V mládí Janu Preissovou navždycky poznamenal rozvod jejích rodičů!

„Jsem přesvědčena, že bych se v žádném případě nerozvedla, i kdyby pro to existovaly jakékoli důvody. Jakmile jsou ve vztahu děti, uvažuje člověk jinak.“

Chtěla být baletkou, potom letuškou, ale nakonec se Jana Preissová (72) stala herečkou. Dnes už patří k opravdovým legendám. Na své dlouhé životní cestě se nevyhnula několika krizovým situacím.

Oblíbená herečka Jana Preissová (72) zdědila lásku k divadlu po svých rodičích. Ti se sice nevěnovali hraní profesionálně, ale jejich koníčkem bylo ochotnické divadlo. Také vystupovali na různých estrádách a Jana se na ně nejen dívala, ale občas stála na pódiu i s nimi.

Také vás může zajímat ...

Bývala tichá a zakřiknutá

Jana vyrůstala jako jedináček, ale podle vlastních slov dost netypicky. V konfliktních momentech utíkala vždy za svojí babičkou, která byla laskavou a chápavou ženou. „Nikdy jsem jí nic nemusela říkat a vysvětlovat. Jenom mě pohladila po vlasech,“ vzpomínala.

„Byla tak tichounká, pokorná, smířlivá, sama semletá životem.“ V dětství byla Jana spíš tichá a zakřiknutá, v kolektivu se moc neprosazovala. Vždy prý čekala někde v koutě, až jí ostatní vezmou do party. Oba své rodiče Jana měla moc ráda. Více asi otce, podle jejích vlastních slov naprosto oddaně, bez jakýchkoliv podmínek.

„Vždycky, když jsme šli v neděli na oběd k mé milované babičce, vedl mě za ruku,“ vyprávěla. „Pořád cítím tu jeho velkou teplou ruku, ve které držel moji dětskou ručičku. Byla to neuvěřitelná jistota.“ Z mámy měla respekt, i proto, že jí prý za každou hloupost seřezala.

Pro letušku neměla předpoklady

Jednou z nejslavnějších rolí Jany Preissové byla baletka Anna, maminka malého Vaška z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. V téhle roli si alespoň částečně splnila velký dětský sen. Nepřála si totiž být herečkou, ale lákal ji balet.

Dlouhodobá nemoc na základní škole jí ale zabránila tenhle plán uskutečnit, takže se pak tanci věnovala jen soukromě. Nastoupila na gymnázium v Rokycanech a v té době měla zase úplně jiné přání ohledně budoucího povolání. Chtěla se stát letuškou, protože jí tahle profese připadala nesmírně romantická. Zjistila ovšem, že pro ni má jeden základní nedostatek: bála se létat.

Na radu jedné známé z Rokycan se tedy pokusila dostat na DAMU. Povedlo se jí to, ale měla ze stěhování do Prahy spíše obavy. V době, kdy jí přišla poštou zpráva, že ji na školu přijali, byla zrovna doma nemocná. „Místo toho, abychom se s maminkou radovaly, moje přijetí jsme oplakaly,“ přiznala.

„Vůbec jsem si v tom okamžiku neuměla představit, jak budu v Praze žít, a maminka zjevně také ne.“

Matka jí zakázala s otcem i mluvit!

Velkým traumatem, které ji poznamenalo na celý život, byl pro Janu Preissovou rozvod jejích milovaných rodičů. Došlo k tomu v jejích osmnácti letech. „Dodnes si myslím, že se nespokojenost a krize v manželství dají řešit i jinak než rozchodem,“ konstatovala.

„Jenže moje máma byla naprosto ultimativní a nesmlouvavá. Prostě nenávist až za hrob.“ Aby toho nebylo málo, tak tentýž postoj vyžadovala matka ve vztahu k otci i od Jany, což její utrpení ještě násobilo. Zakázala Janě za otcem chodit, vyhrožovala a citově vydírala.

Jana se proti tomuto postoji dokázala vzbouřit až ve zralém věku. Řekla tehdy matce, aby si uvědomila, co dělá jim oběma. Ptala se jí, k čemu je dobrá nenávist, která pouze užírá a požádala ji, aby odpustila sobě, tátovi i jí, že ho má pořád ráda. Maminka kupodivu na tato slova nereagovala nahněvaně „Najednou jí všechno došlo,“ popisovala Jana.

„Čekala jsem, že mě vyžene, že po mně něco hodí, ale nic takového se nestalo.

Jsem přesvědčená, že tátu nikdy nepřestala mít ráda.“

Oheň, který hoří dodnes

Jak správně předpokládala, musela si Jana v Praze dlouho zvykat. Kamarádi a kamarádky, které měla, zůstali v Rokycanech. Neměla žádné velké ambice, ale jejího talentu i půvabu si brzy všimli filmaři.

