V nejtěžší životní bitvě slavila Libuše Šafránková vítězství!

Celý národ držel palce své Popelce v boji se zákeřnou rakovinou!

V hereckém světě se občas vyskytnou ženské bytosti přímo andělské: krásné, inteligentní, ušlechtilé, s přirozeným talentem. Nemusí jet podle scénáře, tohle mají v životní roli. Libuše Šafránková (67) je jedním z nejlepších příkladů.

Křestní jméno získala oblíbená herečka Libuše Šafránková (67) po své mamince. Ta pocházela z jihomoravských Šlapanic, kde později vyrůstala Libuše i její mladší sestra Miroslava (62). Budoucí Popelka měla krásné a šťastné dětství. Lásku k herectví získala nejspíš od své milované babičky.

Také vás může zajímat ...

Ta měla ráda divadlo, uměla krásně zpívat a Libuši naučila árie z oper a operet. Otec byl učitelem a kromě toho hrál v kostele na varhany. Libuše si tak od dětí vysloužila přezdívku „varhaníkova dcera“.

Nijak jí to ale nevadilo, měla dost kamarádek a kamarádů. Hodně času trávila venku a měla ráda i klukovské hry. Kromě toho ale už v dětství projevovala talent k herectví a recitaci.

Při návratech domů riskovala

Hraní nebylo jedinou profesí, která Libuši lákala. Uvažovala také o chemii a určitě by se prosadila i v tomto oboru. Toho by ale diváci litovali, protože by kromě Popelky přišli třeba i o Barunku z televizního přepisu Babičky Boženy Němcové (+41). Právě tenhle film přinesl Libuši první velkou roli před kamerou.

Pro představitelku Barunky hledali tvůrci dívky mezi studentkami konzervatoře. V době, kdy tam poprvé přišli, měla Libuše chřipku, takže ze zpětného pohledu byl raketový start její kariéry ohrožen. Roli ale nakonec dostala. Bylo to poprvé, co si ji diváci zamilovali a vlastně se od té doby na tom nic nezměnilo. Dojetí se prý neubránili ani samotní filmaři.

Hned první scéna, kterou v Babičce měla Libuše natáčet, byla ta, kde Barunka mluví o smrti babičky. Předvedla ji natolik působivě, že celý štáb měl slzy v očích. Ještě během studia začala hrát Libuše i v brněnském divadle. Její noční návraty domů bývaly docela dramatické.

Odvážná mladá dívka se totiž načerno dopravovala nákladním vlakem, ze kterého u Šlapanic, kde bydlela, vyskakovala za jízdy!

Popelku měl hrát někdo jiný

V pouhých devatenácti letech čekalo Libuši stěhování do Prahy. Nejprve dostala angažmá v Divadle Za branou, jenže to bylo z politických důvodů zrušeno. Talentovanou a krásnou mladou herečku by všemi deseti brali asi v každém pražském divadle. Jednou z podmínek pro přijetí ovšem byl vstup do strany, což rázně odmítala.

Vybrala si proto Činoherní klub, kde po ní nic takového nechtěli. Aniž to tušila, rozhodla touto volbou i o svém budoucím soukromém osudu. Jedním z herců, kteří v Činoherním klubu rovněž hráli, byl totiž Josef Abrhám (81), její budoucí životní partner.

V té době také Libuši čekala role, kterou se proslavila opravdu po celém světě – pohádku Tři oříšky pro Popelku dodnes milují diváci třeba i v Norsku nebo dokonce ve Spojených arabských emirátech.

Původně přitom Libuše do role nebyla obsazená, Popelku měla hrát Jana Preissová (72). Té ale zabránilo v natáčení těhotenství a režisér Václav Vorlíček (+88) si vzpomněl na půvabnou Barunku z Babičky. Bál se, že Libuše roli odmítne a ona měla nejprve pochybnosti.

Přesvědčil jí herecký kolega Jan Kačer (84), který jí radil, ať si v pohádce zahraje, protože doba byla nejistá a mohlo se stát, že divadlo zavřou. Libuše měla výhodu, že uměla jezdit na koni, což se v dětství naučila.

Ke všem zvířatům, která se natáčení zúčastnila, si pak vybudovala hezký vztah, ať už se jednalo o oba hřebce, „hrající“ Juráška nebo psa Tajtrlíka. Libuše se k tomu vyjádřila v jednom rozhovoru:

„Nemám žádný zvláštní recept, jak se domluvit se zvířetem. Vždycky jsem se snažila každému porozumět a ono mi to prostě jenom oplácelo. Nic zvláštního v tom není.“

Byt jí sehnal Landovský

Zajímavě si osud pohrál v případě vztahu Libuše a Josefa Abrháma. Její tatínek totiž herce potkal dávno předtím, než se ti dva dali dohromady. Na začátku 60. let se při cestě vlakem dal do řeči s mladíkem, který byl hrozně smutný. Zemřela mu totiž na leukémii sestra – bylo jí pouhých šestadvacet let.

