Vladimír Dvořák odmítl propagovat budovatelské písně a tak ho z rádia vyhodili!

Populární televizní autor a moderátor napsal i stovky textů k písním!

Nedožil se bohužel roku 2000 a nástupu nové televizní zábavy. Asi by se mu nelíbila. Vladimír Dvořák (+74) totiž uměl lidi pobavit s nadhledem, šarmem a vkusem. A dařilo se mu celý život!

Rodák z malebného města Písek vždy oceňoval, jak ho rodiče vychovali. Tatínek pracoval u drah, maminka byla v domácnosti a rodině v podstatě jako silná osobnost vládla. Jako malý kluk musel chodit hrát na piano, což ho tenkrát nebavilo; později v životě se mu to ale hodilo.

Nakonec byl rád, že ho vyhodili

Známe ho jako skvělého televizního moderátora a baviče, zejména ve dvojici s Jiřinou Bohdalovou (85). Nejprve se ale proslavil jako moderátor rozhlasový a také jako textař písní. Spousta hitů z 50. a 60. let nese jeho jméno. Podílel se i na jednom z prvních českých muzikálů Sto dukátů pro Juana, odkud pochází slavná Písnička pro Kristýnku, zařazená mezi hity století.

Také vás může zajímat ...

Texty přitom začal psát hlavně proto, aby se uživil. Po válce totiž nejprve nastoupil do rozhlasu. Jenže po roce 1948 zjistil, že s taneční hudbou, kterou propagoval, budou problémy. Měl prosazovat hudbu budovatelskou. V textech nesměly být slova jako anděl, láska a podobně, muselo se zpívat o dělnících.

Proti tomu měl ale Vladimír námitky a ty ho nakonec stály jak pracovní místo v rádiu, tak členství ve straně. Později konstatoval, že kdyby býval v rozhlase zůstal, jeho život by se asi vyvíjel jinak. Takhle byl nucen se nějak uživit a proto začal psát texty pro populární hudbu.

Zanedlouho se stal mezi textaři jasnou jedničkou!

S Jiřinou Bohdalovou vytvořili nerozlučnou dvojici.
S Jiřinou Bohdalovou vytvořili nerozlučnou dvojici.

Jak zachránil Televarieté

S Jiřinou Bohdalovou poprvé vystoupil už v roce 1956. Bezvadně si padli do noty a zejména v pořadu Televarieté, kterého bylo natočeno celkem 74 dílů, vytvořili spoustu nezapomenutelných scének a komických výstupů. Už se ale moc neví, že zábavnou revue, jejíž inspiraci našel Vladimír při návštěvě pařížského klubu Olympia, moderovali až po několika nevýrazných dílech.

Průvodkyněmi prvních pořadů byly televizní hlasatelky a očividně tomu něco scházelo. Tím něčím byl humor. Německý Ein Kessel Buntes, který byl založen na podobném principu, byl navíc výpravnější, protože v Berlíně ho brali jako výkladní skříň a bohatě ho financovali. Televarieté vypadalo vedle toho chudě a uvažovalo se proto o jeho zrušení. S tím se ale nechtěl Vladimír smířit.

Vymyslel, že jednotlivá vystoupení budou proložena vtipnými scénkami a navrhl, že se toho ujme on sám s Jiřinou. Ačkoliv herečka měla v té době problémy kvůli zakázanému filmu Ucho, v Československé televizi s návrhem kupodivu souhlasili.

Vznikl tak fenomén, který bavil diváky více než čtvrt století!

On byl za chytřejšího, Jiřina mu pohotově nahrávala.
On byl za chytřejšího, Jiřina mu pohotově nahrávala.

Po těžké nehodě už hlavně trpěl

Do svého soukromí příliš Vladimír nahlížet nenechával, je ale dobře známo, že rodina pro něho byla vždy na prvním místě. Byl dvakrát ženatý, z prvního manželství měl syna a dceru, ve druhém vyženil dceru, kterou dobře znáte: je jí herečka Jana Krausová (62). Její maminku si Vladimír vzal, když bylo Janě pět roků.

„Žili jsme jako normální rodina, staral se o mě jako otec a já jsem mu také říkala tati,“ vzpomínala na oblíbeného moderátora s láskou. Posledních šest let Vladimírova života bylo docela bolestných. Začalo to autonehodou, kdy přecházel ulici a než vstoupil na chodník, porazilo ho auto. Utrpěl velmi ošklivou zlomeninu nohy, kosti měl prý prakticky na kaši.

Byl dlouho v nemocnici a nikdo nevěděl, jestli ještě bude chodit. I v té době ale stále něco tvořil. V nemocnici se pak ocital stále častěji. Když odjížděl naposledy v zimě roku 1999, začaly mu v sanitce selhávat životní funkce. Televizní diváci byli zvyklí na to, že koncem roku jim Vladimír vždy přinesl dobrou náladu.

Tentokrát je ale svojí smrtí na konci prosince zarmoutil.

Janu Krausovou vyženil, jeho syn si zase vzal Michaelu Jílkovou.
Janu Krausovou vyženil, jeho syn si zase vzal Michaelu Jílkovou.

Každý komik je v soukromí smutný

Jako většina lidí se smyslem pro humor a s uměním bavit druhé byl v soukromí Vladimír komplikovanou osobností. Dokázal být prý i nepříjemný, ale když ho někdo poznal blíž, viděl, že je to ve skutečnosti jemný a hodný člověk. Ve společnosti se pohyboval se samozřejmostí džentlmena, rozhodně ale nevyhledával žádné velké akce nebo večírky. V jádru patřil spíš k uzavřeným lidem.

Většina lidí, která ho znala osobně, na něho vzpomínají jako na poctivého a milého kolegu a přítele.

Televarieté

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...