Věčnému požitkáři vyhovoval život ve třech

Po ranním koupání v moři si dal v hotelu šlofíka. A puklo mu srdce

Máte Josefa Hlinomaze zaškatulkovaného jako herce? Ale on byl ještě daleko lepším malířem. A milovníkem života se vším všudy.

Čím ten náš kluk asi bude? Věčná otázka. U Hlinomazů bylo odjakživa jasno. Vždyť tatínek Václav byl nejenom uznávaným učitelem, ale zejména hudebním skladatelem. A zdálo se, že Josef je po něm. Noty se sice nikdy nenaučil, ale u klavíru si i tak počínal hodně dobře.

Také vás může zajímat ...

Vysvědčení, to byla tragédie

Když došlo na lámání chleba a Josef přinesl domů závěrečné vysvědčení, rodina zvážněla. Čtyřka odshora až dolů. To se snad poprvé projevila synova vzpurná povaha. Starosti všeho druhu házel za hlavu. Chtěl přece žít.

Spory s profesory skončily odchodem

V podobném duchu se odehrávalo i jeho studium kreslení na Uměleckoprůmyslové škole. Tak dlouho se hádal s pedagogy, až se odchod ukázal jako nejlepší řešení. Zamířil si to tenkrát rovnou na Státní konzervatoř. A o jeho herecké budoucnosti bylo rozhodnuto.

Je libo ochutnat vynikající housle?

Šílenému pistolníkovi housle chutnaly

Kdo by si nepamatoval šíleného pistolníka Grimpa z legendárního muzikálu Limonádový Joe, který s chutí zbaštil dokonce housle? V Dobrém vojákovi Švejkovi si zahrál Palivce, v Poslušně hlásím zase feldvébla Vaňka. A kdo viděl jeho opilce Goga z komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku, přísahal by, že tam hrál sama sebe.

Přestup k malířskému plátnu

Postupem času však z plátna filmového stále častěji sestupoval k tomu malířskému. Ruku na srdce, díky svému obrovskému talentu vydělával prodejem svých obrazů a ilustrováním knížek daleko víc než za průměrné televizní či filmové role. Už dlouhé roky před svou smrtí se tak většině lidí úplně ztratil.

Dvě milenky jednou ranou

Josef Hlinomaz měl dvě velké neřesti. Kouřil jak malá tepelná elektrárna a miloval ženy. Když se ve zlém rozešel se svou milovanou manželkou, rozhodl se svůj soukromý život vyřešit vysloveně bohémsky. Napřed se podle přísně daného harmonogramu střídaly v jeho bytě dvě oficiálně přiznané milenky. A pak se po hlavě vrhnul do života ve třech.

Naprosto funkční trojka

To když přidal ke stávající přítelkyni Magdě Kalichové i jejího muže. Konzervativci, kteří nepřišli chuti životu ve třech, jenom valili oči, jak to téhle partě skvěle funguje. Josef se staral díky malování o dostatečný přísun peněz, paní Magda o to, aby byla společná vila jako klícka, a její muž Karel fungoval jako nefalšovaný majordomus.

V televizní inscenaci Zvony pana Mlácena

U moře chtěl umřít

Ve třech také vyráželi i na společné dovolené. I na tu poslední do tehdejší Jugoslávie. Do slavného Splitu. Hlinomaz vždycky moře miloval a občas žertoval, když tvrdil, že si dovede docela dobře představit, že u něj taky umře. Netušil, že se mu jeho přání právě tady splní.

Natáhl se na kanape a už se neprobudil

Ještě ráno si po snídani zašel na chvíli zaplavat. Než začnou vedra, která neměl ani trochu rád. Na pokoji si dal kafe, k němu cigárko. A pak se natáhl na kanape, že si dá šlofíka. Když se pak Karel vrátil z pláže do pokoje pro cigarety, nebyl už Josef Hlinomaz mezi živými. Ve spánku mu puklo srdce.

Poloprázdná obřadní síň

Stejně tiše, jako odešel, zmizela ze světa i jeho tělesná schránka. Možná za to mohl fakt, že se dlouho neobjevoval na veřejnosti. Možná fakt, že v oficiálním tisku se o jeho smrti nepsalo. Každopádně tenkrát zela při posledním rozloučení se svérázným požitkářem velká obřadní síně Strašnického krematoria prázdnotou.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...