V souboji se smrtí si dokázala Věra Galatíková vybojovat čas pro sebe navíc!

„Možná, kdybych si občas baterky nabíjela v mých nejaktivnějších letech a taky nekouřila, nemusela jsem onemocnět.“

Herečka Věra Galatíková (+69) léta rozdávala divákům radost svými výkony. Největší drama si pro ni ale život připravil v podobě boje s nevyléčitelnou nemocí. Věděla, že zemře, ale chtěla odejít důstojně a podařilo se jí to.

Populární herečka Věra Galatíková prožila kouzelné dětství na Moravě, v malé vesnici. S oblibou vzpomínala hlavně na zimní období, kdy se kvůli sněhu nedostaly děti do školy a rodiče se o ně báli. I později, ve zralém věku, se vždy ráda na Moravu vracela, zejména do Beskyd nebo do Jeseníků.

Také vás může zajímat ...

Vášeň propukla na jevišti

Lásku k divadlu zdědila Věra po rodičích, kteří byli jednak jeho pravidelnými návštěvníky a jednak maminka sama ochotnicky hrála. Už ve čtrnácti letech měla budoucí herečka jasno, čím chce být. Rodiče jí ale uměleckou kariéru nedoporučovali. Na jejich přání proto nastoupila na střední pedagogickou školu.

V povolání učitelky viděli otec s matkou pro svoji dceru větší jistotu. Věra odmaturovala a skutečně šla rok učit. Dál ale byla rozhodnutá jít za svým snem a nakonec se dostala na brněnskou JAMU. Její osobní život ovlivnil rozvod rodičů. Šli od sebe, ačkoliv spolu strávili třicet let. Otec si ale našel jinou partnerku.

Ve své knize vzpomínek Věra popisovala, jak měla tátovi za zlé, že nedokázal zvládnout svoji zamilovanost. Na čas jí to ovlivnilo dokonce natolik, že se nechtěla nikdy vdávat. Dlouho se jí to také dařilo dodržovat. Potom ale potkala osudového muže svého života, hereckého kolegu Ladislava Freje (78).

Toho už předtím potkala u zkoušek na JAMU. Znovu se setkali ve společném angažmá v Pardubicích, poté, co Věra prošla několika dalšími divadelními scénami. Dostali spolu roli vášnivě zamilované dvojice v inscenaci Královna Kristýna. To, co prožívali na jevišti, se přeneslo i do soukromí!

Ve sportovním se vdávat nechtěla!

Ačkoliv byl Ladislav už předtím vícekrát ženatý a Věra mohla předpokládat, že to s jeho věrností nebude úplně v pořádku, rozhodla se spojit s ním svůj život. Měli dvě děti, nejprve dceru Kristýnu, později syna Ladislava, ale žili spolu bez oddacího listu. Na svatbu ovšem přece jenom došlo.

Stalo se tak, když Ladislav onemocněl a byl upoután na nemocniční lůžko. Měl svalovou chřipku. Věru překvapil, když za ním jednou přišla na návštěvu a řekl jí: „Pusinko, prosím tě, najdi křestní listy, budeme se brát.“ Byla tu ovšem jedna komplikace, která se Věře nelíbila.

Ladislav se chtěl ženit ve sportovním obleku. A jelikož on už si svatbu tak, jak má být, vychutnal, nepovažovala to za spravedlivé. Trvala tedy na bílých svatebních šatech.

Ladislav se nechal naštěstí přesvědčit. Fakt, že se z nich stali manželé, ale nezaručoval, že spolu zůstanou napořád. S odstupem času Ladislav vzpomínal, že věrný tedy rozhodně nebyl a k lásce měl bohémský přístup. Docela se divil Věře, že ho neopustila.

Měly k sobě blízko i beze slov!

Věra Galatíková se do přízně diváků zapsala nejen svými hereckými výkony, ale také svým hlasem. Stala se z ní jedna z nejlepších českých dabérek. Hlavní zahraniční herečkou, které propůjčila Věra svůj hlas, se stala Annie Girardot (+79).

