Ve filmu Kmotr zahrál Marlon Brando tak dobře, že ho obdivovali i mafiáni!

„Tleskali by mi lidé, kdybych byl dobrým instalatérem?“

Slavný americký herec Marlon Brando (+80) byl problematickým rebelem celý svůj život. Nepřišel si pro druhého Oscara a když mu lékaři ve stáří nabízeli prodloužení života, odmítl to.

Pozlacená soška Oscara je jedním z největších snů každého herce nebo herečky. Jen málokdo odmítl si pro ni přijít. Marlon Brando, jeden z největších herců 20. století, to v roce 1972 udělal. Nebylo to laciné gesto, tak nějak to k povaze tohoto svéhlavého giganta patřilo.

Syn šel do vězení, dcera si vzala život

Už jako kluk byl nezkrotný a nic na tom neměnila vojenská akademie, která ho měla srovnat do latě. Vyloučili ho odtamtud, protože jezdil po chodbách na motorce. Živil se nejprve všelijak, hlavně dělnickými pracemi a čtyři dny dokonce i jako obsluha výtahu. V New Yorku začal chodit po vzoru starší sestry do hereckých kroužků.

Také vás může zajímat ...

Učil se Stanislavského metodou, čili maximálně věrohodným sžitím se s rolí. Traduje se, že jednou měli studenti zahrát kuřata, která se dozvěděla o bombardování a podle toho reagovat. Zatímco všichni poděšeně kvokali a utíkali, Brando zůstal v klidu a vysvětlil to tím, že skutečné kuře neví, co to jsou bomby. Od počátku 50.

let, kdy zazářil ve filmu Tramvaj do stanice Touha, se stal filmovým idolem. Těžší to měls rodinnými vztahy, alkoholickými rodiči počínaje, přes nepodařená manželství až po problémy s dětmi. Jeho syn byl odsouzen za zabití přítele své nevlastní sestry k 10 letům vězení.

A dcera spáchala v roce 1995 sebevraždu ve věku 25 let.

V restauracích nemusel platit!

Svoji nejslavnější roli vytvořil herec v roce 1972 – byl to mafiánský šéf Vito Corleone v Kmotrovi. Přinesl mu druhého Oscara i obdiv kritiků a diváků po celém světě, dokonce i těch z řad zločinců. Brando prohlašoval: „Poznal jsem pár mafiánů a všichni mi říkali, že ten film milují, protože jsem Kmotra zahrál důstojně.

Dokonce ještě dnes nemusím v italské čtvrti platit.“ Pro Oscara si herec nepřišel, poslal za sebe domorodou Američanku. V té době byl už dávno pověstný svojí politickou angažovaností a zájmem o ochranu národnostních menšin. Jeden z jeho mnoha citátů vypovídá o mnohém: „Zeptejte se lidí na detaily o Osvětimi nebo o tom, jak byli vyvražďováni američtí Indiáni. Nevědí o tom nic.

Ani o tom nic vědět nechtějí.

Většina lidí chce jen své pivo a nekonečný televizní seriál.“

Už od mládí byl rebel!
Už od mládí byl rebel!

Četl text z nahého těla!

Zajímavé je, že dva roky předtím, než odmítl Oscara za Kmotra přijmout, žádal Akademii o náhradu za toho prvního, kterého mu ukradli. Budiž poznamenáno, že si té sošky nijak zvlášť nevážil – používal ji jako dveřní zarážku. Čím byl Brando starší, tím větší problémy míval s textem. Byl to jeho celoživotní problém – ne proto, že by mu paměť nesloužila, prostě se ho odmítal učit.

Míval proto u sebe kartičky s nápovědou a další pomůcky.

Při natáčení Supermana měl text napsaný například na plenkách svého filmového potomka a když se točilo Poslední tango v Pařiži, tak četl některé repliky z nahého těla své filmové partnerky.

Cena neproplacených šeků

Ačkoliv měl slavný herec na sklonku svého života velké zdravotní problémy – obezita, plicní fibróza, cukrovka, srdeční porucha a nádor na játrech – do poslední chvíle se zajímal o současný svět. Byl i velkým příznivcem internetu a často navštěvoval chatovací místnosti, jen proto, aby se mohl o něčem hádat.

Krátce před jeho smrtí mu lékaři řekli, že jediná cesta, jak prodloužit jeho život, je zavést mu do plic kyslíkové hadičky. Brando odmítl s tím, že chce zemřít přirozenou cestou. Marlon nerad dával autogramy sběratelům, a proto se jeho vlastní podpis stal tak cenným, že mnoho jím vystavených šeků nebylo proplaceno – jejich hodnota byla menší než cena Brandovy signatury na nich.

Podpis, který vynikající herec zanechal v dějinách světové kinematografie, má ovšem hodnotu nevyčíslitelnou!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...