V sedmnácti letech vyhodila Janu Brejchovou matka ze dne na den z domu!

Herečka Jana Brejchová ve filmu "Luk královny Dorotky".

Jedna z nejlepších českých hereček Jana Brejchová (76) začala svoji slavnou kariéru hodně mladá. Matka ale úspěch své dcery vůbec neunesla!

Na svět přišla legendární kráska českého filmu ve válečném roce 1940. Narodila se jako druhá z osmi dětí – dospělosti se jich ale dožilo jen šest. K natáčení se dostala náhodou, už ve třinácti letech. V základní škole, kam Jana chodila, hledali filmaři dětské herce do dramatu Olověný chléb. Hned v první roli dívky s přezdívkou Píďalka byla Jana hodně vidět, na další film si ale chvíli počkala.

Mezitím nastoupila jako písařka do podniku Laktos.

Jana Brejchová

Také vás může zajímat ...

Musela se starat se o sourozence

Přihlásila se na inzerát, ačkoliv neuměla na psacím stroji psát. To samozřejmě v práci hned zjistili, ale i tak ji přijali a zapsali do kurzu. Pracovala v Laktosu tři roky a ještě povýšila na sekretářku hlavního inženýra. Doma to měla složité. Rodiče se rozcházeli a každý z nich někoho měl.

„Bylo nás šest dětí, nejstarší sestra už nebyla doma, takže jsem se o ty mladší starala já, protože naši často domů vůbec nedorazili. Třeba několik dní,“ vzpomínala. „Někdo musel uklidit, uvařit, někdo musel vodit děti do školky, do družiny.“ Přitom ale už točila další filmy. Nejprve se to všechno dalo skloubit, ale když přišlo natáčení Vlčí jámy, znamenalo to být na tři týdny mimo.

Málem se z toho zhroutila. Štáb pro ni najal hotel. Matka s tím nesouhlasila, otec jí řekl, ať se rozhodne sama. Když se pak vracela domů, už se tam nedostala. Bratr jí přinesl kufr s věcmi a řekl: „To ti posílá máma.

Vzkazuje, že když jsi odešla, nemáš se vracet.“ Jana tak ztratila zázemí a už se tam nikdy nevrátila.

Ve svých rolích zrála do krásy.
Ve svých rolích zrála do krásy.

Měla moudrou učitelku života

Naštěstí se mladičké úspěšné herečky ujala pomocná režisérka Věra Ženíšková. Zařídila jí podnájem a občas jí zvala na večeři. Měla svůj podíl i na tom, že Janě nestoupla začínající sláva do hlavy. Dovedla jí poučit do života. „Jednou mě našla v šatně, jak na ni čekám a kostým mám jen tak pohozený,“ vzpomínala na důležitou příhodu. „Obořila se na mě, kdo prý bude ten kostým věšet.

Odpověděla jsem, že kostymérka. A ona na to, že je to přece stará paní a ať ho okamžitě pověsím.“ Také jí uklidňovala, když se začalo říkat, že Jana má poměr s režisérem Jiřím Krejčíkem, protože s ním natočila čtyři filmy za sebou. Řekla jí, že to k hereckému životu patří a že je marné někomu něco vysvětlovat.

Vybrala si herectví a tak musí počítat s tím, že jí lidé budou závidět a pomlouvat jí.

Pokud takové věci nedokáže přehlížet, ať jde raději dělat prodavačku.

Šlechtickou noblesu ani moc nemusela hrát, měla ji v sobě.
Šlechtickou noblesu ani moc nemusela hrát, měla ji v sobě.

Druhá svatba byla pomstou!

Po úspěchu Vlčí jámy se Jana stala slavnou i v zahraničí, protože film ocenili na festivalu v Benátkách. Krásná talentovaná blondýnka si další role pečlivě vybírala, někdy i z osobního hlediska. Odmítla například hrát v komedii Slečna od vody, protože by musela celou roli strávit před kamerou v plavkách. „Byla jsem tehdy kost a kůže, měla jsem velká kolena a klouby,“ vysvětlovala.

„Jiřinka Jirásková mi radila, abych prý nosila řetízek, ať lidé poznají, kde mám záda a kde hrudník.“ Zatímco role si vybírala dobře, s partnery to bylo nejprve horší. Vdávala se už v osmnácti, za režiséra Miloše Formana (84). „Moc dlouho nám to nevydrželo, možná to bylo tím, že jsme byli mladí,“ konstatovala po letech. Nedokázala se smířit s partnerovou nevěrou.

Když odjel s Laternou magikou na zájezd do Anglie a jela s ním baletka, se kterou měl poměr, byla to pro Janu poslední kapka. Zavolala mu do Londýna, že se rozvádí. A hned se také pomstila: vzápětí po rozvodu se znovu vdala. „Chtěla jsem rychle všechno znovu. Muže, rodinu, dítě. Pánbůh mě za ten špatný úmysl potrestal,“ přiznala.

Manželství s německým hercem Ulrichem Theinem (+64) se nepřeneslo přes tragickou událost: dítě, které se Janě narodilo, přišlo na svět mrtvé.

Král a královna českého filmu. Škoda, že jim to nevydrželo.
Král a královna českého filmu. Škoda, že jim to nevydrželo.

K dcerce se nikdo nesměl přiblížit!

Svého třetího manžela, Vlastimila Brodského (+81), Jana obdivovala jako herce. Oba měli dost rozdílné povahy a „Bróďovi“ jeho lásku k herečce lidé vymlouvali. Nenechal se odradit a společně s Janou provokovali osud i konáním své svatby: v pátek třináctého, ve třináct hodin a s třinácti hosty. Nakonec spolu vydrželi osmnáct let. Nějakou dobu se marně pokoušeli o potomka.

Když se narodila dcera Tereza (48), chránila jí Jana po předchozí smutné zkušenosti možná až moc. „Byla jsem fakt šílená,“ přiznala. „Nikdo se k Terezce nesměl přiblížit. I Bróďa jen v roušce. Poslouchala jsem pořád, jestli ve spánku dýchá.

Štípala jsem ji, jestli žije, ona pak plakala, že ji nenechám spát, a já se zase bála, že ji něco strašně bolí.“ Trochu v kontrastu k takovým obavám je pak skutečnost, že od šesti měsíců do šesti let vychovávala Terezku její sestra.

„Bylo to kruté, přiznat si, že neumím zacházet se svojí dcerou, a přestože ji nade vše miluji, dopřeji ji prostředí, kde to umět budou,“ konstatovala herečka s odstupem času.

Byli partnery nejen v soukromí, ale často i před kamerou.
Byli partnery nejen v soukromí, ale často i před kamerou.

S Hanzlíkem se rozešla v Kanadě

Svého manžela vyměnila za jeho kolegu a kamaráda Jaromíra Hanzlíka (68). S ním strávila také řadu let, i když se nevzali. Počáteční vášeň a lásku pak vystřídal nesoulad. „Snažila jsem se, ale snažení nepatří do citové oblasti,“ konstatovala Jana. S Jaromírem se rozešla v Kanadě, kdy jí v jednu chvíli došlo, že jejich vztah už je na mrtvém bodě.

Posledním partnerem legendární české herečky se pak stal další kolega Jiří Zahajský (+68). S ním byla až do jeho smrti. V současné době je Jana Brejchová už delší čas nemocná a v ústraní. Podle její dcery je upoutaná na lůžko a neobejde se bez trvalé lékařské pomoci.

Čas jednou dostihne každého z nás, ale v tom svém otiskla česká „Brigitte Bardot“, jak ji v mládí nazývali, nesmazatelnou stopu!

Jana Brejchová byla vždycky dáma.
Jana Brejchová byla vždycky dáma.

Kdo nepochválil jídlo, tomu už nevařila!

Na jednu věc byla vždy Jana ještě více hrdá než na své herecké umění: a sice vaření. Kamarádka Jiřina Jirásková jí říkala, že může jíst jen u sebe a u ní. Když Jana někoho pozvala na večeři nebo oběd a řekl jen „děkuji“, už ho nikdy nechtěla pozvat znovu, protože nechválil.

Možná právě proto si u ní šplhnul současný zeť Herbert Slavík, protože při první večeři u Jany prohlásil, že její jídlo je tak dobré, až z toho rozkoší omdlévá.

„Dělá mi radost, když můžu vařit pro lidi, které mám ráda,“ konstatovala Jana.

Zeť měl štěstí. Řekl, že mu chutná.
Zeť měl štěstí. Řekl, že mu chutná.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...