Dostala krásnou roli provazochodkyně Anny ve filmu Jiřího Menzela (+82) Rozmarné léto. Zamotala tam hlavu třem starším pánům. Jedním z nich byl i Rudolf Hrušínský (+73). Jedna scéna působila velmi eroticky a vyzývavě. Legendární herec se v ní dívá na Janu oddaným a obdivným způsobem a nechává prostor pro divákovu fantazii.

Pak kamera sjede dolů a ukáže se, že Janě pouze nenapodobitelným způsobem masíruje kotník.

„Tuhle unikátní scénu jsme točili několikrát a vždycky jsme se odbourali,“ líčila Jana s odstupem času. Stejně dobře jako v kariéře se jí dařilo i v soukromém životě. Když na sebe s Viktorem Preissem (73) poprvé pohlédli na schodech divadelní fakulty jako dva studenti, okamžitě přeskočila jiskra. Ta byla tak silná, že oheň z ní vlastně hoří až dodnes.

Svatbu měli ještě předtím, než DAMU dokončili. Byl to malý, studentský obřad, žádná honosná veselka. Na začátku vztahu byli oba hodně chudí. Jak Jana uvedla, do začátku jim stačilo pár korun, dva hrnky a dva talíře.

Na Polepšovnu se dívá zas a zas

V manželství Jana postupně přivedla na svět syny Martina (47) a Jana (43). První těhotenství ji přitom připravilo o jednu roli, která proslavila jinou její kolegyni. Jednalo se o pohádku Tři oříšky pro Popelku. Hlavní hrdinku místo ní ztvárnila Libuše Šafránková (67). V jiném stavu byla i v případě natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o pokračování, nebylo možné Janu nahradit. Nechala se přemluvit od režisérky Marie Poledňákové (79) i od Viktora a užila si při natáčení úspěšného snímku letní prázdniny v Prachovských skalách. Diváci na ní nic nepoznali.

Na Tomáše Holého (+21), který hrál jejího syna, Jana vždy ráda vzpomínala. „Byl úžasně autentický a přirozený. Marie Poledňáková byla moc moudrá, když zachovala Tomášovy spontánní reakce, které nebyly ve scénáři.

Dodnes se lidé na oba filmy rádi dívají,“ uvedla. Platí to ostatně i pro ni samotnou, i když uvedený film viděla mockrát. Vždy, když ho vysílají v televizi, tak na ni Viktor zavolá: „Polepšovna!“. Ona prý zakroutí hlavou, že už se na to nemůže dívat, pak ale náhodou projde kolem televize a zůstane stát a dívá se znovu.

A znovu se baví. Druhý den pak volá svému filmovému partnerovi Františku Němcovi (77): „Zase jsme spolu byli v televizi, viď?“

Zachovala si chladnou hlavu

Stejně jako byla Jana Preissová atraktivní ženou, byl i její manžel magnetem v očích pro mnoho fanynek. Těžko posoudit, nakolik toho využíval nebo ne, krizím se ale manželství nevyhnulo. Začátkem osmdesátých let si Viktor údajně našel milenku a měl s ní nemanželskou dceru. Tohle tajemství ale nakonec prasklo.

Díky Janě a tomu, že si zachovala chladnou hlavu, zůstala rodina pohromadě. „Na ženě záleží, jak se řeší krizová situace, pokud k ní dojde,“ prohlásila. „Muž je v takovou chvíli buď slaboch, nebo zpanikaří. Já jsem v takových situacích kupodivu racionální. Najednou jako by se mi v hlavě ochladily lampy a začnu jednat a myslet pragmaticky.“

Přes toto složité období se oblíbený herecký pár dokázal naštěstí překlenout a dál tvoří jeden z nejstabilnějších a nejhezčích vztahů mezi českými umělci.

Starší syn měl vážné psychické problémy!

Syn Martin pokračoval ve stopách svých rodičů. Vystudoval rovněž pražskou DAMU a působil v Národním divadle. Do širokého povědomí se dostal jako moderátor soutěže Chcete být milionářem?. Před časem s ním měla Jana velké starosti a bála se o něho.

Martin totiž trpěl depresemi, odešel od své první manželky a vážné psychické problémy ho dohnaly až k pokusu o sebevraždu. Svůj podíl na tom měl i alkohol a Martin pak opakovaně podstoupil protialkoholní léčbu.

Těžké období překonala a vrátila se do divadla i do filmu!

Jednu dobu se psalo, že se Jana Preissová těžce vyrovnává se svým stárnutím. Údajně prý řekla i to, že její tvář už není ke koukání. Před kamerou se objevovala už jen výjimečně, například v seriálu Dobrá čtvrť.

Své herecké umění ale naštěstí rozdává dál, vrátila se i na scénu Národního divadla a v roce 2019 se po dlouhé době objevila i ve filmu. Jednalo se o komedii Ženská na vrcholu a Jana tam hrála maminku hlavní hrdinky, kterou představovala Anna Polívková (41).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama