Vedle galantního španělského býka poznala vášeň

Se svým šarmem a obrovským kouzlem osobnosti neměla nikdy nouzi o mužskou pozornost. „Mohli jsme na ní oči nechat,“ vzpomínal vždy Martin Růžek.

Dana Medřická je legenda, na kterou se rozhodně nezapomíná.

Legendární herečka Dana Medřická (†62) si vedle svého druhého manžela připadala jako hraběnka. Bohužel, své štěstí si tato úžasná dáma dlouho neužila. Zemřela totiž předčasně a nečekaně už dva roky po sňatku s galantním Španělem.

Národem milovaná Dana Medřická (†62) už od útlého dětství věděla, čím chce být. Po zhlédnutí divadelního představení Radúz a Mahulena se totiž pevně rozhodla, že se stane herečkou.

Také vás může zajímat ...

Jako malá holčička se proto převlékala do různých kostýmů a představovala si, že je někdo jiný. Občas také zkoušela něco hrát na své rodiče. Tehdy ji však zkušená maminka okamžitě prokoukla.

Vysněnou školu nakonec nedokončila

Přesto ji podporovala, když Dana zatoužila po herectví a začala chodit na soukromé hodiny. Bohužel, její tatínek byl úplně jiného názoru a své dceři proto zakázal přestoupit z gymnázia na konzervatoř.

I tak se tam se ale cílevědomá Dana nakonec dostala. Protože ale jako studentka nesměla hrát, poradila si po svém. Medřická na divadelních prknech vystupovala pod falešným jménem Dáňa Čechová a divadlo se brzy stalo jediným smyslem jejího života.

Protože poměrně záhy dostala nabídku na účinkování v Zemském divadle v Brně, školu nedokončila.

Skvělý režisér rozhodl o jejím osudu

„Tak, holka, zlomte vaz a utíkejte hrát opravdové divadlo,“ řekl jí profesor Jiří Plachý (†53), když mu oznámila, že z konzervatoře odchází. Už v květnu v roce 1940 tak Dana hrála divadlo pod svým vlastním jménem.

Hned třetí rolí, kterou ztvárnila ve svém prvním, brněnském angažmá, byla Slávka Hlubinová v legendárním představení Měsíc nad řekou. Jen o tři roky později, v roce 1943, si ji zahrála znovu, tentokrát v divadle v Plzni.

Uplynulo dalších deset let a režisér Václav Krška (†69) natočil fi lmovou verzi této hry. Jak prohlásil, Slávku nemohla ztělesnit žádná jiná herečka.

V tomto filmu se Dana Medřická znovu setkala s Jiřím Plachým, svým bývalým učitelem, který kdysi tak moudře rozhodl o jejím hereckém osudu.

Politika ji připravila o milovanou práci

Z Dany Medřické, mladé dívky bez formálního vzdělání, se brzy stala opravdová a kritiky uznávaná herečka. V roce 1960 nastoupila do činohry Národního divadla a zůstala tam až do své předčasné smrti.

Medřická byla ale skvělá i na fi lmovém plátně. Hned po válce si zahrála titulní roli v detektivce Třináctý revír a v roce 1953 ztvárnila postavu, kterou milovala už na divadelních prknech.

V roce 1958 získala Dana Medřická titul laureátky státní ceny za divadelní výkony na scéně Městských divadel pražských a v roce 1966 titul zasloužilá umělkyně.

Dana měla získat i titul národní umělkyně, protože ale zásadová herečka odevzdala v roce 1968 stranickou legitimaci, toto ocenění jí vyfoukla jiná kolegyně. Medřická navíc přišla v dalších letech o mnohé herecké příležitosti.

Z průměrné hry udělaly trhák

Když ubývalo práce ve filmu, věnovala se Dana Medřická naplno divadlu a televizi. Její popularita tehdejší mocné zneklidňovala, přesto si ji netroufl i vyhodit. A tak jí nabídli roli v nepříliš úspěšné Kočičí hře.

Jenomže Medřická a její kolegyně Vlasta Fabiánová (†78) dokázaly svými výkony z podprůměrné inscenace udělat jedno z nejlepších představení v historii Národního divadla.

Kočičí hra měla přes čtyři sta repríz a bylo by jich určitě ještě mnohem víc, kdyby Medřická v roce 1983 náhle nezemřela. A to není zdaleka všechno. Dana během své kariéry doslova excelovala ve filmu a v televizních inscenacích a seriálech.

Za všechny můžeme namátkou jmenovat snímky Příběh dušičkový, Kdo chce zabít Jessii?, Romeo a Julie na konci listopadu, Sólo pro starou dámu a Dívka s mušlí.

Ze seriálů bychom si měli připomenout alespoň Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům, Nemocnice na kraji města a My všichni školou povinní.

Na vytouženého syna čekala deset let

Báječná herečka měla vždy ohromné kouzlo osobnosti, a tak není divu, že se líbila všem svým mužským kolegům. „Mohli jsme na ní oči nechat,“ řekl kdysi herec Martin Růžek (†77). Dana však o obdiv ostatních mužů nestála.

