Věděl, že proti rakovině nemá šanci, ale bojoval až do konce!

„Řekl jsem doktorovi jasně, že jestli mi chce zakázat vystupovat, tak mě může uložit do rakve.“

V době, kdy jeho sláva vystoupala k výšinám, rozhodl se zůstat na Moravě a nejít do Prahy. Pavel Novák (+64) vždy věděl, co chce a šel si za tím, a to i v době, kdy ho ničila zákeřná nemoc!

Jeden z nejoblíbenějších zpěváků zlaté éry druhé poloviny 60.let se narodil v Přerově, kde také vyrůstal. Pavel Novák (+64) začal zpívat už během studia na gymnáziu. Když mu bylo dvacet let, založil s kamarády skupinu Synkopa. O dva roky později přišla písnička Vyznání, která v rozhlasové hitparádě bodovala jako žádná skladba předtím.

Také vás může zajímat ...

Raketový start ke slávě právě nastal.

Praha ho nezlákala

Ačkoliv měl Pavel k hudbě blízko, nestudoval na konzervatoři, jak by se dalo čekat. Po maturitě nastoupil do Olomouce na Přírodovědeckou fakultu. Studoval tam dva obory: biologii a tělesnou výchovu – odtud jeho pozdější označení „zpívající tělocvikář“. Opravdu se stal profesorem a nějaký čas vyučoval, ale to už jeho popularita dostoupala k výšinám a studentky ho prý chodily svádět do kabinetu.

Ve slávě mu nezabránila ani vojenská služba, na kterou musel nastoupit. Písničky jako Pihovatá dívka, Nádherná láska, Chodím nebo Malinká se staly opravdovými hity – a zůstaly jimi i dnes, skoro deset let po Pavlově smrti. Byl velkým romantikem, současně ale věrným partnerem. Oženil se už ve dvaceti letech. Vzal si svoji první lásku Olgu, které tehdy ještě nebylo ani osmnáct.

Měli spolu tři děti a Pavel jí zůstal věrný po celý život. A stejně tak zůstal věrný i Moravě. Hudební producenti ho lákali do Prahy, mohl být stejně slavný jako Karel Gott (79), ale Pavel dal přednost tomu zůstat tam, kam patřil. To mu ale nezabránilo, aby si prožil opravdu slavnou éru.

Během své kariéry měl koncerty i v zahraničí, včetně Spojených států nebo Austrálie – a třeba i v exotickém Mongolsku.

Po operaci přišly metastázy

Celkový počet jeho veřejných vystoupení dosáhl neuvěřitelných dvaceti sedmi tisíc. Pavel byl zkrátka nezdolný a neúnavný. A také statečný, což se prokázalo, když přišly opravdu vážné zdravotní problémy. Už předtím, než mu lékaři diagnostikovali zhoubnou nemoc, prožil zpěvák několik úrazů. Na přelomu tisíciletí se musel podrobit operaci, při které mu odstranili nádor prostaty.

Metastázy se ale už dostaly do těla a v následujících letech několikrát drsně zasáhly do Pavlova života. Kvůli chemoterapiím přišel o vlasy, řasy a obočí. I přesto, že léčba měla své následky například v tom, že Pavel míval nedostatek kyslíku v organismu, zvládal i v té době vystupovat a hodinu a půl zpívat své legendární písničky.

Koncertoval tehdy klidně i dvakrát za den, jen si mezi odpoledním a večerním vystoupením odskočil do nemocnice. I v době, kdy se nemoc znovu vrátila a Pavel věděl, že tentokrát už nevyhraje, prohlásil: „Řekl jsem doktorovi jasně, že jestli mi chce zakázat vystupovat, tak mě může uložit do rakve.

Na pódiu vždycky pookřeji.“

Své publikum si dokázal najít v každé době.

Žít naplno, dokud to jde!

Pavel Novák se nebál na rovinu promlouvat o svém boji s rakovinou i o tom, jak ví, že čas se mu krátí. V televizním pořadu řekl: „Přišel jsem dost pozdě, mám za sebou dvě operace, ozařování, hormonální léčbu a teď třetí sérii chemoterapie.

Napsal jsem o tom knihu, jestli pomůže aspoň jednomu člověku, aby tuhle nemoc nepodcenil, pak splnila účel.“ Říkal o sobě, že chce žít naplno, dokud to ještě jde. Když s ním televizní štáb natáčel jeho zpověď, projel se před nimi dokonce na koni. „Doktoři to nevidí rádi. Ani to moje bruslení a lyžování. Kdybych spadl, byla by to velká komplikace,“ přiznal.

Svůj statečný boj prohrál v únoru 2009. Tehdy byl v kómatu převezen do nemocnice v rodném Přerově, kde po dvou hodinách zemřel.

V posledních chvílích svého života se ještě stačil rozloučit s celou rodinou, tak, jak si to přál.

Slavní kolegové na jeho pohřbu chyběli!

Na pohřeb Pavla Nováka přišly zástupy fanoušků, chyběly však mezi nimi známé osobnosti, které s ním prožívaly jeho nejslavnější éru. Každý z nich uvedl jiný důvod své nepřítomnosti. Václav Neckář (75) křtil novou desku, zatímco Eva Pilarová (79), která by ráda přišla, vůbec netušila, kdy se pohřeb koná. Hana Zagorová (72) zkoušela nový muzikál.

Věra Špinarová (+65), která přiznala, že do Pavla byla jako mladá zamilovaná, dostala sice parte, ale věděla, že by smuteční obřad nezvládla psychicky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...