Viktor Sodoma – Vlasatého rockera obletují ženy dodnes

S papouškem kakadu a vtipem dokázal velmi úspěšně bojovat i proti cenzuře. Nohy mu podrazilo až podnikání. Dramatické povodně strhly zpěváka do propasti dluhů.

Nestárnoucí písně jako Parní stroj nebo Papoušek kakadu se vepsaly do historie českého bigbítu. Zpěvák Viktor Sodoma ale pomalu upadá v zapomnění. Jeho kariéru totiž významně poznamenaly obrovské dluhy. Zažil období slávy, ale i zpívání po barech v Itálii.

Také vás může zajímat ...

Zpěv dospívajícího Viktora Sodomu příliš nezajímal. Snad to bylo i tím, že se díky rodičům v muzikantském prostředí pohyboval od dětství. A aby dokázal, jak moc nechce jít ve šlépějích rodičů, nastoupil na Keramickou průmyslovou školu v Bechyni.

Z pozdějšího průkopníka českého bigbítu a rokenrolu se stal tedy keramik. Maminka s tatínkem to nesli špatně, vystupovali totiž spolu s Jiřím Suchým (88) v Redutě a Viktorův táta byl první v Čechách, kdo zazpíval v prosinci roku 1956 rokenrol se Suchého textem Z malého chlapečka čas udělá dědečka.

Předpokládali proto, že se stejně jako oni i jejich syn vydá muzikantskou cestou. Otec se ale nehodlal vzdát a i přes Viktorovy protesty jej přihlásil v roce 1962 do soutěže Hledáme nové zpěváky.

Být paličem nebyl cíl

V prvním kole soutěže zpíval anglickou skladbu Jezel a v semifinále pak Lucille. Doprovázeli ho muzikanti Ladislav Štaidl (75) a Pavel Chrastina (80). Na soutěž se Sodoma podle svých slov připravil jen proto, že nechtěl udělat rodičům ostudu.

V úspěch však ani trochu nevěřil. „Nakonec jsem skončil druhý za Helenou Vondráčkovou, což rozhodlo o mém dalším osudu,“ vzpomíná zpěvák, který v roce 1963 skončil ve Zlatém slavíku na 30. místě. O rok později už byl o deset příček výše.

Poté, co Sodoma úspěšně dokončil školu v Bechyni, nastoupil nadějný keramik na umístěnku do Kralup nad Vltavou a stal se paličem. Práce to nebyla nijak jednoduchá. Denně musel drobný blonďák složit 120 metráků uhlí a naházet je do pece.

Kdo by čekal, že večer odpočíval, mýlil by se. Viktor Sodoma, byť se kariéře zpěváka dlouho bránil, zřejmě pochopil, že muzika je jeho cestou. Po večerech hrával v pražských kavárnách a barech s tanečním orchestrem Zdeňka Bartáka (†89).

Pak přišla chvíle, kdy musel schopný muzikant nastoupit na vojnu. Sloužil na Ruzyni, kde se po nějakém čase stal členem divadla VOJ. Během prvního roku povinné vojenské služby se Sodoma seznámil s Miloslavem Šimkem (†63) a další rok už vedl bigbítovou skupinu.

„Povídej“ ho nebavilo

Tento hudební styl si velmi rychle zamiloval, a tak nebylo divu, když se po skončení vojny začal věnovat muzice naplno. Působil v kapelách Mefisto a Flamengo, kde zpíval spolu s Petrem Novákem (†51).

V té době vznikla doslova ve sklepě na náměstí Míru slavná píseň Povídej, kterou proslavil právě Novák a která se hraje dodnes. „Tu písničku jsme měli v roce 1966 zpívat spolu. Akorát jsem končil vojnu a na zkoušky jsem ještě docházel v uniformě,“ vzpomíná Viktor Sodoma.

Pokud pátráte v paměti, jestli je Viktor Sodoma v písni Povídej slyšet, nebo nikoli, musíme vás zklamat – není! Ještě než došlo k natočení prvního singlu kapely Flamengo, zpěvák se rozhodl odejít. Skladby, jako byla píseň Povídej, prý nechával raději Petru Novákovi, protože mu připadaly texty příliš naivní a jednoduché.

