Věra Špinarová – Žena se zlatem v hrdle neměla štěstí na muže

Paní zpěvačka. Kdo jiný než Věra Špinarová by si zasloužil tohle označení? Holka z Pohořelic u Brna se v sedmi letech odstěhovala s rodiči do Ostravy Poruby. Její původně jihomoravská krev ji směrovala ke zpěvu odmalička, jak sama říkávala: „Celá jižní Morava zpívá. Slyším cimbálovku a běží mi mráz po zádech.“

První lidové písničky ji učil dědeček. Jenomže něžný jih rodina záhy vyměnila za drsný sever. Tatínek tam dostal práci, začal fárat do dolů. Holčičce se stýskalo po původním bydlišti, brzy však přišla daleko větší rána, a tou byl rozvod rodičů. Táta jí na delší dobu zmizel ze života, znovu se oženil, a tak se Věra s bratrem tím víc přimkli k matce, která v té době pracovala jako vedoucí obuvi.

Také vás může zajímat ...

Celý den byla v práci, přesto doma nechybělo každodenní teplé jídlo. Věra s bratrem byly děti s klíčem na krku a s matkou samoživitelkou, která nevěděla, jak se říká, kam dřív skočit. Budoucí zpěvačka jako by už tehdy dávala pozor sama na sebe. Byla na sebe přísná, nechtěla nosit ze školy pětky.

A když v kině dávali Perný den, viděla ho několikrát a pak si, ve dvanácti letech, vydupala kytaru. Maminka se tehdy trochu vyděsila, bála se, že jí dcera zabývající se muzikou zvlčí.

„Ničím jiným než zpěvačkou jsem nechtěla být,“ poznamenala k tomu Věra.

Nové talenty

Když se Věra přihlásila do soutěže Hledáme nové talenty, která se konala v kulturním domě v Porubě, byla to pro její matku další rána. Měla strach, přála si pro dceru něco seriózního, třeba výuční list. Přitom Věra už v patnácti letech natáčela pro rozhlas a zpívala na čajích. Maminka však trvala na tom, aby dcera absolvovala učební obor chemička.

Učila se tudíž prát prádlo v chemických čistírnách. „Z čeho se skládá prací stroj, mě fakt nezajímalo,“ konstatovala zpěvačka. Nicméně maminčino přání splnila a ještě si pochvalovala, že v té době už měla peníze, protože si vydělávala zpíváním na čajích, a navíc absolvovala placenou praxi v čistírnách. Od útlého mládí se tak Věra Špinarová docela dobře uživila sama.

Už tehdy se naučila spoléhat hlavně na sebe a nikomu se ani příliš nesvěřovala, jen jedné jediné kamarádce z dětství. V osmnácti letech ji potkala velká láska, kterou stvrdila svatbou. Neúnavný hledač talentů, hudebník a skladatel Ivo Pavlík (†84) byl jejím osudovým mužem, provdala se za něho na prahu dospělosti, strávili spolu dvanáct let.

„Snažil se ze mne udělat dámu, mně se to nelíbilo.

Ale tak jako se Líza Doolittlová zaláskovala do nenáviděného starého profesora, který ji předělával k obrazu svému, jsem se i já zamilovala do Ivoše,“ vzpomínala.

Klapky na očích

V době jejich seznámení byl však Pavlík ženatý. Zamykali se s Věrou v jejím pokojíčku, což se mamince opět nelíbilo. V roce 1975 se dvojici narodil syn Adam (43). Ivo Pavlík byl sice zodpovědný kapelník i táta, ale byl na ženské. Ty se na něho jen lepily. „Vadily mi ty jeho zálety. Jednou jsem ho dokonce viděla na vlastní oči v autě s cizí ženskou a to byl konec,“ objasnila Věra.

Matka jí tehdy radila, ať se nad manželovy nevěry povznese, ale to zpěvačka nedokázala. Ale i tak byla přesvědčena, že je Ivo Pavlík nejdůležitějším mužem jejího života. Záhy se však objevil další chlapík, rozhodně nikoli ten pravý. Ale Věra se pro něho rozhodla mimo jiné i Pavlíkovi natruc. Netušila, do jak hluboké pasti spadne.

Muzikant Vítězslav Vávra (65) nebyl bezproblémový a vyrovnaný partner. „Všichni mi říkali, že mám klapky na očích a jsem tvrdohlavá, ale já si stála za svým.“ Se zpívajícím bubeníkem si začala ještě v době, kdy byla provdaná za Pavlíka.

A jak velí tradice, také divoký rocker Víťa byl v té době ženatý.

Divoký rocker

Oba se však ze vztahů vyvázali a uzavřeli manželství, ač bydleli každý jinde. Špinarová nedokázala opustit milovanou Ostravu, zatímco budeník byl zvyklý na Prahu. Jejich soužití připomínalo horor. „Neměli jsme se vůbec brát,“ posteskla si zpěvačka s odstupem času. Patnáctileté manželství s pijanem a milovníkem žen ji málem zničilo.

Až když se v roce 1999 rozvedli, odrazila se ode dna a začala nový život. Nesmazatelně se do paměti jejích posluchačů vryly hity Meteor lásky, Music Box, Jawa 250, Raketou na Mars a zejména Jednoho dne se vrátíš. Věra Špinarová, umělkyně se zlatem v hrdle, zemřela ve věku šedesáti pěti let. Na koncertě ji postihlo srdeční selhání, o několik dní později zemřela v nemocnici.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...