V mládí zažila Milena Dvorská opravdovou pohádku, ve stáří pak smutek nad vztahem s dcerou!

Dala přednost kariéře a tak svoji dceru přenechala do péče rodičům.

Díky jednomu setkání se Milena Dvorská (+71) stala slavnou už v době dospívání. Jako dospělá pokračovala v úspěšné kariéře, ale v roli matky jí čekalo hodně trpké zklamání. Možná si za ně mohla sama.

Kdyby si bývala jednoho dne nešla Milena Dvorská (+71) pro autogram, nejspíš by se její život vyvíjel úplně jinak. Psal se rok 1954, když do jejího rodného Prostějova přijel Jan Werich (+75) s dcerou Janou (+45). Jejich vystoupení bylo součástí programu Orchestru Karla Vlacha.

Také vás může zajímat ...

Milena si šla ke slavnému herci pro podpis. „Zeptal se mě, jestli bych nechtěla hrát ve filmu,“ popisovala. „Hledali v té době představitelku nejmladší princezny do pohádky. A já úplně zkoprnělá kývla.“ Dcera Jana Wericha si zapsala adresu Mileny.

Tím vlastně odstartovala její kariéra. V té době byla začínající patnáctiletou studentkou zdravotnické školy. Pokud by k uvedenému setkání nedošlo, podle svých vlastních slov by místo herecké profese pracovala nejspíš v nějaké nemocnici.

Tři měsíce na Kampě

Hned na počátku se ale vyskytl problém. Jan Werich adresu Mileny ztratil. Pamatoval si pouze jméno. Poprosil jednoho svého známého z Prostějova, aby ji vypátral. „Plynuly týdny a já už nevěřila, že se z Prahy od filmu někdo ozve,“ líčila Milena.

Nakonec ji ale uvedený známý našel a rodičům Mileny předal číslo na produkci snímku. Jednalo se o pohádku Byl jednou jeden král. Jan Werich, který hrál právě krále, nabídl mladičké studentce bydlení u nich doma. Zůstala tam tři měsíce. V domě na Kampě měla k dispozici podkrovní pokojík.

Werichovi brali Milenu jako součást rodiny, dokonce se u nich i stravovala. „Nechtěli po mně žádné peníze, takže jsem se z vděčnosti hrnula do všech domácích prací, abych jim to nějak vynahradila,“ prozradila herečka. Žehlila Janu Werichovi i košile nebo vařila kávu, když do rodiny přišla nějaká návštěva.

Osudové těhotenství

Rodiče se nijak nebáli pustit patnáctiletou dceru do Prahy. Tehdejší velkoměsto nepředstavovalo v jejich očích pro Milenu žádné nebezpečí. Úspěšná pohádka z ní udělala hvězdu. Svoji popularitu zanedlouho ještě zvýšila, když dostala další pěknou roli v komedii Anděl na horách.

Při natáčení se tehdy seznámila s Vlastou Fabiánovou (+78), která učila na Akademii múzických umění.

„Milovala mladé lidi i svoje povolání, to ona mě pak připravila ke zkouškám. Nakonec to vyšlo a odpustili mi i maturitu. Taková výjimka byla možná,“ vzpomínala Milena. Na DAMU se Milena seznámila s bulharským studentem režie Orfeiem Cokovem.

Měli spolu téměř pětiletý vztah, ale partner se nakonec rozhodl pro návrat do Bulharska. Milena se tam za ním ještě rozjela a dopadlo to tak, že otěhotněla. „Přišla jsem do jiného stavu ve chvíli, kdy už jsme věděli, že se on vrátí a já zůstanu,“ uvedla.

„Promluvila jsem tehdy s Pánem Bohem, jestli si to dítě mám nechat, když se narodí do neúplné rodiny.“ Dítě si Milena nechala a narodila se jí dcera Lucie (56).

Do Prahy se dceři nechtělo

Své roli matky se nemohla Milena věnovat, protože dala přednost své dobře rozjeté kariéře. „Naše povolání je v tomhle příšerné, že vidíte hlavně sebe, máte roli, máte před premiérou, na dítě není čas,“ prohlásila smutně po letech. Kromě toho, když přišla dcera na svět, neměla herečka v Praze vlastní byt. Dala tedy Lucii do péče svým rodičům na Moravě.

