V šestnácti letech dobyla Valerie Čižmárová Prahu, ale po čtyřicítce přišel smutný konec!

Kvůli své kariéře nechala školu a když skončila se zpěvem, nic neuměla.

Pamětníci si určitě vzpomenou na její nejslavnější písničku, která se jmenovala Léta letí. Jedné z hvězd 70. let, zpěvačce Valérii Čižmárové (+53) utekla bohužel léta příliš rychle a trochu marně.

Byla talentovaná a měla velké ambice už od malička. Jeden hudební kritik o ní v jejích začátcích napsal, že by jí hlas mohla závidět i Věra Špinarová (+65). Mezi její největší obdivovatele patřil Vladimír Menšík (+58). Ačkoliv pocházela z východního Slovenska, svoji kariéru brzy spojila s Prahou, kde postupně vystupovala ve dvou divadlech. Měla určitě na víc, než čeho dosáhla.

A zemřela bohužel příliš brzy a trochu v zapomnění.

Její sláva trvala po celá 70. léta.
Její sláva trvala po celá 70. léta.

Zpívat chodila tajně!

Také vás může zajímat ...

Pocházela z nejvýchodnějšího koutu bývalého Československa, z městečka Michalovce. Doma se mluvilo maďarsky a při nástupu do základní školy neuměla Valérie ani slovo slovensky. Rodiče se rozvedli, když byla ještě malá. Jak známo, ženy z východního Slovenska mívají temperamentní povahu a Valérie nebyla jiná. Zároveň neměla problém najít si přátele a byla velmi bezprostřední.

Když jí bylo čtrnáct, napsala hudebníku Otakaru Krásenskému (83), který měl v Michalovcích swingový orchestr, že by si s jeho kapelou ráda zazpívala. Souhlasil a zjistil, že Valérie má opravdu talent. Nepotřebovala ani nic zkoušet. Při vystoupeních pak zpívala vždy první půlhodinu a přitom se neustále dívala ke vchodovým dveřím do sálu.

Bála se totiž, že by ji mohl vidět někdo z rodiny nebo ze školy a ona by pak měla doma průšvih.

Ve velké oblibě ji měl Vladimír Menšík.

Manžel nebyl dobrým manažerem

Poté, co se Valérie zúčastnila několika pěveckých soutěží a zejména v té, co se konala v Jihlavě, velmi zaujala, přišla životní nabídka. V pražském divadle Rokoko tehdy sháněli náhradu za odcházející zpěvačky Martu Kubišovou (74) a Helenu Vondráčkovou (70), které začaly vystupovat s Václavem Neckářem (73) jako Golden Kids. Místo nich tedy přišly Jitka Zelenková a právě Valérie.

V šestnácti letech tak vstoupila přímo do centra dění v populární hudbě. Pro její maminku to byl naprostý šok, protože dcera teprve studovala gymnázium. Školu samozřejmě opustila, takovou nabídku nemohla Valérie odmítnout. Do Prahy se za ní později maminka přistěhovala i s babičkou, aby ji měly lépe na očích. Podle vzpomínek jejích kolegyň byla velice odměřená a vztahy s muži si hlídala.

Překvapením pak bylo, že se celkem brzy vdala, nejspíš proto, že se cítila osaměle. Vzala si lékaře, který Valérii nabídl, že jí bude dělat i manažera. Důvěřovala mu a byla na něm celkem dost závislá, ale po stránce kariéry jí její muž nijak nepomohl. A protože se mladé zpěvačce nepodařilo ani být matkou – otěhotněla, ale potratila – skončilo její manželství nakonec rozvodem.

Jejím přítelem se pak stal saxofonista Pavel Kondelík, který s Valérií zůstal až do její předčasné smrti.

Po roce 1989 už se bohužel neprosadila.

Po odchodu z divadla nevěděla, co dál!

Největším problémem zpěvačky, která dokázala tak zazářit v 70. letech, bylo, že se nedokázala nabízet, najít si pořádného manažera a osamostatnit se. Vždy byla na něco vázaná a jakmile ztratila zázemí, stala se bezradnou. Léta proto zůstávala v dalším pražském divadle, v Semaforu, a později, v 90. letech přešla do nově vytvořeného Divadla Jiřího Grossmana.

Jenže přišly zlé časy, soubor byl rozpuštěn a Valérie najednou nevěděla, co dál. Bylo jí přes čtyřicet, na scénu se dostali mladší a ona nepochopila, že si musí vybudovat kariéru znovu – nebo se s tím spíš nechtěla smířit. Chyběla jí ale vůle něco změnit, odevzdala se osudu. Celý dosavadní život zpívala, na jinou práci by si těžko zvykla, ostatně nic jiného ani pořádně neuměla.

Když se pak přidaly zdravotní potíže, které neřešila, bylo jasné, že někdejší hvězda hitparád 70. let už se nikdy na pódium nevrátí.

V roce 2005 opustila svět v tichosti – pamětníkům jí tehdy připomnělo jen pár článků v novinách.

Chodila tajně zpívat už ve čtrnácti.

Byla nemocná, ale nechtěla to řešit!

Řadu let trávila Valérie v invalidním důchodu. Měla problémy se srdcem a koncem tisíciletí se k nim přidala i těžká artróza, později pak i velké potíže se štítnou žlázou. Kvůli tomu i postupně ztrácela hlas a trpěla neustálým chrapotem. Nerada si stěžovala, raději trpěla a nechtěla nic řešit.

Její přítel k okolnostem předčasné smrti uvedl: „ Bála se jít na operaci, těžce dýchala a pak i špatně mluvila. Ani já, ani doktor jsme ji nedokázali dostat do nemocnice.

V neděli jsem volal záchranku a v pondělí odešla.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...