Už od konce války byla vdaná za slavného herce Václava Vydru (†76), který byl o osmnáct let starší než ona. Bohužel, jejich manželství bylo už od počátku poznamenané velkou tragédií.

Jejich první synek Václav totiž zemřel, aniž by se dožil prvních narozenin. Na další dítě, opět Václava Vydru (64), který se dnes také věnuje herectví, si zarmoucení manželé museli počkat dalších deset let. Je pochopitelné, že pak Dana byla jako matka velmi úzkostlivá.

Zamilovala se do cizince

Václavovi sice kdysi slíbila za pěkné vysvědčení motorku, pak ale o něj dostala tak velký strach, že ho raději přemluvila, ať si přeje psa. Dana s manželem žila až do jeho smrti v roce 1979 a ani potom nechtěla být sama.

Protože ale vždy působila spíše jako tichá voda a se svým soukromím se příliš nesvěřovala, tak všechny její přátele šokovalo, že se znovu provdala. Medřická si vzala španělského obchodníka Artemia Preciose Ugarteho (†90), který ji už dlouho obdivoval.

Artemio jako syn spisovatele, revolucionář a předseda španělských Greenpeace dlouho pracoval v Praze, takže měl možnost sledovat Danu na prknech Národního divadla.

Připadala si jako hraběnka

Když zemřel Danin manžel Václav a Artemiovi jeho španělská žena, začala si s charismatickým Španělem telefonovat a on ji brzy nato pozval na návštěvu k sobě do Španělska.

Tam Dana strávila celé prázdniny, během kterých si podle jejích vlastních slov připadala jako hraběnka. Za Artemia se pak i provdala a byla s ním tak šťastná, že doslova zářila.

Bála se ale, co na to řekne syn. Zbytečně, Vydra mladší byl Artemiem přímo nadšený. Zvlášť když viděl, jak je jeho matka spokojená. Za její smrt mohlo vedení divadla Bohužel, svou pozdní lásku si Dana dlouho neužila.

Zemřela náhle na infarkt, necelé dva roky od svého sňatku. Krátce poté se hovořilo o tom, že za její předčasnou smrt mohlo tehdejší vedení Národního divadla.

Medřická totiž měla přislíbenou hlavní roli v Čapkově dramatu Matka, jenže tu nakonec získal někdo jiný. Její přátelé pak byli přesvědčeni, že se Medřická z této rány nemohla vzpamatovat.

A že i proto se jí v lednu v roce 1983 zničehonic udělalo velmi špatně. Její syn ji okamžitě odvezl do nemocnice. Tam mu lékaři řekli, že jeho matka prodělala infarkt.

Medřická ležela v nemocnici asi týden, pak bohužel přes všechnu lékařskou zemřela. „Ani smrt táty, který zemřel tři roky před ní, mě tak nezasáhla jako tohle,“ řekl pak smutně Václav.

Stále na něj láskyplně dohlíží

S odchodem báječné Dany Medřické se nemohl smířit ani její druhý manžel Artemio. Ten byl bohužel v té době zrovna ve Španělsku, a i když se vrátil hned, jak mu Václav zatelefonoval, svou milovanou ženu už nezastihl živou.

Než přiletěl do Čech, jeho životní láska zemřela. Naštěstí se Artemio ani po smrti své ženy nepřestal stýkat s Václavem. Každý rok ho zval i s jeho rodinou do Španělska a celé prázdniny je královsky hostil.

Trvalo dlouho, než se Vašek smířil se skutečností, že jeho matka už není mezi živými. Nakonec mu pomohlo přesvědčení, že na něj stále láskyplně dohlíží.

„Ale teď vím, že je tu máma pro mě pořád a že mě sleduje,“ věří pevně herec, pro kterého byla Dana vždy tou milovanou a nejúžasnější mámou na světě.

Nikdy nezapomene na útulný domov

Ačkoli byla Dana vždy velmi pracovně vytížená, dokázala okolo sebe za každých okolností vytvořit kouzelný pocit útulného domova. I když měl Vašek slavné rodiče, nikdy prý nezažil pocit, že žije jinak než ostatní děti.

Naopak, užíval si typické rodinné pohody, protože se Dana o něj vždy vzorně starala. Kromě toho nikdy nebyla přísná matka. Naopak, když Václav něco provedl, byla spíš smutná a to fungovalo víc než výprask.

S odchodem báječné Dany Medřické se nemohl smířit ani její druhý manžel Artemio. Ten byl bohužel v té době zrovna ve Španělsku, a i když se vrátil hned, jak mu Václav zatelefonoval, svou milovanou ženu už nezastihl živou.

Než přiletěl do Čech, jeho životní láska zemřela. Naštěstí se Artemio ani po smrti své ženy nepřestal stýkat s Václavem. Každý rok ho zval i s jeho rodinou do Španělska a celé prázdniny je královsky hostil. Trto fungovalo víc než výprask.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...