V prvním manželství si Emília Vašáryová prožila opravdové peklo!

Z manžela se vyklubal šílený žárlivec, který ji dokonce i bil!

Slovenská herečka Emília Vašáryová (73) je známá i populární také u nás, vždyť si zahrála i v jednom z nejmilejších českých filmů, v Pelíšcích. Věčná optimistka má za sebou i chvíle, které ji dodnes děsí!

Původně být ani herečkou být nechtěla. Emília Vašáryová sice už v dětství hrála ochotnické divadlo, ale přála si být spíš architektkou, květinářkou nebo operní zpěvačkou. Nakonec se ale rozhodla – stejně jako později její mladší sestra Magda (67) – pro kariéru, která ji přinesla nejedno významné ocenění. K těm nejcennějším patří skutečnost, že byla vyhlášena slovenskou herečkou století!

Odmítla budoucího švagra!

Strávila poklidné dětství v Banské Štiavnici a na rodiče vždy vzpomínala v dobrém. „Tatínek byl učitel. Neustále se o něco snažil. Dodnes mám pocit, že tolik pomáhal druhým lidem, až jeho vlastní srdce zátěž nevydrželo. Neuneslo tíhu všech strastí a puklo. Můj tatínek se díky svému způsobu života rychle vyčerpal,“ uvedla o svém otci. Rodiče nikdy nepili alkohol ani nekouřili, takže těmto zlozvykům nepropadla ani Emília. Po maturitě vystudovala Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. O krásnou mladou ženu měli samozřejmě zájem muži, ona ale prý byla pro většinu z nich nedostupná. Odmítla i Milana Lasicu (75), který si o řadu let později vzal její sestru. Jak to ale občas bývá, kdo vybírá, ten přebere. V 28 letech si Emília vzala sportovního lékaře Ivana Horského. A nebyla to dobrá volba!

Milan Lasica a Magda Vášáryová

Žárlil i na své kamarády

Horský byl vdovcem a měl dvouletou dceru. Emília se mu hodně líbila. Seznámil se s ní přes svého kamaráda, herce Oldo Hlaváčka (81). Přijel za oběma na představení do Trnavy a zpátky do slovenského hlavního města už vezl svoji vytouženou ženu v autě. Po pouhých třech týdnech známosti přišla ukvapená svatba. Otci Emílie se ženich vůbec nelíbil a dal to také najevo. Znal nejspíš dobře lidi, protože z manžela se vyklubal despotický žárlivec a na herečku čekalo sedm let brutálního domácího násilí! Horský prý na ni často vztáhl ruku a žárlil i na všechny své kamarády. Neustálé napětí nakonec vyústilo do rozvodu. Ten také nebyl nijak snadný, u soudu se manželé sešli celkem šestnáctkrát! Z nepodařeného svazku zůstal Emílii syn – a také nevlastní dcera, kterou dodnes bere jako vlastní.

Jako mladičká krasojezdkyně Nina v Lidech z maringotek okouzlila svým talentem.
Jako mladičká krasojezdkyně Nina v Lidech z maringotek okouzlila svým talentem.

Po rozvodu neměli kam jít

Jako by jí osud chtěl za prožité utrpení odměnit, přivedl jí do života toho správného muže. Byl jím kostýmní výtvarník a scénograf Milan Čorba (+72) a po jeho boku jí čekalo šťastných 36 let. Už předtím byli dlouhé roky přáteli, každý měl ale své manželství a svoji rodinu. „Když moje manželství směřovalo k rozvodu a to Milanovo se také hroutilo, cítila jsem, že je se mnou člověk, který je mi blízký a snaží se mi pomoci,“ vzpomínala herečka. Jejich začátky nebyly jednoduché. Oba kvůli rozvodu přišli skoro o všechno. Milan odešel z domu s jedním kufrem, Emílie v podstatě také, navíc byla v jiném stavu. Po určitou dobu jim dokonce museli poskytnout přístřeší jejich kamarádi. Pravdou ale je, že lépe se snáší nesnáze s milovaným člověkem než opačná situace: mít se dobře po boku tyrana. S Milanem Čorbou prožila Emília spokojený život až do jeho nedávné smrti v květnu 2013.

Měla štěstí na herecké kolegy i na režiséry. V Pelíškách byla partnerkou Jiřího Kodeta a Kristýny Novákové.
Měla štěstí na herecké kolegy i na režiséry. V Pelíškách byla partnerkou Jiřího Kodeta a Kristýny Novákové.

Občas to chtěla vzdát

Když se dnes ohlíží za svojí úspěšnou kariérou, nevidí Emília Vašáryová na herecké práci jen to kladné. „Není to nic pro ženy. Jste každý večer kvůli představení mimo domov v době, kdy vás děti potřebují,“ konstatovala. Často prý uvažovala o konci kariéry kvůli rodině. Zvládla by cokoliv jiného. Říká: „I kdybych prodávala v zelenině, dělala bych to s velkou chutí a lidé by ke mně chodili nakupovat, protože bych měla tu nejlepší zeleninu. “ My jsme ale sympatické herečce vděční, že u své profese nakonec po celý život zůstala!

V Nestydovi hrála o generaci starší milenku moderátora Oskara (Jiří Macháček).
V Nestydovi hrála o generaci starší milenku moderátora Oskara (Jiří Macháček).

Milovaný partner umíral statečně!

Manžel Emílie začal být náhle unavený, stále spal. Naléhala na něho, aby šel k doktorovi. Milan poslechl a když si přišel pro výsledky, dozvěděl se, že má rakovinu. Nijak se z toho nesesypal. O nemoci věděla jen nejbližší rodina. Na chemoterapie chodil sám, bez doprovodu své ženy. Absolvoval jich třiatřicet, operaci odmítl. „Nesnesl, aby ho někdo litoval, byl nesmírně statečný, velice jsem ho obdivovala,“ prohlásila Emília. Její manžel odešel ze světa se stejnou noblesou, s jakou žil!

Až s Milanem byla konečně šťastná.
Až s Milanem byla konečně šťastná.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...