Podobnosti mezi oběma hvězdami, tou naší a francouzskou, si všimla dabingová režisérka Marie Fronková (76) a vytvořila tak nezapomenutelné spojení. „Měla pocit, že jí něčím připomínám,“ uvedla Věra. „A tak mi zůstala. Byla jsem ráda, protože vždycky měla ráda herečky, ne fotografované slečny, kdy marně čekám, až ucítím podstatu té figury.“

Skvělé dabérce se dostalo i té pocty, že se mohla se zahraniční kolegyní setkat osobně. Annie Girardot navštívila několikrát Českou republiku a obě ženy si rozuměly. Nebyla to jen otázka rolí a dabingu, byly si skutečně blízké.

Potíž byla jen v tom, že k tomu, aby si popovídaly, potřebovaly obě dvě tlumočníka. Na dálku je pak spojil nakonec i podobný osud. Stejně jako Věra, i Annie musela v závěru života čelit těžkému onemocnění. Francouzská hvězda zemřela pouhé čtyři roky poté, co do hereckého nebe odešla Věra.

Cigaret se vzdala okamžitě!

Naše zdraví nám většinou vrací to, jak s ním zacházíme. Pravdou je, že Věra hodně kouřila. Krabička cigaret denně bývala normou. Tato její závislost se bohužel podepsala na jejím předčasném a bolestném odchodu.

Jednoho dne se herečka dozvěděla, že jí našli nádor na plicích. Nezhroutila se z toho, ale přijala tuto zprávu jako výzvu k boji se zákeřnou rakovinou. Samozřejmě okamžitě přestala kouřit. Později tuhle změnu popisovala jako něco hrozně jednoduchého, co by dokázal každý. Neměla ani žádné abstinenční příznaky.

Poté, co podstoupila první operaci, zapojila se Věra dokonce do protikuřácké kampaně. Proti nikotinu se jasně vymezila slovy: „Věřte, je to strašná úleva, když vám doma nic nesmrdí a když pořád neřešíte, že nemáte cigarety!“ Nejprve se zdálo, že v této válce zvítězí. Léčba probíhala úspěšně.

Jenže když se pak nemoc po třech letech znovu vrátila, tušila Věra, že tentokrát by se snažila marně.

Rok a půl navíc

Byla tu sice možnost chemoterapie, ale Věra věděla, do čeho by šla a jaké jsou průvodní projevy. Potvrdil jí to i jeden známý lékař, který jí dal jasně najevo, že by se jednalo pouze o trápení beze smyslu. Doslova tedy odmítla „trávit poslední měsíce života s hlavou v záchodové míse“.

Dala přednost alternativní léčbě, ale jako silná osobnost byla s osudem smířená. Dala si ale jeden velký cíl, chtěla se dočkat narození vnoučat. „Chci si pochovat miminko, pomoci v mezích sil, aby ten konec života měl nějaký smysl,“ prohlásila v jednom z posledních rozhovorů. Svůj čas navíc si statečná herečka vybojovala.

Smrti, která kolem ní obcházela, dokázala vzdorovat dva roky – přitom prognóza lékařů zněla pouhého půl roku. Svět opustila v kladenské nemocnici v přítomnosti Ladislava Freje a dalších svých blízkých. Manžel jí přitom držel za ruku. Odešla tak, jak si to přála, smířená a v klidu.

Její dcera si s ní v duchu povídala i po smrti!

Dcera Kristýna Frejová (48) se rovněž prosadila jako herečka a šla ve stopách svých rodičů. Po své slavné matce zdědila její hlavní neřest: kouření cigaret. Viděla, jak Věra skončila a moc si přála umět s nikotinem skončit, jako to ze dne na den dokázala ona.

Poté, co matka zemřela, tak si s ní o tom v duchu povídala. Druhý den dostala Kristýna oboustranný zápal plic. Pochopila to jako poselství, které jí vzkazuje maminka z onoho světa a opravdu se jí podařilo s kouřením přestat!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...