Každou volnou chvilku za ní dojížděla, v tehdejších poměrech to znamenalo strávit devět hodin ve vlaku. Později to přiznala jako svoji zásadní chybu. „Dcera mi to pak v pubertě vytkla, měla mě v paměti jako matku stále někam odbíhající,“ přiznala herečka. Později poznala svého druhého manžela a tak si vzali Lucii k sobě.

Do první třídy chodila už v Praze. Do rodiny pak přibyl ještě syn. Odchod z Moravy popisovala dcera Mileny později hodně drsně. Těžko říct, nakolik ji k tomu vedla skutečnost a nakolik se jednalo o zkreslené či vymyšlené líčení, dané osobní nenávistí.

Řekla přímo: „Babičku a dědu jsem milovala. V šesti letech mě máma od nich vzala do Prahy, já chtěla zpátky. Opíjela se, křičela na mě a ona i otčím mě mlátili.“

Chtěla prý rozbít rodinu

V době dospívání se Lucie podle slov své matky tahala s pražskou „zlatou mládeží“. Tam se seznámila s Janem Dvorským (55). Ten se začal prohlašovat za mesiáše a založil si vlastní sektu. Dcera herečky s Janem utekla do ciziny. Milena naposledy Lucii viděla v roce 1991.

A ačkoliv pak přišla na svět řada vnoučat, většinu z nich nikdy neviděla a znala je pouze z fotografií.

Osobní smutek nad spory s dcerou měl vliv i na hereččinu kariéru. Nejprve ji po roce 1989 těšilo, že vyřizovala korespondenci pro prezidenta Václava Havla (+75). Dobré role jako předtím ale nepřicházely a Milena řešila svůj smutek i alkoholem.

V době, kdy tu její dcera Lucie ještě pobývala, ji herečka udala kvůli zanedbávání výchovy. Sektář Dvorský prý neposílal své děti do školy. On sám to později komentoval slovy, že s Lucií nikdy Mileně nic špatného neprovedli, zatímco ona jim chtěla rozbít rodinu.

Pro vnoučata byla cizí paní

Se svojí dcerou se spojila Milena naposledy prostřednictvím cizího muže. Dostala od ní dopis, ve které ji Lucie požádala, aby jí poslala nějaké rodinné fotografie. „Přijel si pro ně nějaký mladík, který nám dělal spojku,“ popisovala herečka. „Hned jsem doma pár obrázků posbírala, syn to naskenoval.

Chtěla jsem, aby také dcera se zetěm poslali fotky holčiček, ale to už se nestalo.“ Před Vánoci roku 2009 zradilo Milenu srdce. Smrt ji zastihla doma, zemřela zhroucená v křesle. Novinářům se tehdy podařilo spojit s její dcerou a zeptat se Lucie, jak na úmrtí své matky reaguje. Ta se vyjádřila dost chladně.

Uvedla, že se na zdraví Mileny určitě podepsalo, že už od patnácti let kouřila, takže není nic zvláštního na tom, že zemřela. A na dotaz, jak to přijaly její děti, kterým odešla babička, odvětila: „Stejně, jako kdybyste jim řekli, že zemřel soused odnaproti. Pro ně to byla úplně cizí paní.“

Alespoň s jednou vnučkou se setkala!

S jednou ze svých vnuček se před smrtí přece jen ještě Milena Dvorská stačila sejít. Jednalo se o Julii (34), která utekla od svých rodičů a babičku navštívila proti jejich vůli. Důvodem útěku bylo, že Jan a Lucie neschvalovali vztah s jejím přítelem.

Milenu si pamatovala z předškolního věku, takže obě daly dohromady nějaké společné vzpomínky. Julie potom odjela za prací do ciziny, následující Vánoce ale chtěla strávit s Milenou. Smrt herečky jí to ale už bohužel nedovolila uskutečnit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama