Víte, co pijete?

Padáte ve vedrech žízní a pijete, co vám přijde pod ruku? I když je pitná voda z kohoutku u nás vesměs kvalitní, obliba balených vod neklesá. Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi pramenitou stolní, balenou pitnou, přírodní minerální a kojeneckou vodou?

Balená pitná voda

Také vás může zajímat ...

Může, ale nemusí pocházet z podzemního zdroje. Výrobce ji smí stáčet z jakéhokoliv zdroje pitné vody a může do ní přidávat minerální látky nebo ji sytit oxidem uhličitým. Její složení a také chuť odpovídá kohoutkové vodě. Pramenitá stolní voda Je čerpaná z chráněného podzemního zdroje a celkový obsah rozpuštěných minerálů nesmí překročit 1000 mg/l.

Výrobce ji může zbavit různých nežádoucích látek, třeba velkého množství železa či síry, může ji filtrovat nebo do ní vhánět vzduch s přidáním ozonu a dosytit ji oxidem uhličitým, jinak do ní nesmí nic přidávat.

Cestu do lahví absolvuje potrubím, nesmí ji vozit cisterny.

Kojenecká voda nejen pro kojence

Tahle voda tvoří samostatnou podskupinu pramenitých vod, která musí splňovat nejpřísnější pravidla pro zdravotní nezávadnost. Kojeneckou vodu díky jejímu složení mohou pít všichni bez rozdílu věku a trvale. Smí obsahovat do 500 mg rozpuštěných minerálních látek na litr vody a například sodíku v ní nesmí být víc než 20mg/l. Obsah dusičnanů musí být do 10 mg/l.

Výrobci nesmějí kojeneckou vodu nijak upravovat.

Proto je to jediná balená voda, u které je zaručeno původní přírodní složení.

Zázračná i chutná přírodní minerálka

Je to voda z kontrolovaného podzemního zdroje, která má původní čistotu a je stabilní. Obsah minerálů musí být pro danou vodu charakteristický a stálý. Zdroj vody musí být schválen Českým inspektorátem lázní a pravidelně se průběžně kontroluje. U minerálních vod nejsou povolené žádné úpravy, které by změnily charakteristické složení.

Výrobce je smí jen zbavit nadměrného množství železa a upravit ozonem.

Voda, ve které už je oxid uhličitý přímo ze zdroje, nese označení přirozeně sycená, ta, která byla oxidem uhličitým dosycena dodatečně označuje jako sycená.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...