Velká láska voní po konvalinkách

Ti dva se málem vůbec nepotkali.

Jenže osud si přál, aby spolu ZUZANA DONUTILOVÁ (56) a MIROSLAV DONUTIL (65) strávili celý život. Miroslav Donutil (65) Zuzana Donutilová (56) Box 500 Pravda o Miroslavu Donutilovi Podle manželky Zuzany Donutilové je její Miroslav člověkem neuvěřitelně nepraktickým.

Kdykoli je doma potřeba něco zrekonstruovat, například vymalovat anebo přistavět, musí to útlá blondýnka naplánovat tak, aby hlava rodiny pokud možno nebyla přítomna. A tak Miroslav Donutil odjede třeba na šňůru po Slovensku.

Manželka všechno zařídí a uklidí. A když se choť vrátí, obejde dům a řekne: „Hezky jsi to, maminko, udělala.“ Pochválit prý umí pěkně od srdce a s plným nasazením, jako by stál na jevišti. Text 6500 Vynikající český herec Miroslav Donutil (65) pochází z Třebíče, kde se narodil jak jinak než nadšeným ochotnickým hercům.

Také vás může zajímat ...

I dědeček byl nenapodobitelný lidový vypravěč. Rodinné „prokletí“ budoucího slavného herce neomylně nasměrovalo ke studiu herectví, konkrétně na proslulou brněnskou JAMU. Zato jeho manželka, Zuzana Donutilová (56), nechtěla nikdy o herectví ani slyšet.

Balada pro banditu_CT02

Vždy tvrdila, že talentované herce obdivuje, ale že v sobě potřebné emoce zkrátka nemá. Dosáhla ekonomického vzdělání, za minulého režimu pracovala jako sekretářka na generálním ředitelství Cihlářských závodů.

Už z toho je dobře patrné, jak dalece je jí herectví vzdálené. Přesto s jedním z našich nejvýznamnějších herců strávila neuvěřitelných třicet osm let, a rozhodně plánuje žít s ním i nadále. To, že se spolu před desítkami let seznámili, byla velká náhoda.

Ale osud si přál, aby se ti dva potkali, a tak to zařídil. Nicméně měl s jejich seznámením plné ruce práce! Pouhých čtyřicet vteřin První setkání mladého herce s okouzlující blondýnou proběhlo velice netradičně.

Byli pozváni na večírek společného kamaráda do jedné z brněnských restaurací. Stalo se to v roce 1977. Křehká světlovláska se dostavila se svým tehdejším přítelem. O něco později přišel na večírek Miroslav Donutil, samozřejmě během okamžiku strhnul veškerou pozornost na sebe.

Hrál na kytaru a pěkně zpíval. Budoucí paní Donutilová, která tam byla ještě ke všemu s jiným, si pohledného Miroslava dobře všimla, aniž ovšem tušila, že i on její přítomnost zaznamenal. Když totiž Zuzanin společník na okamžik odešel, aby si u šatny vyzvedl bundu, objevil se u stolku Donutil.

sluha dvou panu_archiv ND

Měl jen několik vteřin, které využil dokonale. Sykl na krásnou dívku, že se sejdou druhý den ve tři hodiny u Slávie, a zmizel. Od té doby rád dává k dobru historku, že svou ženu „sbalil“ za pouhých čtyřicet vteřin.

Jenomže tak jednoduché to nebylo… Osud tomu chtěl K osudovému seznámení málem nedošlo. Kdyby si dobří andělé, kteří nad vznikajícím vztahem bděli, hlavní aktéry svědomitě nepohlídali, bůh ví, jak by to všechno dopadlo.

Herec, který se zamiloval na první pohled, na schůzku, domluvenou během čtyřiceti vteřin, skutečně přišel. Bohužel o hodinu později. A litoval toho, protože po krásné Zuzaně, dívce jeho snů, nebyla ani stopa.

Ale jako rozený lovec vytrval a zajásal, když ji nakonec přece jenom spatřil. Přišla v pět a ještě v doprovodu kamarádky, jako že jde náhodou kolem, jen tak na procházku. Byl to asi opravdu osud, který chtěl, aby ti dva spolu zůstali.

Brali se po půlroční známosti, a sama Zuzana Donutilová uznává, že to byla tak trochu sázka do loterie, protože se znali ještě málo. Svatba se konala 30. prosince 1977. Zuzana od začátku dostávala za každý rok společného života jednu snítku konvalinek.