„To láska – páska, mám vás rád – pojďte spát… Netušili jsme, že tyto písně přežijí až dodneška,“ říká Sodoma s tím, že ty Novákovy balady bývaly vždycky strašně jednoduché, nekomplikované. Na druhou stranu ale připouští, že na rozdíl od těch složitějších skladeb se však hrají dodnes. Kdežto ty, ve které věřil on, zanikly.

Chytil tchoře!

Sedmdesátá léta byla pro Sodomu zlomová. Zpěvák se dostal na vrchol. Ve Zlatém slavíku roku 1971 byl osmý a o rok později šestý. Múza ho neopouštěla a psal jednu píseň za druhou. Mnohdy se jich v žebříčku nejprodávanějších singlů Supraphonu objevilo hned několik najednou.

Sodoma byl bez nadsázky superstar. V letech 1971 až 1974 zářil ve skupině Františka Ringo Čecha (76) a nutno podotknout, že v té době vznikaly ty nejlepší Sodomovy písně – Trpaslíci trávou jdou, Kocour Číro, Ježek se má, Zelená je tráva, Parní stroj, Žárlivý kakadu, Vodotěsná ponorka nebo Tygr z Indie.

Populární zpěvák okusil dokonce i slávu filmovou! V roce 1973 si zahrál roličku pážete v muzikálu Noc na Karlštejně. I když se ve filmu zpěvák jen mihne, na jeho hlášku: „Já se nebojím, já jsem chytil tchoře!“ nikdo nezapomene. Sodoma vzpomíná na roky s Františkem Ringo Čechem rád.

„Papoušky, Parní stroje a podobné ptákoviny jsme dělali schválně, protože nic jiného dělat nešlo,“ vzpomíná Sodoma s tím, že to byly legrácky, se kterými si v uměleckých komisích různí cenzoři nevěděli rady.

Spolupráci s Ringem si pochvaloval, ale čtyři roky mu bohatě stačily. „Byl jsem ženatý a potřeboval živit rodinu…“ přiznává Sodoma. Když opustil Františka Ringo Čecha, jeho kariéra tím skončila. Zpíval sice s jazzrockovými kapelami, ale jeho popularita šla strmě dolů.

Vyplavený podnikatel

Rozhodl se začít podnikat, šťastná volba to ale nebyla.Na začátku 90. let bylo velmi moderní, i mezi slavnými osobnostmi, podnikat v pohostinství. Jen málokomu to však vyšlo. A mezi ty neúspěšné se se svou restaurací a penzionem zařadil i Sodoma.

Ačkoli neměl v tomto oboru zkušenosti, šel do toho i s manželkou směle. Nadšení a chuť do nového projektu ale nemohlo pro takto náročné podnikání stačit. I když možná, kdyby nezasáhl krutý osud, mohl Sodoma uspět. „Měli jsme penzion a restauraci v Roztokách u Prahy, kde žiju od konce 70. let.

Přišly povodně a nás to tehdy úplně vyplavilo,“ vysvětloval zpěvák, jehož životní sen se v tom okamžiku rozpadl na tisíce kousků. Úvěr, který si vzal na rozjezd firmy a rekonstrukci, neměl totiž ještě ani zdaleka splacený.

V rodinném životě se ale Sodomovi daří. S manželkou Evou (70) jsou spolu půl století, zlatou svatbu si dopřáli v kostele. Žijí hlavně pro rodinu.

Manželství drží

Sodomovi mají už šest vnoučat. Protože zpěvák stále vypadá velmi dobře, má svou bohatou kštici a sportovní postavu, těší se na ulici i nadále velkému zájmu žen.

Jeho manželka, bývalá baletka z karlínského divadla, je velmi tolerantní a chápavá, bere jeho fanynky s nadhledem. Jak říká Viktor – právě díky této její vlastnosti jsou spolu šťastní dodnes.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama