Věčného rebela nakonec zkrotili koně

Ladislav Mrkvička miluje, když se nozdry dotknou jeho ucha

Kdyby bylo ve zvěrokruhu znamení Koně, určitě by se v něm narodil herec Ladislav Mrkvička. Rok poté, co se coby žokej Sochor z filmu Dostih poprvé posadil do sedla plnokrevníka, přišla další velká role z tohoto prostředí. Milda Janýr v seriálu Dobrá Voda.

Mezi herci najdete spoustu sportovců tělem a duší a Ladislav Mrkvička (*1939) do této skupiny určitě patří. „Na základce jsem zkusil všechno, jenom basket ne,“ tvrdí. Zato jste ho mohli vidět v lodi na vodě nebo na atletické dráze, jak stojí na startu své hlavní disciplíny běhu na 1 kilometr. „Dělalo mi dobře, že se můžu předvádět před holkama,“ přiznal svou tehdejší hlavní motivaci.

Také vás může zajímat ...

Své gymnastické schopnosti využil už jako herec. Do inscenace Bratr Žak, kterou hráli v pražském Divadle S. K.

Neumanna, se prý doslova zamiloval hlavně proto, že v něm na jevišti metali salta a žonglovali.

Poprvé v sedle plnokrevníka

Na koně se během filmování posadil už ve svém pohádkovém období, ale jak sám přiznává, nebylo to pořád ono. Jeho příležitost přišla v momentě, když se hledali žokejové do filmu Dostih. Mrkvičkovi, který příliš nenarostl, se najednou chybějící centimetry parádně hodily. Subtilní herec měl totiž ideální žokejskou míru. „Tam jsem poprvé usedl na plnokrevníka,“ vzpomíná se zářícíma očima.

„Párkrát jsem z něj taky spadl, ale vážnější zranění jsem nikdy neměl,“ klepe pomyslně na dřevo.

Herci bydleli v hotelu, on společně s koňáky

Filmy z dostihového prostředí byly tehdy v kursu, a tak sotva skončil natáčení Dostihu, už převlékal dres a stěhoval se do Slatiňan, které se načas změnily v Dobrou Vodu. Ze Sochora se stal Milda Janýr. Velmi rychle povýšil i v očích opravdových koňáků, kteří se kolem seriálu motali. Dokonce mu dovolili, aby s opravdovými koňmi skákal přes skutečné překážky.

A další důležité věci probrali už ve stájích. Ladislav Mrkvička si totiž prosadil výjimku. „Štáb a ostatní herci bydleli na hotelu. Já s koňáky.

Staral jsem se s nimi o koně.“

V seriálu Dobrá Voda se svou roli vlastně ani učit nemusel. Všechno kolem koní už uměl.

Napřed koupil hucula, pak plnokrevníka

Jenže každé natáčení jednou končí. A „vysloužilému“ žokejovi se po koních brzy začalo stýskat. A tak k Mrkvičkovým nejprve přibyl klidnější hucul pro děti. A pak si k němu hlava rodiny pořídila dokonce bujného plnokrevníka. Život bez koní si prostě herec už nedokázal představit. Prý ho, věčného rebela, naučili trpělivosti a pokoře.

„Neznám krásnější pocit, než když se vám kůň opře něžně o rameno nebo se hebkými nozdrami dotkne ucha,“ vyznal Ladislav Mrkvička svou lásku koním.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...