Na to setkání tatínek Libuše dlouho myslel, a když mu pak přivedla Josefa představit, ukázalo se, že to byl právě on. Mezi oběma herci byl sice větší věkový rozdíl – Josef byl o více než třináct let starší – ale chemie zafungovala okamžitě. Navzájem se zaujali na první pohled. Chodili se prý tajně dívat na představení toho druhého.

Josef byl v té době ovšem zadaný, chodil se zpěvačkou Naďou Urbánkovou (81), která prožívala dny své největší slávy. Jak se ukázalo, proti Libuši neměla šanci a skončila po několikaletém vztahu se zlomeným srdcem.

Na půvabnou dívku z Moravy si dělal nejspíš zálusk i další kolega, Pavel Landovský (+78). Ten jí dokonce díky své výmluvnosti na úřadech pomohl získat byt.

Pak se dozvěděl, že se do toho bytu nastěhoval Josef Abrhám a poněkud ho to zklamalo. „Vždycky, když jsme se potkali, tak jsem mu nezapomněl říct, že by mi měl platit nájem,“ konstatoval s nadsázkou.

Soud kvůli pomluvě vyhráli!

Libuše si Josefa vzala za manžela dokonce dvakrát. Vyplývalo to z jejich rozdílného náboženského vyznání: ona je katoličkou, Josef evangelík, takže se odehrály dva obřady. Narodil se jim syn Josef (43). Těhotenství připravilo Libuši o roli doktorky Čeňkové v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města. Tu získala Eliška Balzerová (71).

S Josefem si pak společně zahráli v řadě televizních inscenací i filmech. V jednom z nich došlo dokonce na neplánovanou facku. Jednalo se o komedii Vrchní, prchni!, konkrétně o scénu, kdy Zdeněk Svěrák (84) přivede Josefa ukázat jako „dvojníka“ a Libuše si v roli Josefovy ženy myslí, že je manžel opilý.

Při natáčení filmu Svatební cesta do Jiljí si zase oba manželé užili před kamerou opravdové prázdniny.

Josef se dokázal své ženy zastat i v době, kdy se stala obětí bulvárních pomluv. Jeden deník, který už dnes neexistuje, si vymyslel, že Libuše má problémy s alkoholem.

Jejího manžela to rozčílilo, protože se to absolutně nezakládalo na pravdě. Všechno dohnal až k soudu a v něm manželé vyhráli. Deník se musel omluvit. Libuši muselo potěšit i to, kolik na svoji podporu dostala povzbudivých dopisů od fanoušků.

Tvrdá zkouška

Nejtěžší životní zkoušku připravil osud oblíbené herečce v minulých letech. Byla jí totiž diagnostikována rakovina plic. Celý národ se bál o její život.

Operace, při které jí odebrali část dýchacího orgánu, byla nevyhnutelná. Statečná herečka se ale dokázala s nemocí poprat a porazit ji. Přitom zůstala skromná, tak jak ji známe.

Po úspěšném boji s rakovinou prohlásila: „Beru to všechno s obrovskou pokorou, proto nikomu raději neříkám, že mi je fajn. Pokorně děkuji tomu nahoře, ale nikdy nevíte. Vesmír je velmi nevyzpytatelný a hravý.“ Postupně se Libuše vrátila i k herectví a můžeme se těšit, že ji uvidíme ještě ve spoustě pěkných rolí!

V mrazech musela točit v lehkých letních šatech!

Natáčení filmu Tři oříšky pro Popelku probíhalo často v drsných přírodních podmínkách. Točilo se mimo jiné na Šumavě, kde panoval dvacetistupňový mráz.

Když se dělal poslední záběr, kdy jeli vedle sebe na koních Popelka a princ, představovaný Pavlem Trávníčkem, tak došlo k tomu, že herec zůstal stát, protože mu jeho hřebec zapadl do závěje.

Jako Popelka přitom na sobě měla Libuše Šafránková letní šaty. Důvodem bylo to, že se pohádka původně měla točit v létě a na jiné kostýmy nebyly peníze.

Ve filmové pohádce bojovala se sestrou o lásku prince!

Nějaký čas se věnovala herectví i Miroslava, mladší sestra Libuše. Obě si společně zahrály v pohádce Malá mořská víla, kde stály proti sobě v boji o prince, představovaného Petrem Svojtkou (+35). Miroslava se kromě toho proslavila i rolemi v muzikálu Romance za korunu nebo komedii Jak svět přichází o básníky.

Později se odstěhovala do Německa, odkud se vrátila počátkem 90. let, aby se stala představitelkou Arabely v pokračování populárního seriálu. Nahradila tehdy původní Janu Nagyovou (61).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama