu v těle nejspíš spustil stres. Proto po úspěšné léčbě zklidnila svůj životní rytmus a soustředila se na to, aby dobře prožila každý den. „Snažím se, abych zažívala jen stres pozitivní aby mě neničil,“ konstatovala. „Dopracovala jsem se k poznání, že za zdraví nestojí. Nic není tak důležitého, aby se člověk hodně trápil.

Děkuji nemoci, že mě v tomhle zastavila. Ráno se probouzím a říkám si, že by si měl každý uvědomit, že tady vůbec být nemusel.“ Nejtěžší životní bitvu tedy oblíbená herečka zvládla, ale přesto je si dobře vědoma, že nikdy není úplně vyhráno. „Ještě dnes se bojím nahlas říct, že jsem rakovinu porazila,“ řekla.

„Nechci to zakřiknout.“

V seriálu Doktoři z Počátků.

Syrská snídaně trvá až dvě hodiny!

Když se dají dohromady dva lidé z různých kultur, znamená to také, že navzájem spojí své stravovací návyky. V případě Lenky a jejího muže to znamenalo, že se na domácím stole budou ocitat i produkty syrské kuchyně. Ta je podobná středomořské, obsahuje hodně zeleniny nebo jehněčí maso. „Co je úžasné a to jsme naučili všechny naše kamarády, tam když se snídá, tak se na stůl rozloží takové zobání a to jsou sýry, měkké i tvrdé, míchaná vajíčka, zelenina, ovoce, šunky, takže se snídá třeba dvě hodiny,“ popisovala Lenka.

Na oba potomky je Lenka pyšná.

Protekční role od manžela Marthy nedostává

Na své děti je Lenka právem pyšná. Syn Filip (41) šel ve stopách svého otce, věnuje se filmařině, konkrétně střihu. Dcera Martha se stala úspěšnou herečkou, ve které občas nejen Lenka poznává své vlastní výrazy. To se ale prý týká hlavně její práce, v „civilu“ je Martha spíše po tátovi.

Do rodiny také přibyl partner dcery, úspěšný režisér David Ondříček (51) a díky vnoučatům od obou dětí je Lenka už pětinásobnou babičkou.

Protekční role ale od svého „skorozetě“ nedostává.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...