Miroslav Donutil, manzelka Zuzana Donutilova

Naposled jich dostala třicet osm, letos v prosinci přibude další. Krásný zvyk se váže k její svatební kytici, kterou tvořily Zuzaniny milované konvalinky. Ale sehnat je v prosinci za socialismu nebylo jednoduché.

V brněnském zahradnictví je tehdy bůhvíproč navázali drátkem na špejle, a tak vznikla obrovská legrační konstrukce. Nevěsta hnala ženicha s tím pometlem vydávaným za svatební kytici zpátky. Naštěstí ji stihli převázat, takže se Zuzana Donutilová nakonec vdávala s vysněnou malou kytičkou konvalinek.

Balada pro banditu Krátce po uzavření manželství dostal Miroslav Donutil první velkou filmovou roli v Baladě pro banditu. Filmovalo se v Karlových Varech a novopečená paní Donutilová pojala natáčení jako líbánky.

Balada se natáčela v létě, Zuzana a Miroslav byli manželé jen několik měsíců, byli nesmírně zamilovaní. Zuzana létala za Miroslavem do Karlových Varů letadlem. Ubytovali ho v hotelu Pupp, takže to byla na svou dobu neuvěřitelná romantika a luxus – a samozřejmě láska jako Brno.

Zuzaně bylo pouhých osmnáct, jejímu manželovi šestadvacet. Když se seznámili, ani nevěděla, že je herec, ačkoli už tehdy byl v Brně poměrně známý díky Divadlu Husa na provázku. Časem ho začala obdivovat i vzhledem k jeho profesi, protože ona sama je uzavřená a hluboce si váží každého, kdo dokáže vylézt na jeviště a hodinu a půl bavit publikum.

Nemá ráda řeči typu: Vyšplhat se na pódium a něco tam říkat, to umí každý. Dobře ví, jak těžká je to práce. Za hlasem svého srdce Zuzana Donutilová by mohla také dlouze vyprávět o tom, jaké to je žít se slavným hercem.

Už v době, kdy se narodil starší syn, byl manžel natolik vytížený, že většina praktických rodinných starostí ležela na bedrech křehké blondýnky. A to byla přitom velmi mladá. Z dnešního pohledu nechápe, jak dokázala tak hravě zvládnout mateřství, zaměstnání a častou manželovu nepřítomnost.

Směje se, že starší Tomáš (36) byl něco jako „dítě ulice“. Když si v Brně na bohunickém sídlišti hrál s dětmi mezi paneláky a máma na něho koukala z okna, nenapadlo ji, že by to mohlo být vlastně nebezpečné.

Všechno to bylo tak nějak jednodušší… Tomáše si tolik neužila, často ho hlídali babička s dědou. O to více času pak trávila s mladším Martinem (24). Přišlo totiž stěhování do Prahy, kde se mladá žena zpočátku cítila sama, nikoho tu neznala.

2420-martin-donutil-miroslav-donutil-zuzana-donutilovab

Její domov byl jinde. Ale natolik si vážila svého muže a jeho schopností, že když odešel z Brna za hlasem svého srdce – do Národního divadla, naprosto samozřejmě ho následovala. Beztak tušila, že Praze neuniknou, a bylo jí jasné, že taková nabídka se neodmítá.

Hrdá majitelka kavárny Ale měla strach. Napadaly ji zrádné otázky: zdali muž v Praze uspěje a zda se ona sama sžije s cizím městem, kde se ocitla s malým děťátkem a dvanáctiletým synem. Přihlásily se zdravotní problémy – Donutil byl pod tak velkým tlakem, že se zhoršilo jeho neurologické onemocnění.

Ale drželi při sobě a všechno zvládli, dá se říci, že je to jako rodinu stmelilo. Máma a chlapci si zvykli, že tatínek je málokdy doma, a tak hlavní břímě výchovy spočívalo na mamince. S úsměvem vzpomíná, jak klukům říkávala: „Počkej, až přijde tatínek, já to na tebe povím!“ Z vlastního harmonického dětství byla zvyklá, že maminka o rodinu láskyplně pečuje a někdy musí ustoupit tatínkovi, který je jakýmsi velitelem.

A tento model bez problémů přejala. Ostatně manžel, někdy trošku cholerický, jí dokáže dát patřičně najevo, jak si její péče o rodinu nesmírně váží. Přitom Zuzana Donutilová zároveň dokázala nezůstat „jen“ v partnerově stínu.

Důkazem je její, nyní nově zrekonstruovaná kavárna Platýz, na kterou je velice hrdá. Byla odhodlaná ukázat všem, hlavně tedy sama sobě, že to zvládne. A také samozřejmě manželovi, slavnému herci, ale v prvé řadě své celoživotní lásce.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...