Většinu svých vnoučat poznala Milena Dvorská bohužel jenom z fotografií!

Vlastní dcera jí po letech nařkla z toho, že jí matka fyzicky napadala!

Díky nečekané nabídce se proslavila jako Princezna se zlatou hvězdou. Milena Dvorská měla jedny z nejkrásnějších očí mezi herečkami, ale později je zachvátil smutek.

Jeden z nejkrásnějších vánočních dárků dostala herečka Milena Dvorská na Štědrý den v roce 1953. Jednalo se jen o obálku s dopisem, ale obsah stál za to: bylo v něm rozhodnutí, že si ji filmaři vybrali do pohádky Byl jednou jeden král. Tehdy patnáctiletá slečna k tomu přišla náhodně. Když v Prostějově vystupoval na jedné estrádě legendární Jan Werich (+75), přišla si k němu pro autogram.

Kratičký rozhovor skončil nabídkou na roli ve filmu.

Životní cesta Mileny se tak otočila úplně jiným směrem: původně měla v úmyslu pracovat ve zdravotnictví.

Také vás může zajímat ...
V 80. letech ještě hrála často.
V 80. letech ještě hrála často.

Na Balkán se jí stěhovat nechtělo

Roli princezny Marušky zvládla na výbornou, jak se o tom ostatně můžeme ještě stále přesvědčovat o každých Vánocích v televizi. Následovaly další role v úspěšných filmech, hlavně ta v Andělovi na horách, kde před kamerou okouzlila i bručounského titulního hrdinu v podání Jaroslava Marvana (+72). Na DAMU přijali Milenu bez maturity.

Do jejího života tam zasáhl bulharský student režie Orfei Cokov. Milena s ním prožila dlouhý a vášnivý vztah, ale dvojice se rozešla poté, co se Orfei rozhodl vrátit do Bulharska. V té době byla mladá herečka těhotná a nevěděla, jak se má zachovat. „Promluvila jsem tehdy s Pánem Bohem, jestli si to dítě mám nechat, když se narodí do neúplné rodiny,“ konstatovala později.

V roce 1964 tak přivedla na svět dceru Lucii (52), která svého bulharského otce nikdy v životě nespatřila.

Přesvědčila Sováka ke studiu!
Přesvědčila Sováka ke studiu!

Dcera si našla spasitele

Milena měla na vybranou: buď kariéra nebo role matky samoživitelky. Dostala tehdy své první divadelní angažmá a vyřešila to kompromisem: herecké instinkty převládly nad těmi mateřskými. Dceru Lucii svěřila svým rodičům. Té se tam dařilo dobře a když si ji v jejích šesti letech brala Milena zpátky do Prahy, obrečela to. Chtěla se vrátit zpátky na Moravu.

„Babičku a dědu jsem milovala,“ prohlásila Lucie. „Máma se opíjela, křičela na mě a ona i otčím mě mlátili.“ Tím otčímem byl další partner Mileny, herec Josef Kraus. Vzali si ji, měli spolu syna a byl s ní až do její smrti v roce 2009. Uvedená obvinění Lucie jak on, tak Milena popírali. Neshody mezi matkou a dcerou každopádně naplno propukly v době dospívání Lucie.

„Tahala se s pražskou zlatou mládeží, kde se seznámila s jistým Janem Dvorským (51),“ komentovala tehdejší situaci Milena. „A to byl její konec.“ Rozhodně to byl ovšem konec vztahu s Lucií. Ta v listopadu roku 1989 s Janem, který se prohlašoval za mesiáše a založil si vlastní sektu, utekla do ciziny.

Milena jí naposledy viděla v roce 1991 a většinu vnoučat, která se dceři narodila, znala jenom z fotografií.

Rolí ve filmu Byl jednou jeden král všechny překvapila.
Rolí ve filmu Byl jednou jeden král všechny překvapila.

Po udání na policii utekla i s dětmi!

Ztráta dcery poznamenala nejen osobnost Mileny Dvorské, ale určitě i její kariéru. V krátkém období revolučního nadšení po roce 1989 mohla čerpat sílu z toho, že pracovala pro prezidenta Václava Havla (+75) – vyřizovala mu korespondenci. Zajímavé role ale nepřicházely a Milena měla čím dál blíže k alkoholu.

Byl to začarovaný kruh: kvůli pití pak ztrácela i svůj talent nebo schopnost zapamatovat si texty. Dcera Lucie měla s „Parsifalem“ postupně osm dětí. Ačkoliv po listopadu 1989 nějaký čas žila v České republice, právě kvůli své matce znovu utekla do zahraničí. Milena totiž svoji dceru a zetě udala na policii kvůli tomu, že jejich děti nechodí do školy.

Jan Dvorský to po její smrti komentoval slovy, že jí nikdy neublížili, ale ona jim chtěla rozbít rodinu a spustila tak štvanici, která trvala patnáct let. Jedny Vánoce příběh Mileny Dvorské začal a další po více než půl století skončil.

Před Vánočními svátky roku 2009 jí zradilo srdce a zemřela doma, zhroucená v křesle.20

Na domluvenou oslavu Vánoc už nedošlo!

Vnučka Julie navštívila svoji babičku nedlouho před její smrtí. Utekla od rodiny kvůli tomu, že jí nechtěli schválit jejího přítele. Když Mileně zavolala, herečka nejprve nemohla pochopit, o koho se jedná. Julie se za ní hned vypravila. Během hodiny byla u babičky, kterou viděla naposledy v pěti letech. Vzpomínaly na to, jak chodily společně do parku nebo jak trávily čas na chalupě. 16.

prosince Julie musela odjet za prací do zahraničí. Slíbila, že se vrátí právě před Vánoci.

Další setkání babičky a vnučky se ale už bohužel nekonalo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...