V roli ředitelky divadla naštvala Jiřina Jirásková své dávné kamarády!

Kvůli ní odešel z divadla po mnoha letech i Radoslav Brzobohatý!

Herečka Jiřina Jirásková (+81) měla svůj osud spojený s Divadlem na Vinohradech. Když měla zákaz činnosti, zůstalo jedinou scénou, kde mohla hrát. Později se ujala vedení divadla, ale přineslo to i hodně nepříjemností!

Život legendární herečky Jiřiny Jiráskové (+81) byl plný neobyčejných událostí. Věčná rebelka a dáma plná ironie měla kupodivu hodně šťastné dětství, které narušil až rozvod rodičů.

Také vás může zajímat ...

V té době už ale Jiřina chodila do klášterního gymnázia, kde v sobě odhalila herecký talent. Doma by si sice bývali přáli, aby se stala lékařkou, ale nakonec se smířili s tím, že dcera bude bavit lidi.

Jediné manželství zničila nevěra!

Když bylo Jiřině šestnáct let, vstoupila do komunistické strany. Zní to trochu zvláštně, vzhledem k tomu, že za čtvrt století jí ta samá strana zakázala na řadu let hrát a brutálně tak přerušila její kariéru.

Zpětně trochu vyčítala otci, že jí vstup do strany tehdy nerozmluvil. Kdyby prý bývala znala všechny informace, tak by „z Aurory nestřílela“. Ze strany vystoupila až o řadu let později. Už během studia spojila Jiřina svůj osud s Divadlem na Vinohradech. Zatímco její kariéra se vyvíjela bez problémů, ve vztazích to oblíbená herečka měla dost divoké.

Vdala se ovšem jen jednou za celý život: za hereckého kolegu Jiřího Pleskota (+75). Po tříletém vztahu následovala svatba, ale brzy přišla zrada ze strany Jiřiny.

Byla totiž svému muži nevěrná s jiným kolegou, Jiřím Valou (+76), kterého navíc přebrala své kamarádce Jiřině Švorcové (+83). Toho ale nakonec natrvalo nezískalo – a jejího milence nepřemluvilo ani to, že čekala dítě!

Nikdy spolu nebydleli!

Svého osudového muže, kterého si ale nikdy nevzala – a který byl ženatý – našla Jiřina v režiséru Zdeňku Podskalském (+70). Nerozvedl se z ohleduplnosti ke své ženě, která byla ruské národnosti a musela by se pak vrátit do vlasti.

Zdeněk a Jiřina spolu dokonce nebydleli, on žil v bytě v Malostranské věži, herečka s maminkou na pražských Vinohradech. Společný život pak občas sdíleli na chalupě v jihočeských Malenicích.

Tam jezdila Jiřina i v době, kdy měla zákaz činnosti. Nesměla hrát ani v televizi ani ve filmu. Teprve v roce 1981 se vrátila před kameru hlavní rolí ve snímku Sestřičky.

Štěstí pak Jiřině přálo až do roku 1993, kdy její životní partner zemřel. Po stránce vztahů se pak uzavřela do sebe a nikoho už nehledala. Věděla, že za Zdeňka by nenašla náhradu.

Koho naštvala a proč

Jiřina se začala věnovat více své kariéře. Zkusila také – neúspěšně – vstoupit do politiky, když kandidovala do Senátu. Některé své příznivce tím možná zklamala. Mnohem větší rozčarování ale přinesla svým dlouholetým divadelním kolegům v době, kdy se chopila řízení Vinohradského divadla.

Šíleně naštvala Vlastimila Brodského (+81) kvůli svým politickým postojům. Podporovala tehdy Václava Klause a Vlastimil prý podle svědectví jeho syna chodil po bytě a vztekle kopal do nábytku. Mnohem horší a nedůstojnější byl odchod dlouholetého člena divadla Radka Brzobohatého (+79).

Tomu Jiřina prý řekla, že pro něho nemá v repertoáru žádné role v českých ani světových hrách. Radek se nepřel, zachoval si hrdost, napsal výpověď a Vinohradské divadlo po tolika letech opustil dobrovolně.

Odešla dobrovolně?

Poslední roky života bojovala Jiřina Jirásková s různými nemocemi, hrála ale téměř až do poslední chvíle. Její odchod byl některými lidmi označován jako dobrovolný, protože prý nechtěla být na obtíž.

Jediné, čeho v životě litovala, bylo to, že neměla děti. Přiznala, že je odmítala mít, protože ve společnosti, ve které žila, by je nemohla vychovat podle svých představ.

Ukázalo se to ale jako omyl. „Myslím, že za každých okolností je možno vychovat šťastného člověk, i když třeba nebude mít co jíst,“ řekla v jednom rozhovoru. „Dítě jsem chtěla, když už bylo pozdě. To, že nemáte komu dát dárek, je tak hloupé.“

Za odloženou svatbu následovala pomsta!

S Vlastimilem Brodským skončila Jiřina málem ve svatební síni. Měli domluvené datum, kdy se vezmou, ale slavný kolega z toho nakonec vycouval. Vymluvil se na smrt babičky. Na jejich přátelství to ale nic nezměnilo.

Jiřina se pomstila po svém. Když vztah skončil, začala se vydávat za vymyšlenou osobu – klavíristku Annu, která byla údajně do Vlastimila zamilovaná.Psala si s ním dopisy, které si vyzvedávala na poště v pronajaté schránce. Pravdu se herec dozvěděl až po delší době.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...