V poslední fázi života nemohla Marie Fredriksson chodit a skoro neviděla!

Rakovinu nejprve porazila, ale po letech se jí vrátila!

Švédská zpěvačka Marie Fredriksson (+61) měla nezaměnitelný vzhled i hlas. S kapelou Roxette nazpívala řadu hitů. Těžká nemoc jí ale zkomplikovala skoro čtvrtinu života.

Mnozí fanoušci u nás neznali vlastně ani její jméno, byla prostě jen „zpěvačkou z dua Roxette“. Asi každý slyšel přinejmenším slavnou skladbu It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman. Marie Fredriksson (+61) pocházela ze Švédska a písničky nejen zpívala, ale i skládala.

Také vás může zajímat ...

Když v prosinci roku 2019 zemřela, měla za sebou nejen bohatou a úspěšnou kariéru, ale také dlouhý boj s těžkou nemocí.

První cigareta a zlomený nos

Její celé křestní jméno znělo Gun-Marie, ale později si ho zpěvačka zkrátila, protože se jí nelíbilo. Měla čtyři starší sourozence a ti se o ni starali, když první čtyři roky prožívala rodina na farmě v malé vesnici. Pak rodiče farmu prodali, matka začala pracovat v továrně, tatínek dělal poštovního doručovatele.

Na své pochůzky brával malou Marii často s sebou a během cest jí zpíval, čímž v ní nejspíš probudil lásku k hudbě. Už v osmi letech se pak rozhodla, že se stane zpěvačkou. Tehdy Marii také zasáhla první krutá rána osudu. Při autonehodě zemřela její nejstarší sestra.

Když bylo budoucí hudební hvězdě deset let, založila se dvěma kamarády svoji první skupinu jménem Renat. Zpívali jen tak bez nástrojů, na ty neměli peníze a tak je pouze pantomimicky napodobovali. V jedenácti letech vyzkoušela Marie poprvé cigaretu.

Měla ovšem smůlu, Jí a kamarádky při tom přistihla učitelka. Vylekaná Marie pak na útěku omylem vběhla na balkon a zlomila si nos. To považovala učitelka za dostatečný trest, takže přestupek neohlásila jejím rodičům. Doma pak Marie tvrdila, že si nos zlomila během hraní s kamarádkou.

Parťák se jí nejdřív nelíbil

Zatímco na základní škole byla Marie plachou a spíš uzavřenou dívkou, kterou nebylo těžké rozplakat, na střední škole se už začlenila mezi ostatní. Se spolužáky poslouchala hudbu tehdejších rockových kapel jako Deep Purple. V sedmnácti nastoupila na hudební školu, kde učitelé ocenili její mimořádný hlas.

Zvýšilo jí to sebevědomí. Během návštěvy jednoho koncertu se seznámila s mladíkem, ze kterého se stal její první přítel. Po maturitě se k němu nastěhovala. Nedařilo se jí najít stálou práci, o to více měla času na psaní písniček.

Trvalo ale ještě hodně dlouho, než přišel čas, kdy si jí všimli doma ve Švédsku. Zásadním pro ni bylo setkání s Perem Gesslem (61). Její první dojmy nebyly nijak oslnivé, vyčítala Perovi, že se špatně obléká, a že žije doma s rodiči. V roce 1986 spolu založili duo, které pojmenovali Roxette.

Popularita dvojice rychle stoupala a o tři roky později už ji díky písničce The Look znal celý svět.

Musela se znovu učit číst a psát!

Marie a Per byli dvojicí jen na jevišti, v soukromí se v roce 1994 zpěvačka provdala za producenta Mikaela Bolyose (63) a měli spolu postupně dceru a syna. Duo Roxette bylo stále velkým pojmem, ale do úspěšné kariéry zasáhla v roce 2002 poprvé nemoc.

Poté, co Marie omdlela ve sprše, podrobila se lékařskému vyšetření a to odhalilo nádor na mozku. Přestala zpívat, podstoupila operaci a sérii chemoterapií. Podle prognózy měla jen malou šanci na uzdravení. Po operaci se musela znovu učit číst, psát a počítat.

Ukázalo se, že je velkou bojovnicí. V roce 2009 se projekt Roxette znovu rozjel a Marie opět zpívala a koncertovala – i u nás v Praze, v O2 aréně. Konec Roxette přišel v roce 2016, kdy už Marii nedovolil zdravotní stav pokračovat. Rakovina se jí vrátila.

Na jedno oko prakticky oslepla, špatně slyšela a neudržela se na nohou. Ráno 9. prosince 2019 svůj boj s nemocí prohrála. Ještě předtím stačila napsat knihu vzpomínek, parafrázující jednu její slavnou písničku Listen To My Heart, čili Naslouchejte mému srdci.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...